Okunma Sayısı: 72
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Unutulmaz Kliplere Sahip Türkçe Şarkılar


Unutulmaz Kliplere Sahip Türkçe Şarkılar
Herkesin sevdiği şarkılar vardır, kimin söylediğinin önemi olmadığı, sadece müziğin ön planda olduğu sevdiğimiz onlarca, yüzlerce şarkı listelerimizde bulunur. Ama bazı şarkıların öyle klipleri vardır ki bir defa izledikten sonra asla o şarkı unutulmayacak ve efsane olarak kalmasını sağlayacak. İşte O günlerden bugünlere ulaşan bu şarkılar ve klipler adeta bir zaman makinesi görevi görüyorlar. Ülkemizde yayınlanan en kaliteli kliplerden bazılarını sizler için listeledik.

Mirkelam-Her Gece
90’lar denince akla gelen şarkıların başında gelir. Bence Türk pop müziğinin en iyi şarkılarından biri olması yanında en iyi kliplerinden birisine sahiptir. Mirkelam’ın klip boyunca bir süre yürümesi ve sonra koşmaya başlaması, Mirkelam denince akla gelen görüntü oldu artık hiçbir şey bunu değiştiremez. İskender Paydaş'ın kendinden geçercesine davula ve bateriye vurması da ayrı bir detaydır.

Sertap Erener-Sakin Ol
“Yüzyılın en hoş ve de boş klibi” yazısıyla başlayan klibinde Sezen Aksu’yu gelinlikle evde kalmis "kiz" modunda; Mithatcan, Levent Yüksel, Uzay Hepari, Neslihan Yargici gibi isimlerin deli halleri içerisinde oynaşırken görebilirsiniz.

Emel Müftuoğlü- Hovarda
Çıktığı yıl MTV'den en iyi klip ödülü alan söz ve müziği Sezen Aksu'ya ait Emel Müftüoğlu şarkısı. Klip ile şarkı sözlerinin uyumu, oynayanlar ve mekanların birbirini tamamlaması ile gerçekten iyi bir iş çıkartılmış.

Orhan Atasoy – Gemiler
Orhan Atasoy'un bu şarki için çekilen zamanının ötesindeki videosu, Umur Turagay tarafından çekilmişti. Bu klip için aslında söylenecek çok bir şey yok. Zamanının çok ötesinde bir klip, zamanının çok ötesinde bir müzisyen.

Sibel Alas – Adam
Tartışmasız 90’ların en sanatsal klibidir. Çocukken izlerken beni çok geren bir klipti şimdi bile izlerken çocukluğumun korkularını hatırlıyorum ama en azından kliplerin hayal gücü ile yapıldığı zamanların işlerini bilmenin keyfi çok ayrıymış. Şöyle ilginç bir bilgi de vereyim şarkının klibinde yayınlanan adam portresi yurtdışında da ödül almıştır.

Ayşe Hatun Önal - Kalbe Ben
Buram buram House / Deep House / Underground esintililerinin hissedildiği “Kalbe Ben” şarkısının klibini Murat Küçük çekmiştir ve Küçük bir film gibi çekilen bu klip yaratıcılığı ve gotik havasıyla sonuna kadar izlettirmesini başarıyor.

Burak Kut - Yaşandı Bitti 
1994 yılında bir günde “Benimle Oynama” şarkısıyla şöhreti yakalayan, şarkı çıktıktan ertesi gün evinin önüne binlerce kızın akın akın koştuğu, Tarkan’la yarışan tek isimdi Burak Kut o zamanlar. Her konserinde ayrı bir olay, her hafta farklı dergilere kapak oluyordu kendisi. İlk albümü 1 milyon satmıştı ve o zamanlar temiz kişiliğiyle, şarkılarıyla ve yakışıklılığıyla birden Türkiye'nin bebetosu, gözbebeği olmuştu Burak Kut . Çekimleri New York’ta yapılan, o güne kadar görülmemiş, hayal edilmemiş, edilse bile cesaret edilememiş bir işe kalkışılmış ve sonuçta yıllara meydan okuyan efsane klibe imza atılmıştır.

Bedük-Automatik
Abartmıyorum Türk müzik tarihinin en orijinal klibidir. Bundan daha iyisi yapılmadı. Klipteki kesintiler, görüntü kalitesinin kötülüğü, görüntünün ara ara bozulması, sağ alttaki zaman gibi detayların bu kadar gerçekçi olmasının nedeni videonun gerçekten 92 yılından VHS kasetli bir kamera ile çekilmiş olması. Detaya bu kadar dikkat edilmiş. Muhteşem tipler var klibte. Kolbastıcı abiler, çılgın ablalar, takım elbise altına pijama giyen abi, koşuşturan çocuklar, her birinden ayrı birer hikaye çıkar. Post-Modernliğin tanımı olarak okul kitaplarında okutulmalı. Yaratıcılık için yabancı işlere bakmak yerine kendi özümüze bakmamız gerektiğini bize çok güzel bir şekilde anlatıyor.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!