Okunma Sayısı: 99
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Gözlüklerin Arkasındaki İsim: Daniel Radcliffe


Gözlüklerin Arkasındaki İsim: Daniel Radcliffe
Harry Potter serilerini seven herkesin çok yakından tanıdığı bir isim olan Daniel Radcliffe kimdir? Hobileri ve fobileri nelerdir? Her gün afişlerde gördüğümüz bu ismi biraz daha yakından tanıyalım istedik.

23 Temmuz 1989 doğumlu olan Radcliffe, İrlandalı bir baba ve İngiliz bir annenin çocuğudur. Annesi cast ajansı sahibi olduğu için çocukluğundan beri setlerde, sahnelerde büyümüştür. Aslında Harry Potter macerası ile tanışması da bu sayede olmuştur ama Harry Potter öncesinde Radcliffe, iki büyük yapıtta daha çalışmıştır. Bunlardan birisi, başrollerinde Geoffrey Rush ve Pierce Brosnan'ın bulunduğu Panama Terzisi filmi iken diğeri, devamında yıllarca Harry Potter filmlerinde çalışacağı ekiple çektiği, BBC'nin yapımcılığını üstlendiği David Copperfield mini dizisidir.David Copperfield dizisinde Radcliffe, Harry Potter serisinde birlikte çalıştığı Profesör McGonagall karakterine can veren Maggie Smith ile ve yine Harry Potter serisinde sinirlerimizi hoplatan Dolores Umbridge karakterini canlandıran Imelda Staunton ile birlikte kamera karşısına geçmiştir.

Radcliffe'in Harry Potter ile tanışması ise oldukça sıra dışı bir hikayedir. Harry Potter karakteri için bir sürü ünlü çocuk oyuncu düşünülürken, o dönemde oyuncu seçmeleri yapan David Heyman, gittiği bir tiyatro oyununun sahne arkasında o zamanlar 11 yaşında olan Daniel Radcliffe'e rastlar. Heyman "Daniel'ın gözlerinde hem olgun bir insanın bilginliğini hem de çocuk birisinin heyecanını gördüm." demiştir. Bunun üzerine karakter seçmeleri için Radcliffe ailesi ile görüşen Heyman, ilk etapta aileden olumsuz dönüş alır. Oyuncularla içli dışlı olan anne Marcia Gresham, oyunculuğun oğlu için henüz erken olduğunu ve eğitiminin aksamasını istemediğini düşünerek yapımcı Heyman'ı reddeder. Daniel Radcliffe'in peşini bırakmayan Heyman, aileye Dan'in sette eğitimini tamamlayacağı sözünü verince aile yumuşar ve deneme çekimlerine izin verirler.

O kadar isim içerisinden kolaylıkla sıyrılan Daniel Radcliffe, Harry Potter karakterine seçilir ve hayatını değiştirecek olan bu deneyime ilk adımını atar.İlk etapta Radcliffe, Harry Potter karakteri için çok fazla olumlu eleştiri almamıştı. Öncelikle, Harry'nin en önemli özelliği olan balta girmemiş saçlarının yanında, Radcliffe'in sırma gibi saçları dikkat çekmişti. O dönem hayranlar bir umut Radcliffe'in 12 yaşındaki fiziksel gelişiminin seriye devam etmesinde sorun olabileceğini bile ummuştu ama Daniel, Harry olmaya devam etti. Aslına bakarsanız Radcliffe, Azkaban Tutsağı filminde istenilen bütün Harry özelliklerine de sahip oldu.
Bu süre içerisinde çeşitli tiyatro oyunlarında da yer alan Radcliffe, içerisinde çıplaklık bulunan "Equus" oyununda da oldukça tepki çekti, hatta bu oyunu sırasında, her gün oyun çıkışı aynı kıyafeti giyerek magazincilere küçük bir şaka yapmışlığı da var. Şaka demişken, bu tarz küçük oyunlardan oldukça hoşlanan Radcliffe bir keresinde, Hagrid karakterini canlandıran Robbie Coltrane'in telefonunun dilini Türkçeye çevirmişti. Ayrıca Japonya'da gerçekleşen Harry Potter prömiyerinde kendisini Elijah Wood sanan bir hayrana da Yüzüklerin Efendisi kitabını imzalamışlığı var.

Harry Potter serüveninden sonra kendi seçtiği projelere imza atan Radcliffe, Kill Your Darlings, What If, Victor Frankestein, The Forest ve Now You See Me 2 gibi filmlerde yer aldı.

Kill Your Darlings, What If ve Sihirbazlar Çetesi, bu filmler arasında en keyifli filmler denebilir. Özellikle What If filminde, Daniel Radcliffe'in komedi türündeki başarısı oldukça keyifliydi. Sihirbazlar Çetesi'nde ise sahneyi beceriksiz bir sihir numarası ile açması oldukça ironik sayılabilir. Sanki onca sene Harry Potter filmlerinde oynayan başkasıymış gibi...

Ayrıca kendisine sürekli Harry Potter filmlerinin devam projesinde yer alıp almayacağı sorulduğunda ilk etapta verdiği cevap "Ben yokum." olsa da, yakın zamanda yapmış olduğu bir açıklamada bu bakış açısını biraz değiştirdiğini hissettiriyor kendisi.Radcliffe'in özel hayatına girecek olursak, aslında çoğu zaman sıradan olmaya çalışan bir aktörü görüyoruz. 18 yaşına kadar kazandığı paraya dokunmayan, reşit olana kadar bütçesini tamamen ailesinin gözetiminde harcayan Daniel, dönem dönem kendini alkole kaptırdığı süreçler yaşasa da, uzun süredir birliktelik yaşadığı kız arkadaşı sayesinde bu kötü huyundan vazgeçtiğini ve hayatını daha düzenli bir hale getirdiği açıklamasında bulunuyor her seferinde.

Bunun dışında hobilerinden birisi bas gitar çalmak. Hatta şu anda çaldığı gitarı kendisine, Harry Potter filmlerinde Sirius Black karakterini canlandıran Gary Oldman hediye etmiş.

Genellikle Punk müzik dinlemekten zevk alan Daniel'ın favori müzik grupları ise The Stokres, Muse, The Killers ve Sex Pistols.

Buraya kendisinin oldukça eğlenceli bir videosunu koyuyoruz, keyifli seyirler!Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!