Okunma Sayısı: 60
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Parkelerden Yazarlığa: Kareem Abdul-Jabbar


Parkelerden Yazarlığa: Kareem Abdul-Jabbar
İster sıkı bir basketbol takipçisi olun ister olmayın, Kareem Abdul-Jabbar ismini elbet duymuşsunuzdur. Eskilerin en önemli basketbolcularından olan Kareem Abdul-Jabbar, NBA’in en önemli isimleri arasında yer aldığı gibi hala daha en çok sayıya sahip basketbolcu.1947 yılında New York’ta doğan Abdul-Jabbar, 1969 yılında Amerikan profesyonel basketbol ligi NBA’e adım attı. Kariyerine Milwaukee Bucks takımıyla başlayan daha sonra Los Angeles Lakers takımının efsanelerinden biri haline gelen Abdul-Jabbar, emekli olduğu 1989 yılına kadar oldukça popüler bir kariyere sahip oldu. Kendi icat ettiği Hook Shot ve uzun boyu ile pota altını domine eden efsanevi pivot, basketbolla olduğu kadar sanatla da oldukça içli dışlı.

Abdul-Jabbar profesyonel basketbol kariyeri boyunca ve emekli olduktan sonra pek çok filmde rol aldı. Abdul-Jabbar’ın rol aldığı filmler arasında belki de en ünlüsü Bruce Lee ile birlikte yer aldığı The Game of Death filmi. Abdul-Jabbar, 1972 yapımı bu filmde Bruce Lee ile birlikte dövüş sahnelerinde boy gösterdi.Yazımızın konusu ne Kareem Abdul-Jabbar’ın profesyonel basketbol kariyeri ne de rol aldığı filmler… Bu yazımızda sizlere Abdul-Jabbar’ın sanat ile ne kadar iç içe olduğunu kanıtlayan bir başka unsurdan, yazarlığından bahsedeceğiz.

Sherlock Holmes, Sir Arthur Conan Doyle’un yarattığı, pek çok kitapla, filmle, diziyle karşımıza çıkan ünlü bir kurgusal karakter. Dedektiflik konusunda eline kimsenin su dökemeyeceği Holmes, kullandığı tümdengelim yöntemi ve gözlem yeteneği sayesinde davaları oldukça kolay bir şekilde çözebilmekte. Zekasından şüphe duyulmayan karakter, günümüzde bile farklı farklı yapımlarla karşımıza çıkmakta.

Sherlock Holmes’un maceralarını anlatan yapımları yayınlayan şirketler arasında Titan Books da bulunuyor. Titan Books, Holmes’un geleneksel masallarından buharla çalışan makinaların değişik yorumlamalarını içeren bir bilimkurgu türü olan steampunk hikayelerine kadar yayınlamaya devam ediyor. Ancak Titan Books’un son zamanlardaki yıldızı Sherlock değil, Sherlock’un kardeşi Mycroft Holmes… Sherlock dizisinde Mark Gatiss tarafından canlandırılan Mycroft Holmes da diziyle beraber en az Sherlock kadar popüler hale geldi. Öyle ki bazı görüşlere göre Mycroft, Sherlock’tan bile zeki. Mycroft Holmes’un gençlik maceralarını kaleme alan isim ise yazının başlarında bahsettiğimiz Kareem Abdul-Jabbar’dan başkası değil.Kareem Abdul-Jabbar New York’ta büyüdüğü yıllarda pek çok gizem romanı okuduğunu belirtti. Buna Edgar Allen Poe’nun kurgusal karakteri Dupin’in maceraları da dahil. Ancak Abdul-Jabbar, Conan Dolye’un hikayelerini okumaya 1969-70 yıllarında, NBA’e yeni katıldığı zamanlarda başladı. Sherlock Holmes’un maceralarından oldukça etkilenen Abdul-Jabbar, karakteri ve hikayelerini bir dönüm noktası olarak niteledi. En beğendiği maceranın The Red Headed League olduğu belirten eski basketbolcu, Conan Doyle’un her ayrıntıyı doğru bir şekilde kurguladığından ve bunun hikayeyi oldukça başarılı kıldığından söz etti.

Özellikle Sherlock Holmes’un gözlem yeteneğinden oldukça etkilenen Abdul-Jabbar, Holmes’un bu özelliğinin kendi basketboluna da etki edebileceğini keşfetti. Abdul-Jabbar maceralarını okuduğu Holmes’un bu gözlem yeteneği sayesinde parkelerdeki oyununu daha da ilerletti. Abdul-Jabbar Holmes’un maceralarını o kadar benimsedi ki kendi de bir şeyler üretmeye heves etti. Üstelik esin kaynağını bile bulmuştu. Michael P. Hodel’in Enter the Lion: A Posthumous Memoir of Mycroft Holmes kitabı, Abdul-Jabbar’ın ilham alabileceği en önemli kaynakların başında geliyordu.Menajeri Deborah Morales’in teşvik etmesiyle biraz geç olsa da Abdul-Jabbar, nihayet Mycroft Holmes kitabı üzerine yoğunlaştı. Holmes uzmanı Les Klinger, Abdul-Jabbar’ın kitap önerisini okudu ve Titan Books ile iletişime geçmesine yardımcı oldu. Titan Books editörlerinden Steve Saffel, Abdul-Jabbar’ın kaleme aldığı kitabı cesur ve enerjik olarak niteledi. Saffel, kitabın konseptini oldukça beğendi ve bunun harika bir fırsat olarak düşündüğünü bu sebeple de Abdul-Jabbar’ı hevesle takip ettiklerini belirtti. Mycroft Holmes’un karakter derinliği, Sherlock ile olan ilişkisi Abdul-Jabbar’ın yazdığı kitabı Saffel adına diğer Sherlock Holmes hikayelerinden ayırdı.

Abdul-Jabbar orijinal hikayelerin İngiliz İmparatorluğu’na fazlaca önem verdiğini hissetti. Bu sebeple kolonilere dikkat çekmek istedi. Böylece Mycroft Holmes’un hala daha köleliğin hüküm sürdüğü bir koloniye olan yolculuğunu kaleme aldı. Bunu yaparken Conan Doyle’dan farklı bir bakış açısına odaklandı. Ayrıca Doyle’un Sherlock Holmes maceralarında Mycroft hakkında sınırlı olarak bahsetmesi, Abdul-Jabbar’a müthiş bir rahatlık sağladı. Abdul-Jabbar karakteri kendi düşüncelerine göre yönlendirebildi.2015 yılında yayınlanan Mycroft Holmes, Abdul-Jabbar’ın ilk kitabı değil. Bir keresinde Abdul-Jabbar’a profesyonel basketbol oyuncusu olmasaydı ne olurdu sorusu sorulduğunda, tarih öğretmek istediğini söyledi. Bu tutku onun kurgusal olmayan birkaç kitap yazmasına olanak sağladı. Black Profiles in Courage: A Legacy of African-American Achievement kitabı Abdul-Jabbar ve Alan Steinberg tarafından ortak yazılan, tarihi bir kitaptı. Harvard profesörlerinden Henry Louis Gates Jr tarafından Afrikalı-Amerikan tarihini anlatan en önemli kitaplardan biri olarak nitelendirildi.

Abdul-Jabbar ayrıca Arizona ve New Mexico’ya ayak basan ilk Afrikalı kaşif olan Estevanico, Mississippi’nin batısında çalışmak üzere atanan ilk siyahi başkan yardımcısı Bass Reeves ve telefonun gelişiminde kilit rol oynayan Lewis Latimer gibi az bilinen kişilerin de yaşamlarına ışık tuttu. 2004 yılında ise Brothers in Arms: The Epic Story of the 761st Tank Battalion kitabıyla siyahi bir zırhlı birliğin hikayesini okuyuculara sundu.Kareem Abdul-Jabbar son olarak 2017 yılının Eylül ayında Raymond Obstfeld ve Joshue Cassara ile birlikte ilk grafik romanı olan Mycroft Holmes and the Apocalypse Handbook, Vol 1’i çıkardı. Böylece gençliğinde okuyup oldukça etkilendiği Sherlock Holmes’un kardeşi Mycroft’u konu alan bir roman ve bir de çizgi romanın altına imzasını atmış oldu. Eski basketbol oyuncusu, yeni yazar Abdul-Jabbar, çizgi roman projesini devam ettirme niyetinde olduğunu da belirtti. Çizgi roman yazarlığını sevdiğini, bu şekilde yaratıcılığını geliştirdiğini söyleyen Abdul-Jabbar, gelecekte hikaye üzerine daha fazla odaklanacağının garantisini verdi.

Kaynak: 1, 2

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!