Okunma Sayısı: 32
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Heavy Metal'ı Yaratan Eller: Tony Iommi


Heavy Metal'ı Yaratan Eller: Tony Iommi

Efsanevi heavy metal grubu Black Sabbath'ın kurucusu ve grubun ilk gününden beri daimi üyesi olan Tony Iommi, müzik dünyasında yaptığı inovasyonlar ile tanındı. Elektronik gitarı alışılmışın dışında bir şekilde akort eden ve karanlık tonlar ile tanıştıran virtüoz, dünyada bu akımı takip edecek yüzlerce gruba ilham kaynağı oldu. Peki, Iommi'nin keşfettiği bu akım nereden çıktı? Gelin bu ilginç hikayeye beraber göz atalım.

Efsanevi heavy metal grubu Black Sabbath'ın kurucusu ve grubun ilk gününden beri daimi üyesi olan Tony Iommi, müzik dünyasında yaptığı inovasyonlar ile tanındı. Elektronik gitarı alışılmışın dışında bir şekilde akort eden ve karanlık tonlar ile tanıştıran virtüoz, dünyada bu akımı takip edecek yüzlerce gruba ilham kaynağı oldu. Peki, Iommi'nin keşfettiği bu akım nereden çıktı? Gelin bu ilginç hikayeye beraber göz atalım.Müzik ile henüz ilkokul döneminde tanışan Iommi'nin ilk enstrümanı akordeon oldu. Sebebi de tüm ailesinin, hatta etrafındaki herkesin o dönemlerde akordeon çalıyor olmasıydı. Tony'nin aklında aslında davul çalmak vardı. Ancak 12-13 yaşlarının da verdiği bir ruh haliyle daha asi bir enstrüman olarak gördüğü gitara yöneldi. Bu kararı almasında etkilendiği Hark Marvin ve ''The Shadows'' büyük rol oynadı.

Ailesinin ekonomik durumuna yardım etmek için birçok farklı işte çalışan Iommi, bir yandan da gitar çalmaya tutku ile devam etti. Genç Tony, yine işten işe koştururken çalıştığı metal fabrikasında başına korkunç bir kaza geldi. Bu kaza Tony'nin hayatını ve müzik dünyasının gidişatını değiştirecekti.

Ne kadar trajik ki, bu korkunç kaza Tony'nin işteki son saatlerinde meydana gelmişti. Saatler sonra fabrikadan çıkacak ve bir daha oraya geri dönmeyecekti. Ancak pres makinesinde çalışan kadın o gün işe gelmeyince iş Tony'ye kalmıştı. Öğle yemeği arasından sonra işe geri dönmek dahi istemeyen Iommi, annesinin ısrarına karşı çıkmamış ve ''Nasıl olsa son birkaç saat'' diyerek fabrikaya dönmüştü. Bu son saatlerinde sağ elinin orta ve yüzük parmaklarını pres makinesine kaptıran Iommi olayı şöyle sözler ile anlatıyor:

"Parmağımdaki kemikler bariz bir şekilde görünüyordu. Her tarafa kan sıçramıştı. Gördüklerimden öyle bir şoka girmiştim ki, ilk başta hiç acı hissetmemiştim."Korkunç kazanın sonrasında hemen hastaneye kaldırılan Tony, eli bir buz torbasında soğuk yatakta yatıyordu. Tony'nin aklında tek bir düşünce vardı: Müzik. Hastanede yaşananları ve sonrasındaki dönemi şöyle anlatıyor:

''Doktor, içinde kopan parmak uçlarımın olduğu bir kibrit kutusu ile odaya girdi. Sonrasında ise kutuyu çöpe attı. Bana bir daha asla gitar çalamayacağımı söyledi. Duyduklarıma inanamamıştım. Benim için artık her şey bitmişti.''

Hastaneden taburcu olduktan sonra belli bir süre gitarı bırakmayı düşündü. Solak gitarist, el değiştirmeye çalışsa da başarılı olamadı. Fabrikasındaki ustabaşı, Tony'ye meşhur caz gitaristi Django Reinhardt'ı dinletmeye başladı. İlk başlarda ''Birinin gitar çalmasını dinlemek, şu an istediğim son şey'' dese de, duyduğu müzik Tony'nin hoşuna gidiyordu. Ustabaşı Reinhardt'ın iki parmağını bir kazada yandığını söyleyince, Tony'nin gözlerinde şimşekler çaktı. Artık kafasında kesin kararı vermişti. Ne olursa olsun müzik yapmaya devam edecekti.

[caption id="attachment_43245" align="alignnone" width="639"] Tony Iommi'nin plastik parmak uçları.[/caption]

Tony ilk protezlerini kendisi yaptı. Bir plastik şişeyi eritip, bu ufak plastik topları parmak uçlarına yerleştirmişti. Artık gitarı kavrayabiliyordu, ancak hala hissedemiyordu. Akorlara basmanın inanılmaz bir acı verdiğini söyleyen Tony, alternatif yollar aramaya başladı. Öncelikle gitarının tellerini rahat edebileceği gevşeklikte akort etti. Bu şekilde de istediği verimi alamayan Tony, gitarının tellerini çok daha ince olan banjo telleri ile değiştirdi. Gitarından daha agresif ve kirli bir ses almak isteyen Tony, zaman zaman amfisinin bas gitar girişini kullandı. Sakatlığından dolayı yapmak zorunda kaldığı bu değişiklikler, bugün ''Heavy Metal'' olarak bildiğimiz müzik türünün ilk sesleri oldu.

1968 yılına geldiğimizde Black Sabbath grubunun temelleri atılmıştı. Grup ile aynı ismi taşıyan parça için Iommi şöyle diyor: ''Her şeyi başlatan riff. Bir gün prova odamızda oturuyorduk ve bu gitar riff'ini buldum. Hepimiz bunun çok farklı olduğunu duyar duymaz anladık. Bu riff bize gitmemiz gereken yolu gösterecekti. Kendi müziğimizi yapmak istiyorduk ve kimse daha önce bu tarz bir şeyi denememişti.''Müzik serüvenine 1968 yılında İngiltere'nin Birmingham kentinde başlayan Black Sabbath, geçtiğimiz sene Şubat ayında aynı şehirde verdiği konserle kariyerini noktaladı. Bu durumda 19 Şubat 2018 itibari ile 70 yaşına giren efsanevi gitarist Tony Iommi'nin hastalığının payı büyük. 2012'de lenf kanseri teşhisi koyulan Iommi'nin durumu her geçen gün iyiye gidiyor ve hafifliyor. İki parmağının kopmasına aldırış etmeden müziğe devam eden, kanserin bile alt edemediği bu ''Demir Adam'' umuyoruz ki yakın bir dönemde aramızdan ayrılmaz.

 

Kaynaklar: Iron Man: My Journey Through Heaven and Hell with Black Sabbath, 2, 3
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!