Okunma Sayısı: 10
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Gitaristler, Gitarlarının Akordunu Düzenli Olarak Yapar Mı?


Gitaristler, Gitarlarının Akordunu Düzenli Olarak Yapar Mı?

Şimdiye kadar, birçok defa gitaristlerin gitarlarının akordunu düzenli olarak kontrol edip etmediğiyle alakalı birçok şaka içerikli video veya fotoğraf görmüşsünüzdür.

Şimdiye kadar, birçok defa gitaristlerin gitarlarının akordunu düzenli olarak kontrol edip etmediğiyle alakalı birçok şaka içerikli video veya fotoğraf görmüşsünüzdür. Eğer görmediyseniz:
Peki, gerçekten durum bu mu? Gitaristler, gitarlarının akordunun olup olmadığından haberdar mı?

Youtube'da geçen günlerde yayınlanan bir videoya göre gitaristler kasten gitarlarının akordunu yapmıyor olabilir.
Video, özellikle John Frusciante'nin Scar Tissue'daki riff'i örnek alınarak hazırlanmış. Normal bir EADGBE akordunda şarkıyı çaldığınızda riff'deki 2.nota (la) şarkıdakiyle aynı sesi çıkarmıyor. Normalde gitarlar 12-TET sistemine göre akord ediliyor ancak Frusciante burada müzik teorisinin küçük bir bug'ını bulmuş.

Müzikteki çoğu akord sistemi C yani do notası üzerinden yapılır. Bu durumda diyatonik ve kromatik skala dediğimiz şeyler olayın içine giriyor. Kromatik ve diyatonik skala'da her şey do üzerinden olduğu için do'nun oranı (ratio) 1 olarak alınır. Bunun için hemen size kısa bir müzik teorisi özeti geçeceğim.Burada gördüğünüz gibi ilk notamız yani anahtar notamız do. Do'yu 1.nota olarak aldığınızda mi(E) bunun major 3'lüsü ve sol(G) da majör 5'lisi oluyor. 3'lüler ve 5'liller ve 8'liler (notanın oktavı) günümüzde çoğunlukla akor üretmekte kullanılır.

Asıl konumuza dönecek olursak fotoğrafta gördüğünüz gibi her notanın birbiri arasında belirli bir oran var. Mesela do ile do'nun oktavının arasındaki oran 2:1. Bu da demek oluyor ki kalın do'yu çaldığınız bunun bir oktav incesi olan do'dan 2 kat daha fazla titreşim yaratıyor.

Örnek verecek olursak, anahtar notayla majör 3'lüsü arasında 5/4'lük bir oran vardır. Örneğin re notası 294 Hz'te titreşiyor. Bunu eğer 12-TET sistemine göre hesaplarsanız majör 3'lüsü (fa diyez) 369.99 yani 370 Hz gelir. Ancak 12-TET sistemi insanların kulakları için biraz değiştirilmiş bir akorda sahip. Ne kadar 12-TET'i akord aletleri kullansa bile. Şimdi re'deki 294 Hz'i düşünelim. 294'ün 5/4'ünü alırsanız 367.5 Hz geliyor. yani tam olarak 370 Hz etmiyor. (Videoda 5:19)

Tam da burada Frusciante'nin akordu devreye giriyor. Gitarındaki 5.tel (si teli) 13 "yarı ton" farkla akord edilmiş. Frusciante bu şarkının ana riff'inin başlangıcında fa ve bunun majör 3'lüsü olan la'yı kullanıyor. Ancak si teli (B) 12-TET'e uyacak şekilde değil 5/4'lük orana uyacak şekilde akord edilmiş.

Buraya kadar geldiyseniz çok teşekkür ederiz. Scar Tissue'yu bu bahaneyle bir daha dinlemek isteyebilirsiniz.
 

 

 
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!