Okunma Sayısı: 12
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Sürücüsüz Araçlar ve Aralarındaki İletişim Teknolojisi


Sürücüsüz Araçlar ve Aralarındaki İletişim Teknolojisi
Hepimiz son birkaç senedir sürücüsüz arabalarla ilgili gelişmeler duymaya alıştık. Sürücüsüz arabaların olacağını, yapılmaya başlandıklarını, elektrikli olacaklarını ve son olarak da test edildiklerini biliyoruz. Ancak blokchain teknolojisi ile birleşen sürücüsüz arabaların bizleri nerelere taşıyacağı merak uyandırıcı. Bu yazıda blockchain teknolojisiyle birleşen sürücüsüz arabaların teknolojiyi ve günlük hayatlarımızı ne kadar etkileyebileceğinden bahsedeceğiz.

Geçtiğimiz günlerde Mobility Open Blockchain Initiative'nin (MOBI) "Grand Challange" yarışmasında ödül alan projeler sayesinde bu konu çok daha gerçekçi bir hal alıyor. MOBI için; BMW ve Ford gibi otomotiv sektörü liderlerini, Bosch ve IBM gibi teknoloji devlerini içerisinde bulunduran bir teknoloji birliği diyebiliriz.Teknolojik aletlerin birbiriyle iletişim kurma fikrine hala alışmış değiliz: " Ev aletleri birbirleriyle iletişim kuracak", "robotlar arasında konuşup iş bölümü yapacak" gibi cümleleri blog veya haber okurken duymuş olabilirsiniz. Ancak, hazıhazırda üretilmiş ve kamuoyunun kullanımına açılmış bu tarz bir teknolojiye sahip değiliz. "Grand Challange'da" verilen ödüller bizleri "birbirleri ile iletişim kuran teknolojiler" fikrine yaklaştırıyor.

MOBI CEO'su Chris Ballinger, "Araçların birbirleriyle iletişim kurdukları ve koordine bir şekilde hareket ettikleri bir dünya hayal ediyoruz" şeklinde bir açıklama yaptı. Ballinger, bu araçların yapmasını istedikleri aktivitelerin ise mikro ödemeler (micropayments) gerektirdiğini vurguladı. Ballinger'ın söylediklerine göre arabalarımız kendi arasında bilgi alışverişi yapacak. Bu mikro ödemeler her ne kadar değersiz gibi görünse de bilgi alışverişi yapmak için araçlara gerekli olan teşviki sağlayacağı öngörülüyor. Tabi, bu işlemlerin yapılabilmesi konusunda blockchain teknolojisi kilit rol oynuyor. Araçlara ait gerekli dijital cüzdanlar, dijital ödemeler ve sağlıklı bir yoldan yapmak için gerekli olan kayıtların tutulması tamamen blockchain teknolojisiyle sağlanabiliyor.

Bu bilgi alışverişini açıklamak için çok temel bir örnek vermek yerinde olacaktır. Örneğin; sizin gideceğiniz büyük bir kaza var veya trafik kilitlenmiş durumda. Aracınız, daha önce oradan geçmiş bir araç sayesinde bunun bilgisini alabilir ve gideceğiniz yere ulaşmak için daha efektif bir rota çizebilir.Daha geniş bir çerçeveden düşünürsek bir şehrin bu sisteme ayak uydurması günlük hayatlarımızı çok kolaylaştırabilir. Tabi gerekli altyapının kurulması burada önemli rol oynuyor. İstanbul gibi  kaotik bir şehirde hem toplu taşımada hem de kendi araçlarınızı kullanırken sürekli trafik hakkında bilgi alabileceğinizi ve bu bilgileri direkt olarak kullanabileceğinizi düşünün. Üstelik de dijital cüzdanlarınız sayesinde bu alternatif yolları-taşıtları kullandığınızda teşvik olarak ödeme aldığınızı hayal edin.

Bu konuda daha tatlı bir örnek de verebiliriz: Düşünün ki yetişmeniz gereken bir uçak veya bir toplantınız var. Aracınız, diğer araçlarla bu konuyu "tartışıp" onların yolunuzdan çekilmesini sağlayabilir. Yani kısaca kendi yolunuzu kendiniz açabileceksiniz.

Gelelim "Grand Challenge" ödüllerine...


Chorus Mobility; en boş yolun, doğru yolun ve altyapının kullanımı için tartışıp "makineden makineye" ödeme yapılabilmesini sağlayan projesiyle birincilik ödülünü kazandı. Oaken Innovations ise Portekiz'de yol kullanımı, trafik sıkışıklığı ve kirliliği için araçlardan ücret tahsil edilen bir sistemle ikincilik ödülünü kazandı.

MOBI sayesinde öğrendiğimiz diğer birkaç gelişmeden de bahsetmeden olmaz. Dovu isimli startup dünyayı "yeşilleştirmek" adına çok başarılı bir sistem geliştiriyor. Yerel yönetimlerde kullanılması planlanan sistemde daha az trafik ve daha az karbon salınımı adına seyahat alışkanlıklarını değiştiren insanların ödüllendirilmesi planlanıyor.

DAV firması ise otonom araçlar için büyük bir gelişmeyi sağlamak için çalışıyor. Otonom araçların bizim komutlarımız sonrasında bir yerden bir yere gitme görevini gördüğünü biliyoruz. Ancak DAV'ın çalışması gerçekleşirse herhangi bir insan komutu olmaksızın iletişim kurabilen, işlevlerini gerçekleştirebilen ve beraber hareket eden bir sisteme sahip olacağız. Örneğin; yakıtı azalan aracınız karşısındaki dijital altyapıyla iletişim kurup en yakındaki ve en uygun fiyattaki yakıt alabileceği noktayı öğrenip daha sonra da  yakıtını alacak.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!