Okunma Sayısı: 57
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Dizüstü Bilgisayar vs Masaüstü Bilgisayar | Hangisini Almalı? Avantajları Neler?


Dizüstü Bilgisayar vs Masaüstü Bilgisayar | Hangisini Almalı? Avantajları Neler?

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile orantılı olarak işlemciler, ekran kartları ve diğer bilgisayar donanımları da aynı oranda gelişiyor. Tabii ki bilgisayarlar bu kadar güçlenirken oyun sektörü de boş durmuyor.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile orantılı olarak işlemciler, ekran kartları ve diğer bilgisayar donanımları da aynı oranda gelişiyor. Tabii ki bilgisayarlar bu kadar güçlenirken oyun sektörü de boş durmuyor. Bilgisayarımızdaki parçaları sonuna kadar kullanıp bize oyun deneyimini en üst düzeyde yaşatmak istiyor. Özellikle gelişmiş grafiğe sahip oyunlar bilgisayarlarımızı son derece yoruyor.

Peki yeni bilgisayar alacak olanlar nasıl bir tercih yapmalı? Fiyatlar nasıl? Performanslar ne kadar değişiyor? Bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağım. Özellikle yeni bilgisayar alacak olanların bir fikir edinmesi için bu yazıyı detaylı tutmaya çalışacağım.


Performans


İlk olarak performans karşılaştırması yapmak en iyisi olacak sanırım. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılan donanım parçaları en saf halindedir. Yani parçalar kırpılmaz, küçültülmez ve laptop versiyonlardaki gibi çeşitleri yoktur. Örneğin laptop işlemcilerinde i7 7700HQ, i7 7500U, i7 8750H gibi işlemci modelleri varken bu masaüstü bilgisayarlarda i7 7700 ya da i7 7700K olarak sınırlıdır. İşlemcinin asıl hali i7 7700 iken laptoplarda bu güç tüketimi, performans ve soğutma açısından farklı modellere bürünür. Örneğin HQ serisi performansa daha çok önem verirken, U serisi performanstan kısarak güç tüketimini aza indirir ve pil ömrüne önem verir. Yani HQ serisi işlemciler oyun için iken, U serisi daha çok iş için olarak nitelendirilebilir.Laptoplarda alan sınırlı olduğu için birçok donanım parçası küçültülmüştür. Küçültülen parçalar doğal olarak normal halinden daha az performans gösterir. Masaüstü bilgisayarda kullanılan i7 7700'ün performansını herhangi bir laptop'da kullanılan i7 7700HQ geçemez. Tabii burada diğer tüm özellikleri aynı tutarak konuşuyorum. Diğer taraftan ekran kartlarına bakacak olursak yine masaüstü bilgisayarlarda bulunan modeller laptop modellerinden daha fazla performans gösteriyor. Performans kıyaslarken parçaların boyutlarına bakarak basit bir mantıkla düşünebiliriz aslında. Laptoplara parça sığdırmak için tabii ki mobil versiyonları gerekiyor. Mobil bir ekran kartının boyutu, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan ekran kartı boyutunun yarısından bile küçük. Bu donanımları siz laptoplara sıkıştırmaya çalışınca sıkıntının ilk ayağı soğutma konusunda başlıyor.Soğutma: Uzun süre oyun oynadığınızda işlemci ve ekran kartları yorulur. Belli bir süre sonra soğutma sistemi yetersiz ise sıcaklık artmaya başlar. Sıcaklık arttıkça bir eşik noktasından sonra performans kaybı olur. Sonuç olarak oyununuzda fps düşüşleri yaşarsınız. Bu özellikle laptoplarda çok karşılaşılan bir durum. Laptop'un kendinde ne kadar fan olursa olsun, siz ne kadar soğutucu alırsanız alın isterseniz buzlukta oynayın fark etmez. Çok büyük ve güçlü bir oyun oynuyor olduğunuzu varsayalım belli bir saatten sonra CPU ve GPU sıcaklığı artacak ve oyunda performans kaybı yaşayacaksınız. Çünkü laptopun alanı belli yani parçaların nefes alabileceği yeterli alan yok. Masaüstü bilgisayarlarda bulunan 3 fanlı ekran kartları, kule tipi soğutucular, önde ve arkada bulunan fanlar bütün bu soğutmayı sağlayan ve performans kaybını engelleyen parçalar.

Sonuç olarak performans kısmında özellikle oyun ya da grafik tasarım ile ilgilenecekseniz masaüstü bilgisayar almanızı şiddetle öneririm.

Kazanan: Masaüstü Bilgisayar

Fiyatlar


Fiyat olarak karşılaştırma yaptığımızda ise Masaüstü bilgisayarın daha ucuza toplanabildiğini gördüm. Aynı donanım parçaları ile karşılaştırma yaptığımda masaüstü bilgisayarlar daha makul fiyatlara geliyor. Örnek olarak bir teknoloji sitesine bizzat girip karşılaştırma yaptığımda RTX 2060, i7 8750H, 16GB Ram'e sahip bir laptop'u 15.000₺'ye bulurken, RTX 2060, i7 8700, 16GB Ram, 144hz Monitör ve diğer parçalarla bir masaüstü topladığımda fiyat 9.000₺ oldu. Bu fiyatın içinde Monitörün 144hz olduğunu ve ona rağmen arada bu kadar fiyat farkı olduğunu da es geçmemek lazım.

Kazanan: Masaüstü Bilgisayar

Taşınabilirlik


Eğer çok oyun oynayan birisi değilseniz ya da oyun oynuyorsunuz ama ben fps değerlerinde değilim, performansı o kadar önemli değil gittiğim her yerde oyun oynayayım yeter diyorsanız laptop tercihi daha doğru olacaktır.

Kazanan: Laptop

Kullanım Alanı(Oyun,iş,okul)

Taşınabilirliği bir kenara bırakırsak oyun, grafik tasarım gibi işler için kesinlikle masaüstü bilgisayar tercih edilmelidir. Zaten bunun nedenlerine performans kısmında değindik. Ben güzelce oyun oynamak istiyorum ancak okula ya da işe de bilgisayar götürmem lazım diyorsanız. Yine masaüstü bilgisayar toplayıp, üstüne kalan parayla orta derece bir laptop alabilirsiniz. Çünkü fiyat anlamında aynı donanım parçalarıyla masaüstü bilgisayarlar daha ucuza toplanabiliyor.

Kazanan: Oyun için Masaüstü, iş ve taşınabilirlik açısından Laptop


Parça Yenileme


Yıllar geçtikçe bilgisayarınız gelişen teknolojiye ayak uydurmakta zorlanacak. Parça değişimi yaparak daha az bir fiyata sisteminizi güncel tutabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar topladığınızda 3-4 yıl sonra işlemci değişikliği, ram ekleme ya da ekran kartı değişimleri yaparak sisteminizi güncelleyebilirsiniz. Laptoplarda ise bu ne yazık ki o kadar geniş değil. Ram ekleme gibi seçenekler yine mevcut ancak büyük parça değişimleri olmuyor. Bu yüzden masaüstü bilgisayar topladığınızda ilk süreçte ufak parça eklemeleri sonra bazı parça değişimleri yaparak laptop'tan daha ucuza daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

Kazanan: Masaüstü Bilgisayar

Son


Masaüstü bilgisayar sadece taşınabilirlik açısından olumsuz kalıyor. Eğer çok seyahat eden birisi iseniz ve çok performans aramıyorsanız laptop, eğer oyun oynayacaksınız performans istiyorsanız kesinlikle masaüstü tercih etmelisiniz. Ayrıca parça karşılaştırmak için buraya bakabilirsiniz.
Son görüş: Oyun laptopları başta ne kadar cazip gelse de uzun süreçte gerçekten

çok pişman ettiriyor. Bunu hem deneyimledim hem de gördüm. Soğutma, performans
ve çoğu konuda masaüstü bilgisayarların büyük avantajları var. Bu yüzden oyun
ya da diğer ağır program kullanımları için masaüstü bilgisayarlar tercih edilmeli.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!