Okunma Sayısı: 612
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Yeni Başlayacaklar İçin Marvel ve DC Sinema Evrenleri


Yeni Başlayacaklar İçin Marvel ve DC Sinema Evrenleri
Günümüz sinema dünyasının büyük paydasını oluşturan filmler çizgi romanlardan beyaz perdeye aktarılan hikayelerdir. Superman, Batman, Iron Man, Thor, Kaptan Amerika vs.

Bu isimleri hepimiz bir yerlerde izledik veya okuduk. Bu güç, bu yetenek, bu teknoloji bende olsa diye hayaller kurduk. ‘’Superman yener veya hayır Batman kazanır’’ diye tartışmaya bile girdik.

Şimdi sizlere yeni başlayacak olanlar için çizgi roman dünyasının devleri Marvel ve DC Comics’in sinema evrenlerinin filmlerini kronolojik olarak sıralayacağız, keyifli okumalar.

Marvel Sinematik Evreni ile başlayalım.


Marvel kendi evrenini üç ayrı aşamaya ayırmıştır. Bunun en önemli sebebi Marvel bünyesinde pek çok farklı hikayenin bulunması. Hikayelerin farklılığı kadar karakterlerin de sayıları oldukça fazla. Bu hikayelerde de bu farklı karakterleri bir arada görmek, filmlere olan heyecanını artıran bir gerçek.

Marvel Sinematik Evreni de kurulmasının ardından ortaya çıkaracağı filmlerin sıralarını planlamış durumda. Bu sayede birbirleriyle bağlı olan filmler, daha anlaşılabilir ve akıcı olarak karşımıza çıkıyor. Çizgi romanlardaki hikaye sıralarının biraz karışık olduğunu varsayarsak Marvel'ın filmlerinde bu tarz planlı çalışması oldukça takdire şayan. Üstelik Marvel'ın planladığı evrelerde karakterlerin solo filmlerinin ilk sıralarda olması, Marvel karakterlerini daha iyi tanımamızı sağlıyor. Evre sonlarında bu tanıtılan karakterlerin bir araya gelmesi ise Marvel'ın ne kadar planlı ilerlediğinin başka bir göstergesi.

Marvel'ın sinema konusundaki en önemli engeli, karakterlerinin yayın haklarıydı. Bilindiği üzere Marvel'ın; X-Men, Fantastic Four gibi önemli unsurlarının yayın hakları Fox'ta bulunuyordu. Ta ki 2017 yılına kadar... 2017 yılında yapılan anlaşma sonrası Marvel'ı daha önce satın almış olan Disney, Fox'un yayın haklarını da devasa rakamlar karşılığında bünyesine kattı. Böylelikle Fox'ta bulunan Marvel karakterleri de evlerine dönmüş oldu. Bu durumun Marvel Sinematik Evreni'ne yansıyacağı gerçeği ise şimdiden heyecanı zirveye ulaştırıyor.

İLK EVRE


1. Iron Man(2008) Yönetmen: Jon Favreau

Marvel sinema evrenine ilk adımını Iron Man/Robert Downey Jr. ile atıyor. Tony Stark silah tanıtımı için gittiği Afganistan'da esir düşüyor. Esir düştüğü kamptan çıkmak için kendi kullanabileceği bir zırh yapıyor ve kamptan kurtuluyor. Yaşadığı olaylar Tony'i değiştiriyor ve artık kalbine doğru ilerleyen şarapnel parçaları ile yaşamak zorunda kalacağını biliyor, bunu engellemek için göğsüne ark reaktörü takıyor. Tony, daha sonra zırhı geliştiriyor ve teröristlerle savaşmaya Afganistan'a gidiyor.

2. The Incredible Hulk(2008)Yönetmen: Louis Leterrier

Hulk/Bruce Banner rolünde Edward Norton(daha sonra Hulk rolünü Mark Ruffalo devralacak.) oynuyor. Film, öfkesini kontrol altına almaya çalışan, kontrolünü kaybettiğinde yeşil bir deve dönen Dr.Banner'ı anlatıyor. Filmde, Abomination ve General Thunderbolt'u zorluk çıkartacak iki düşman olarak izliyoruz.

3. Iron Man 2(2010)Yönetmen: Jon Favreau

Iron Man serisinin ikinci filminde Tony, Ivan Vanko adlı Rus biri ile mücadele ediyor. Ivan, Stark'ı babasının teknolojisini çaldığı için suçluyor ve intikam almak istiyor. Iron Man'e dostu War Machine yardım ediyor. Ivan dışında Hammer firması ve devlet, Stark'a zorluk çıkartıyor.

4. Thor (2011)Yönetmen: Kenneth Branagh

Filmde Thor/Chris Hemsworth babası Odin'in sözünden çıkar sonucunda cezalandırılarak elinden çekici alınır ve sürgüne dünyaya yollanır. Thor'un kardeşi Loki tahtın varisi olmak istiyor ve dünyaya Thor'u öldürmesi için robotik bir varlığı gönderiyor. Güçlerinden yoksun olan Thor zorlu bir sınavın içinde bulacaktır kendini.

5. Captain America: The First Avenger (2011)Yönetmen: Joe Johnston

Ülkesini çok seven Steve Rogers/Chris Evans İkinci Dünya Savaşında olan Amerikan ordusuna katılır. Fakat çok zayıf ve güçsüzdür. Steve yapılacak süper asker deneyi için seçilir ve deneyden çıktığında süper bir asker olur. Artık Kaptan Amerika olan Steve, Nazilere bağlı olan Red Skull ile bir savaşın içine girecektir.

6. The Avengers (2012)Yönetmen: Joss Whedon

Başlarında Nick Fury bulunan Iron Man, Hulk, Thor, Captain, Hawkeye ve Black Widow ekibi Loki'nin saldırısını durdurmak için tüm güçleriyle dünyayı savunmaya geçiyorlar.

Avengers ile ilk evre son buluyor ve diğer evreye geçiliyor.

İKİNCİ EVRE


7. Iron Man 3 (2013)Yönetmen: Shane Black

Serinin 3. filminde Stark'ı çok daha güçlü ve özel hayatını bile mahveden bir düşmanla mücadele ederken izliyoruz. Ayrıca Stark kafasında dönen bir sürü soruya cevap aramaya başlıyor.

8. Thor: The Dark World(2013)Yönetmen: Alan Taylor

Serinin 2. filminde 9 Diyar ile dünyayı, Odin'in ve Asgard'ın bile karşı koyamadığı, kainat ile neredeyse aynı yaşta olan bir düşmandan savunmak için savaşacak olan Thor'u izliyoruz.

9. Captain America: The Winter Soldier(2014)Yönetmen: Anthony Russo/Joe Russo

Serinin 2. filminde Kaptan'ı günümüz dünyasına ayak uydurmaya çalışırken görüyoruz. Bir entrika sonucu suçlu duruma düşecek olan Kaptan Amerika, yardımı Kara Dul'dan alıyor. Üzerine gönderilen suikastçiler ile savaşırken beklenmedik bir düşman daha çıkıyor karşısına.

10. Guardians of the Galaxy(2014)Yönetmen: James Gunn

I am Groot!

Maceracı Star-Lord bir küreyi çalıyor ve başı derde giriyor. Olaylar gelişirken kendini roket kullanan bir Rakun, ağaç kılıklı Groot, yeşil kadın Gamora ve intikam isteyen Drax ile aynı ekipte buluyor.

11. Avengers: Age of Ultron(2015)Yönetmen: Joss Whedon

Serinin 2. filminde Tony Stark yaptığı bir programda işlerin ters gitmesi sonucu gezegeni korkunç bir tehlike ile karşı karşıya bırakır. Avengers bunun sonucunda kendini zorlu bir sınavın ortasında bulur ve aralarına yeni katılan ekip arkadaşlarıyla savaşmaya hazırdırlar.

12. Ant-Man(2015)Yönetmen: Peyton Reed

Filmde Ant Man/Paul Rudd giydiği kostüm ile minicik bir boyuta ulaşıyor. Kendisine yardımcı olan Dr.Hank ile dünyayı kurtarmaya çalışıyorlar.

Ant-Man ile ikinci evre sonlanıyor ve şimdilik son olan evreye geçiliyor.

ÜÇÜNCÜ EVRE


13. Captain America: Civil War(2016)Yönetmen: Anthony Russo/Joe Russo

Serinin 3. filminde kahramanlarımız devletin uygulayacağı bir proje nedeniyle anlaşmazlığa düşüyorlar. Ayrıca Stark anne ve babasını bilinci yerinde değilken öldüren Bucky'e nefret beslemektedir, Kaptan ise arkadaşı Bucky'i savunur ve düello başlar. Pijamalı çocuk Örümcek Adam'ı da filmde görme şansımız oluyor.

14. Doctor Strange(2016)Yönetmen: Scott Derrickson

Dünyaca ünlü cerrah Stephen Strange/Benedict Cumberbatch geçirdiği bir trafik kazası sonrası ellerini düzgün kullanamaz. Kendini iyileştirmenin yolunu Himalayalar'da bulacağını düşünen Strange kendini sihir dolu bir dünyanın içinde bulacak. Film muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

15 Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)Yönetmen: James Gunn

Guardians of the Galaxy'nin sinemalardaki başarısından sonra Marvel'ın üçüncü evresinde aynı ekip ikinci filmle karşımıza çıktı. İlk filmde ekibin kurulmasını anlattıktan sonra, ikinci filmde de ekibin maceralarından birine tanık oluyoruz. Ekibe dahil olan yeni karakterlerin haricinde Peter Quill'in babası Ego'yu da Kurt Russell aracılığıyla gördüğümüz filmde, ekibimiz Dünya dışında yine günü kurtarmayı amaçlıyor.

16 Spider-Man: Homecoming (2017)Yönetmen: Jon Watts

Spider-Man'in yayın haklarının Sony'de olması ve Sony'nin 5 farklı Spider-Man filmi çıkarması, karakterin önemini vurgular nitelikte. Marvel da bunun bilincinde olacak ki Captain America: Civil War filminde Spider-Man'i az da olsa görme şansını bizlere verdi. 2015 yılında Sony ile yapılan anlaşma ile artık Marvel Sinematik Evreni'nde de yer alacak olan Spider-Man'in kendine özel ilk filmi ise Spider-Man: Homecoming. Tom Holland'ın canlandırdığı Spider-Man, Marvel Sinematik Evreni'nde geçmiş filmlere kıyasla daha genç olarak karşımıza çıkıyor. Kahraman olma yolunun henüz başında olan örümcek çocuğa da Tony Stark yani Iron-Man akıl hocalığı yapıyor.

17 Thor: Ragnarok (2017)Yönetmen: Taika Waititi

Thor filmlerinin 3.sü olan Thor: Ragnarok, İskandinav mitolojisinde de var olan Ragnarok olayını konu alıyor. Çizgi romanlarda da var olan Ragnarok hikayesinden de referanslara sahip olan film, konusuna göre biraz renkli olması sebebiyle eleştirilse de yine de ses getiren bir yapım. Özellikle Hulk, Doctor Strange ve önceki filmlerin en sevilen kötü adamlarından olan Loki'yi de tekrar bir araya getiren filmde Cate Blanchett'in de varlığı göz ardı edilemeyecek bir gerçek. Kehanete göre Surtur'un sebep olacağı Ragnarok, Asgard'ı sonsuza kadar yok edecek. Thor ise bu kehaneti durdurabilecek yegane kişi olma özelliği taşıyor. Bakalım başarabilecek mi?

Marvel tarafından duyurulan diğer filmler;

18 Black Panther (2018) *

19 Avengers: Infinity War (2018) *

20 Ant-Man and the Wasp (2018) *

21 Captain Marvel (2019) *

22 Untitled Avengers (2019) *

23  Spider-Man: Homecoming 2 (2019) *

 

Geçelim DC Sinematik Evrenine.


DC sinema evreni oluşturmakta rakibi Marvel'a göre biraz daha geç kalsa da, büyük adımlar atmaya başladı. Ancak DC'nin Marval'a oranla zaman konusunda biraz geride kalması ne yazık ki filmlere yansımış durumda. Her ne kadar geçmiş yıllarda pek çok DC karakterini sinemalarda görmüş olsak da ne yazık ki DC Genişletilmiş Evreni, 2013 yılından sonraki filmleri baz alıyor.

Çizgi roman filmleri, 2000'li yıllarda sinemalarda boy göstermesinden sonra oldukça büyük bir başarı yakaladı. Özellikle Marvel sinema konusunda da ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. DC'nin sahibi olan Warner Bros da çizgi roman filmlerinin bu kadar büyük başarı yakalamasından sonra DC karakterlerini daha düzenli şekilde sinemalara taşıma kararı aldı.

Geçmiş zamanlarda Nolan'ın Batman üçlemesi oldukça başarılı olsa da tıpkı Marvel gibi hikaye akışının bozulmaması için bu üçleme DC'nin sinema evreninin dışında kaldı. DC'nin en önemli karakterlerinden biri olan Superman ile başlatılan sinematik evren, yıllar geçtikçe daha da önemli yerlere gelecek gibi.

1. Man of Steel (2013)Yönetmen: Zack Snyder

DC kendi evreninin ilk adımını Man of Steel filmi ile attı.  Kal-El / Clark Kent / Superman rolünde Henry Cavill'i izliyoruz. Film, Superman'in dünyaya gelişini, çocukluğunu ve kendi gezegeninden olan General Zod ile mücadelesini anlatıyor.

2. Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)Yönetmen: Zack Snyder

Batman v Superman iki kahramanın birlikte yer aldığı ilk filmdir. Film, Batman'in Superman'i insanlık için tehlikeli bir güç olarak görmesi nedeniyle iki kahramanın birbiriyle mücadelesini daha sonra ortak düşmana karşı beraber savaşmasını anlatıyor. Superman rolünde Henry Cavill, Batman rolünde Ben Affleck oynuyor. Ayrıca bize Wonder Woman'ı/Gal Gadot izleme şansı sunan film Justice League için güzel detaylar sundu. Türk Hava Yolları filme sponsor olmuştur.

3. Suicide Squad (2016)Yönetmen: David Ayer

Will Smith/Deadshot, Margot Robbie/Harley Quinn, Jared Leto/Joker ve bunlara eşlik eden çılgınlar ordusu. Hapishanede bulunan kötü adamlardan bir ekip kuruluyor ve bu ekip göreve gönderiliyor. Eğer başarılı olurlarsa cezalarında indirime gidileceği söylenir ancak görev basit değildir ve küçük bir itaatsizlik kafalarının uçmasına neden olacaktır. Ayrıca manken Cara Delevingne filmde büyücü Enchantress olarak yer alıyor.

4 Wonder Woman (2017) Yönetmen: Patty Jenkins

Her ne kadar Batman v Superman: Dawn of Justice filminde sinemalarda boy göstermiş olsa da Wonder Woman, solo filmine 2017 yılında kavuştu. Filmde DC'nin en önemli karakterlerinden olan ve feminizmin en önemli temsilcisi olan Wonder Woman'in doğuş hikayesine ve filmin kötü karakteri Ares ile olan savaşına tanık oluyoruz. Gal Gadot'u Wonder Woman ile özdeşleştiren film, geçmiş DC filmlerinin kötü karakterini değiştirecek gibi görünüyor. Zeus'un kızı olan Themyscira prensesi Diana, uzun süre sonra kendi evinden ayrılıp Dünya'ya geldiğinde buraya alışmak için biraz çaba sarfetmesi gerekiyor. Ancak bundan pek şüphemiz yok çünkü adı üzerinde o Wonder Woman...

5 Justice League (2017) Yönetmen: Zack Snyder / Joss Whedon 

Marvel'ın kahramanlar topluluğu Avengers'ın sinemadaki başarısından sonra DC de kendi kahraman ekibini 2017 yılında izleyicilerle buluşturdu. Çizgi roman tarihinin en eski kahraman topluluklarından olan Justice League, bu filmde bir araya geliyor. Batman v Supermen: Dawn of Justice filminin sonrasında gerçekleşen olayları konu alan filmde, DC'nin ileriki filmlerinde boy gösterecek olan Aquaman, Flash ve Cyborg da tanıtılıyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ilk başlarda Zack Snyder üstlenirken daha sonra Snyder, başına gelen talihsiz bir olay sonucunda filmi yarım bırakmak zorunda kaldı. Snyder'ın yerine ise Avengers filmlerinden tanınan Joss Whedon getirildi.

DC Comics tarafından duyurulan diğer filmler;

6 Aquaman (2018) *

7 Shazam (2019) *

8 Cyborg (2020) *

9 Green Lantern Corps (2020) *

Evet yazımız burada sona eriyor keyifli seyirler dileriz.

Ayrıca Saruhan Saral tarafından yapılan iki evrenin kapışması olan şu animasyon videoları izlemenizi öneriyoruz.

PART I:
PART II:Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!