Okunma Sayısı: 146
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Gerçek Kişilerden Esinlenilen 8 Çizgi Roman Karakteri


Gerçek Kişilerden Esinlenilen 8 Çizgi Roman Karakteri
Çizgi roman sektörü uzun yıllardan beri varlığını devam ettiriyor. Gelişen yeni teknolojiyle beraber bu çizgi romanlarda okuduğumuz karakterleri filmlerde, oyunlarda veya dizilerde de görmekteyiz. Genelde gerçeküstü ve oldukça güçlü olan bu karakterler bazen gerçek insanların da izlerini taşıyabiliyor. Dış görünüşleriyle ya da fikirleriyle gerçek insanlardan ilham alan 8 çizgi roman karakterini sizler için derledik.

Iron Man/Tony Stark – Howard HughesMarvel karakterlerinin babası olarak kabul edilen Stan Lee, en ünlü karakterlerden olan Iron Man’i yaratırken Amerikalı ünlü iş adamı Howard Hughes’tan esinlenmiş. Lee, Iron Man’in aynı zamanda Tony Stark’ın- tam bir kapitalist olmasını istemiş ve zamanın ötesinde bir kahraman olarak nitelemiş. Lee’ye göre Hughes, bir mucit, bir maceracı, bir çapkın ve aynı zamanda da bir kaçık olma özelliği taşıyor. Ayrıca tıpkı Stark gibi Howard Hughes da Soğuk Savaş esnasında Amerika için askeri mühimmat sağlamış. Tüm bu özelliklere bakıldığında Tony Stark, Howard Hughes’un çizgi romanlarda hayat bulmuş hali gibi görünmüyor mu?

Jonah Jameson – Stan LeeStan Lee’yi Marvel filmlerinde görmeye alışkınız. İstisnasız tüm filmlerde ufak rollerde gördüğümüz Lee’nin çizgi romanlardaki yansımasının kim olduğunu biliyor musunuz? Tabii ki Peter Parker’ın agresif patronu Jonah Jameson... Örümcek adamın yaratıcılarından Steve Ditko, Jameson’ı modellerken o dönemlerde Stan Lee’nin gümüş renkteki favorilerinden ve ikonik bıyığından esinlenmiş. Ayrıca Jameson, Stan Lee’nin pek görmediğimiz agresif, çabuk sinirlenen özelliklerini de taşıyor.

Joker – Conrad VeidtÇizgi roman dünyasının en çılgın karakteri olan Joker’i basit bir palyaço diye nitelemek oldukça yanlış olur. Batman’in ezeli düşmanı olan bu karakterin yaratıcıları, Joker’i yaratırken 1928’in sessiz klasiği The Man Who Laughs’taki Gwynplaine rolüyle Alman aktör Conrad Veidt’ten esinlenmiş. Victor Hugo’nun aynı adlı romanından uyarlanan filmde, Veidt ürkütücü makyajı ve geniş gülümsemesiyle karşımıza çıkıyor. En ünlü kötü adamlardan olan Joker’in geçmişi ve gerçek kimliği hala daha bilinmese de o geniş ve korkutucu gülümsemesinin nereden geldiği aşikâr.

Temel Reis – Frank “Rocky” FiegelBize ıspanağı sevdiren ünlü denizci Temel Reis’i umarız ki unutmadınız. Biricik aşkı Safinaz’ı Kabasakal’dan koruyan çocukluğumuzun kahramanı, ıspanak faktörü haricinle gerçek hayatta var olan bir insandı.  Tıpkı Temel Reis gibi pipo içen, düz çeneli ve oldukça güçlü olan Frank Fiegel’in mezarında, Temel Reis’e ilham kaynağı olduğu yazılı. Fakat Fiegel, ne ıspanaktan güç alan ne de Temel Reis gibi geniş kollara sahip birisiydi. E o kadar da olsun artık.

Magneto/Erik Lehnsherr – Malcolm XX-Men çizgi romanlarında ve filmlerinde gördüğümüz “Manyetizma Ustası” Magneto dış görünüşüyle olmasa da fikir ve düşünceleriyle insan hakları savunucusu Malcolm X’ten esinlenerek yaratılmış bir karakter. Tıpkı Malcolm X gibi Magneto da bir hak savunucusu. Mutant haklarını savunan ve insanların mutantlara olan nefretine karşı çıkan Magneto, Stan Lee’nin deyimiyle ırkçılıkla mücadele eden, ırkçılık konusunda topluma ders veren bir karakter. Magneto’nun tehkileli olduğunu kabul eden Lee, hiçbir zaman onu bir kötü adam olarak düşünmediğini de belirtiyor.

John Constantine – StingDc Comics’in sigara tiryakisi İngiliz karakteri John Constantine, beyaz perde de Keanu Reeves tarafından canlandırılsa da çizgi romanlarda filmde olduğundan çok farklı bir görünüşe sahip. İlk olarak Swamp Thing serisinin 37. sayısında ortaya çıkan Constantine, ünlü pop-star Sting’e benzerliği ile dikkat çekiyor. Bunun sebebi ise yazar Alan Moore’un, çizerler Steve Bissette ve John Totlebaken’e çizmeleri için Sting’e benzeyen bir karakter yaratması. Moore büyücülerin genelde yaşlı ve keşiş olarak resmedilmesine karşılık, daha genç bir “mavi yaka mistik” yaratmaya karar vermiş.  Bunun üzerine çizerler de pardösü giyen, şehir yaşamına ayak uydurabilen bir Sting çizmişler. Böylece John Constantine doğmuş.

Wonder Woman/Diana Prince – Elizabeth Marston&Olive ByrneGeçtiğimiz aylarda solo filmiyle de izlediğimiz Wonder Woman da gerçek kişilerden esinlenilmiş bir karakter. Fakat Wonder Woman’a bir yerine iki kişi ilham kaynağı olmuş. Bunlardan ilki karakterin yaratıcısı olan William Moulton Marston’un eşi Elizabeth Marston. Elizabeth Marston hukuk alanında hem lisans hem de lisansüstü dereceye sahip. Üstelik bu akademik dereceleri, kadınların çok fazla üniversitede yer almadığı dönemlerde elde etmiş. Ayrıca eşi William’a yaptığı çalışmalarda da oldukça yardımcı olmuş. Amazon prensesine ilham kaynağı olan ikinci karakter de yaratıcı William Marston’a uzak birisi değil. Marston’un metresi Olive Byrne... Byrne’in psikoloji profesörü olan Marston, Byrne’e aşık olduktan sonra eşi Elizabeth’e hep beraber yaşamazlarsa onu terk edeceğini söylemiş, Elizabeth de kocasının metresiyle evlenmesine engel olmamış. Byrne ile Marston evlendikten sonra Byrne yüzük yerine tıpkı Wonder Woman gibi metal bilezikler takmış. Marston’ın hayatında olan bu iki kadının Marston dışındaki ortak özellikleri ise feminist olmaları. Tıpkı Wonder Woman gibi...

Batman/Bruce Wayne – Douglas FairbanksÇizgi romanların en ünlü yetimi olan Bruce Wayne, Bob Kane ve Bill Finger tarafından yaratılırken Douglas Fairbanks’in 1920’in sessiz klasiklerinden olan Mark of Zero’daki rolünden ilham almış. Fairbanks, filmdeki çekiciliği, espri anlayışı ve atletikliği dışında maskesi, kostümü, gizli mağarası ve ikili kimliğiyle yarasa adama esin kaynağı olmuş. Batman aynı zamanda başka kurgusal karakterlerden de izlere sahip. Karakterin bilime olan eğilimi de ünlü dedektif Sherlock Holmes ve Doc Savage’den geliyor. Ayrıca Bob Kane, Batman’e ilk olarak Leonardo Da Vinci’nin ortithopter çizimlerindeki gibi kanatlar düşünse de, Finger daha sonra Batman’e pelerini daha uygun görmüş. Batman’in gerçek kimliği olan Bruce Wayne’in, ismi de gerçek hayatta yaşamış iki tarihi karakterin isimlerinden oluşmakta. İskoç kahraman Robert the Bruce ve Amerikalı devrimci kahraman General “Mad Anthony” Wayne isimleri yarasa adamımızın gerçek kimliğinde bir araya gelmiş.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!