Okunma Sayısı: 508
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Birbirinden Farklı İki Dev: Marvel ve DC


Birbirinden Farklı İki Dev: Marvel ve DC
Superman, Batman ve Flash mi? Yoksa Spider-Man, Hulk ve Thor mu? Bir tarafta DC Comics, diğer tarafta ise Marvel... Çizgi roman sektörünün en önemli temsilcileri olan bu iki şirket, uzun yıllardır varlıklarını devam ettirmekte ve süper kahramanlık kavramını geleceğe taşımaktalar.

Warner Bros’un sahibi olduğu DC Comics, bu adı almadan önce National Allied Publications adıyla 1934 yılında, Malcolm Wheeler-Nicholson tarafından kuruldu. Geçen yıllar içinde pek çok kez isim değişikliğine giden şirket, 1977 yılından itibaren ise DC Comics adıyla varlığını sürdürmekte. Marvel ise 1939 yılında Timely Comics adı altında kuruldu. 1961 yılında Marvel adını alan şirket, 2009 yılında The Walt Disney Company’e satıldı.

Son zamanlarda kendilerini beyaz perdede de göstermeye başlayan Marvel ve DC arasında, hayranlar tarafından oluşturulan bir rekabet mevcut. Hatta ve hatta karakterlerin birbirlerine olan benzerlikleri şirketler arasındaki rekabeti iyice kızıştırıyor. Fakat baktığınız zaman iki şirketin de amacı çizgi roman üretmek ve yayınlamak. Bu sebeple de birbirlerinden etkilenmeleri oldukça olağan. Yine de amaçları aynı olan bu iki şirketin arasında birçok farklılıklar da mevcut.Bu farklılıkların en önemlilerinden ilki kuşkusuz karakterler. Birbirine benzer karakterlere sahip olsalar da kahramanlar arasında genel anlamda büyük farklılıklar var. DC’nin karakterleri Marvel’a göre daha tanrısal. Superman, Wonder Woman, Flash, Aquaman gibi tanrısal ve mitolojik karakterlere sahip olan DC, aynı zamanda Green Lantern ve Batman gibi oldukça dayanıklı ve zeki üst insanlara da sahip. Marvel’ın karakterleri ise DC’ye göre daha olağan özellikler barındırıyor. Spider-Man ya da Hulk gibi karakterler geçirdikleri kazalar neticesinde üstün yetenekler elde ederek süper kahramanlara dönüşüyorlar. Bu da Marvel’ı DC’ye oranla daha gerçekçi yapıyor. DC’nin felsefesi, insanların rol model olarak alabileceği, efsanevi karakterler yaratmak. Marvel’ın felsefesi ise süper kahramanların sıradan insanlar arasından da çıkabileceğini göstermek.Bir diğer farklılık ise hikayelerin geçtiği mekanlar. DC Comics’in hikayelerinde kullandığı mekanlar, pek çok gerçek kentin birleşiminden oluşmuş hayali yerler. Örneğin, Batman’in şehri olan Gotham; New York, Chicago ve Pittsburg gibi kentlerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir bölge. Marvel‘ın hikayeleri ise gerçek mekanlarda geçiyor. Daredevil’in mahallesi olan Hell’s Kitchen, Manhattan’da bulunuyor. Ayrıca DC, bu hayali mekanlar dahilinde mitolojik ve efsanevi yerleri de kullanıyor. Aquaman’in kralı olduğu Atlantis gibi. DC’nin bir diğer önemli özelliği ise karakterlerin yaratılan hayali yerlerin koruyucuları olması. Superman Metropolis’in, Batman Gotham’ın ve Flash Central City’nin koruyuculuğunu üstleniyor. Öte yandan, DC’nin Marvel’a oranla uzay konseptini daha çok ön plana çıkardığını söyleyebiliriz. Green Lantern hikayelerinin çoğunlukla uzayda geçmesi, Superman ve Martian Manhunter’ın uzaylı olmaları buna örnek. Marvel’ın hikayeleri ise çoğunlukla Dünya üzerinde geçmekte.

Süper kahramanların hangi güçlere sahip oldukları kadar, bu güçleri nasıl kazandıkları da oldukça önemli. DC’deki çoğu kahraman doğuştan gelen özel güçlere sahip. Superman, Supergirl ve Wonder Woman bu kahramanlara örnek olarak verilebilir. Fakat bazı kahramanlar da geçirdikleri kazalar sonucunda (Flash ve Green Lantern) olağanüstü yetenekler elde ediyorlar. Marvel’da ise kaza sonucu süper güç kazanan kahraman sayısı daha baskın. Örümcek ısırığı sonucu özel güçler elde eden Peter Parker ya da radyoaktif bir kaza sonucu yeşil bir deve dönüşen Bruce Banner gibi... Öte yandan, Marvel’da da doğuştan özel güçlere sahip karakterler bulunuyor. Örneğin; şimşek tanrısı Thor, Marvel evreninde doğuştan üstün güçlere sahip çok sevilen bir karakterdir.

Edinilen özel güçlerin kahramanlara getirdiği sonuçlar da bu iki şirket adına bir farklılık niteliği taşıyor. Marvel’ın karakterleri, güçleri sayesinde süper kahramanlara dönüşseler de bunun bedelini ödüyorlar. Tıpkı amcası Ben’i kaybeden Peter Parker ve artık bir kaya adam olarak görünen Ben Grimm ya da güçleri sebebiyle insanlardan farklı oldukları için ırkçılığa maruz kalan X-Men gibi... DC’de ise özel güçler genellikle karakterler için bir kutsanma olarak görülüyor. Bunun en önemli sebebi ise karakterlerin güçlerini elde etme biçimleri.Marvel’ın X-Men, Avengers, Inhumans gibi kahraman topluluklarına benzer şekilde DC de Doom Patrol, Justice League ve Teen Titans gibi bazı topluluklara sahip. Üstelik bu topluluklar herhangi bir sorun olduğunda sık sık ortaklaşa çalışıyorlar. Kafa kafaya verip sorunun üstesinden gelen kahramanlar olduğu gibi DC evrenindeki bazı kötü adamlar (villain), kötülük planlarını ekip halinde gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Batman’in düşmanlarından Joker, Riddler, Two Face ve Penguin gibi karakterlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri kötülükler buna örnek olarak gösterilebilir. DC’nin aksine Marvel’da ise bu topluluklar çok fazla birlik oluşturmuyorlar. Örneğin; Avengers ekibi bir sorunla ilgilendiği sırada X-Men’i ortalıkta pek görmüyoruz.Çizgi roman sektöründeki bu iki şirket son yıllarda beyaz perdede de kendilerini göstermeye başladı. Yarattıkları sinematik evrenlerle, hayranlarına sinema yoluyla da ulaşan Marvel ve DC'nin yaptıkları filmler arasında, genel temalar itibariyle de farklılıklar mevcut. DC filmleri az miktarda mizah içerir ve genellikle karanlık bir temada geçer. Marvel’ın filmleri ise DC’ye oranla daha renkli bir temaya sahip ve daha fazla mizah içerir. Marvel’ın sinemalarda ya da dizilerde kullandığı karakterlerin yayın hakları da farklı şirketlere ayrılmış durumda. X-Men’in ve Fantastic Four’un yayın hakları Fox’ta bulunuyor. Quicksilver ve Scarlet Witch’in hakları ise Marvel ve Fox arasında paylaştırılmış durumda. Bu sebeple Avengers ve X-Men filmlerinde Quicksilver’ı iki farklı aktörün canlandırdığını görmekteyiz. DC’de ise bütün karakterlerin hakları DC’ye ve Warner Bros’a ait.

Çizgi romanın öncülerinden olan bu iki şirketten hangisinin en iyisi olduğu tartışılır. Fakat şu bir gerçek ki Marvel ve DC, süper kahramanlık kavramını çizgi romanlarda olduğu gibi sinemalarda da yüceltmeye devam edecek.

 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!