Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Çizgi Romanlardaki Ünlü Simalar


Çizgi Romanlardaki Ünlü Simalar

Her ne kadar kurgusal karakterler ve hikayeler içerseler de çizgi romanlar bazen gerçek hayattan isimleri de bünyesinde bulundurabiliyor.

İlk ortaya çıktıkları zamandan itibaren çizgi romanlar, Amerikan kültürünün en önemli parçalarından biri oldu. Günümüzde ise neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumdalar. Her ne kadar kurgusal karakterler ve hikayeler içerseler de çizgi romanlar bazen gerçek hayattan isimleri de bünyesinde bulundurabiliyor. Kimi politikacı, kimi sanatçı birçok ünlü ismi, çizgi roman kahramanlarından Spider-Man’in veya Superman’in yanında görebiliyoruz. İşte kendilerini çizgi romanların içinde bulan 10 ünlü isim:

John F. Kennedy (Superman)John F. Kennedy pek çok Amerikan başkanının yapamadığı yaptı ve Amerika için kültürel bir ikon hali geldi. Kısa zamanda halkın sevgisini kazanan Kennedy, 1960lı yılların barış sembolü olarak kabul edildi. Tıpkı Kennedy gibi Superman de Amerika’nın kültürel ikonları arasındaydı ve bu iki ikonun bir araya gelmesi pek de şaşırtıcı olmadı.

Aylarca süren planlama sonucunda Kennedy, Superman ile bir hikayede bir araya geldi. Hikayede Kennedy Superman’den gençleri fiziksel yönden geliştirmesini ister. Ayrıca Kennedy, Superman’in en büyük sırrı olan gizli kimliği Clark Kent’i de bilmektedir. Superman’in iyiliğine karşılık olarak ise daha sonra Clark Kent gibi davranan Kennedy, Superman’in gizli kimliğinin açığa çıkmasını engeller. Fakat başkanın Dallas’taki zamansız ölümü bu hikayeyi kalıcı olarak rafa kaldırdı.

David Letterman (The Avengers)Marvel’ın yardımcı editörlerinden ilgi çekici bir fikirle gelmelerini istemesinden sonra Late Night programının sunucusu David Letterman, The Avengers serisinin 239. sayısında kendine yer buldu.

Hikayede Avengers ekibinin birkaç üyesi Letterman’ın programına konuk olur. Tam bu sırada kötü karakterlerden Mechano-Marauder,  ortaya çıkar ve programı sabote etmeye çalışır. Avengers ekibinin aksine bu sefer günü ve programı kurtaran Letterman olur ve Letterman’ın sayesinde Mechano-Marauder hapsi boylar.

Charles Barkley (Godzilla vs. Charles Barkley)Charles Barkley basketbolcu kariyeri boyunca özel oyuncular arasında yer aldı. Bir uzun forvete göre kısa olan boyuna rağmen, ribaund ortalamalarıyla dikkat çeken Barkley, reklam sektörünün de gözdelerinden biriydi. 1992 yılında Nike, Tokyo’da Japonya’nın ikonik canavarlarından olan Godzilla’ya meydan okuyan NBA yıldızı Barkley’i konu alan bir televizyon reklamı yayınladı.

Reklam daha sonra bir çizgi roman hikayesine uyarlandı ve Dark Horse şirketi tarafından yayınlandı. Hikayede dev olarak görünen Barkley, Godzilla’yı basketbol üzerine bir düelloya davet eder. Bunun üzerine canavarların kralı ve Sir Charles, teke tek bir maça çıkarlar. Her ne kadar Sir Charles önde olsa da ikili, maçı iyi niyetle bitirirler ve Barkley Godzilla’ya bir çift Nike ayakkabı ve basketbol adına birkaç öneri verir.

Uri Geller (Daredevil)1960 ve 1970 yılları arasında oldukça popüler hale gelen Uri Geller’in, telekinetik güçlere sahip olduğu iddia ediyordu. Zihni ile büktüğü çatal ve kaşıklarla oldukça dikkat çeken Geller, Stan Lee’nin sihir meraklısı olması sayesinde kendine çizgi roman sektöründe yer buldu.

Stan Lee’nin isteği üzerine yazar Marv Wolfman, Geller’i Daredevil serisinin 133. sayısına dahil etti. Geller’in de dahil olduğu hikayede kötü adam Mind-Wave, New York’a saldırmak için ruhsal varlıklar ordusunu kullanır. Hell’s Kitchen’ın şeytanı Daredevil ise Mind-Wave’in ordusuyla baş etmek için Uri Geller’in güçlerinden faydalanmayı amaçlar.

İkili ilk karşılaştıklarında Geller, Daredevil’a kendi hikayesinden bahseder. Hikayeye göre Geller küçükken uzaylılar tarafından kaçırılır ve bu sayede mutfak aletlerini bükmek gibi psişik bir güç kazanır. Savaş başladığında ise Geller, büyük bir metal boruyu bükerek ne kadar yararlı olabileceğini gösterir. Geller’in büktüğü metal boru Daredevil gibi biri için oldukça iyi bir silah özelliği taşır. Daha sonra Geller’in yardımıyla orduyu alt eden Daredevil, Geller’e katkılarından dolayı teşekkür eder.

Perry Como (Superman)Perry Como kesinlikle en kibar insanlardan biriydi. Radyo ve televizyon aleminin en önemli figürlerinden olan Como, aynı zamanda başarılı bir şarkıcıydı da. Herkes tarafından sevilen bu adamın hayranları arasında Louis Lane de vardı.

Superman’in bir sayısında Louis, bir hastalığa yakalanır. Bu hastalık Louis’i her geçen gün öldürmekte fakat aynı zamanda şaşırtıcı derecede sesini de güzelleştirmektedir. Bunun üzerine şarkıcı olmaya karar veren Loius, Perry Como ile karşılaşır ve ona aşık olur. Daha sonra Loius’in kandırıldığını anlayan Como, Superman’e bu sorunu çözmesi için yardım eder. Fakat hikayenin sonunda Louis ölür ve geride kalbi kırık Superman’i ve Perry Como’yu bırakır.

Barack Obama (Spider-Man)Barack Obama, 2008 yılında John McCain’i alt ederek başkan seçildiğinde Marvel, çizgi romanlarında siyasal bir hikayeye yer vermesi gerektiğini biliyordu. Barack Obama’nın Amerika’nın ilk siyahi başkanı olması, onu bir halk figürü haline getirdi. Marvel da bunu hikayelerinde kullanarak sükse yapmayı amaçladı.

Hikayede Barack Obama açılış töreni sırasında konuşma yaparken ikinci bir Obama çıkagelir. Bu sebeple orada bulunan herkes şaşırır. Fakat açılış dolayısıyla fotoğraf çeken Peter Parker, Spider-Man olarak ortaya çıkar ve her iki Obama’yı da sorgulamaya başlar. Gelen ikinci Obama, Spider-Man’in sorularından birine yanlış cevap verince gerçek kimliği olan Chameleon’u ortaya çıkarır. Bunun üzerine Spider-Man, Chameleon’u alt eder ve yetkililere teslim eder. Bu olaydan sonra gerçek Obama, Spider-Man’e teşekkür eder ve her zaman onun bir numaraları hayranı olacağını söyler.

Eminem (The Punisher)Eminem her zaman dürüstlüğü ve zor koşullarda başarıya ulaşmasıyla adından söz ettirmiş bir sanatçı. Rap müziğin en önemli idollerinden olan Eminem, oldukça popüler ve pek çok yapıma da konuk olmuş birisi. Buna çizgi roman da dahil.

Punisher’ın özel bir sayısında, Frank Castle ünlü rapçiyi Barracuda adındaki kötü bir adamdan korumak için kiralanır. Fakat Castle bir yanlış anlama ile Eminem’in ekibindekileri öldürünce, işler daha da zor bir hale gelir ve Eminem, Barracuda yerine Castle’ın kendi baş düşmanı olduğuna inanır. Bunun üzerine Eminem yakaladığı bir fırsatta Punisher’ı vurur. Ortalık bu kadar karışıkken Barracuda hem Punisher’ı hem de Eminem’i yakalamayı başarır. Fakat Eminem, bir şekilde kurtulmayı başarır. Daha sonra Punisher ile aynı tarafta olduğuna ikna olan ünlü rapçi, Barracuda’yı vahşice katleder.

Kiss (Howard The Duck)İkonik makyajlarıyla tanınan ünlü rock grubu Kiss üyeleri de çizgi romanlarda kendilerine yer bulanlar arasında. Guardians of the Galaxy filmlerinde de kısa süreli olarak gördüğümüz Howard the Duck’ın 27. sayısında yer alan grup, bu hikayeden sonra kendi çizgi roman serilerini de çıkardı.

Gördüğü kabuslardan dolayı büyük sıkıntılar çeken ördek Howard’ın yolu Cleveland’a düşer. Yolda Winda Wester adında ailesi tarafından gereksiz bir şeytan çıkarma işi Cleveland’a gönderilen bir kızla tanışır. İkili arkadaş olduktan sonra Howard’ın düşmanlarından The Kidney Lady otobüste belirir ve ortalığı karıştırır. Aralarında çıkan dövüşten sonra otobüs kaza yapar ve Winda ile Howard hapse atılır.

İkili hapishaneye atıldıktan sonra hapishane doktoru Winda’nın şeytan çıkarma işini yapmayı kabul eder. Şeytan çıkarma sırasında Winda’nın düşünceleri fiziksel olarak değişik şekillere bürünür ve ünlü rock grubu Kiss ortaya çıkar. Daha sonra öğrenilir ki Winda’nın düşüncelerini fiziksel olarak ortaya çıkarma gibi psişik bir gücü vardır.

Stephen Colbert (Spider-Man)Komedyen ve talk-show sunucusu olan Stephen Colbert programlarında yaptıklarıyla oldukça ilginç bir figür haline geldi. Colbert’ın ilginçliklerinden biri de 2008 yılında başkanlık yarışına gireceğini açıklamasıydı. Şaka gibi görünse de Colbert kampanyasında ciddi olduğunu her fırsatta dile getirdi. Her ne kadar adaylığı düşürülse de Marvel için Colbert, başkanlığın en büyük adaylarından biriydi.

Spider-Man’in 2008 Ekim sayısında Colbert, John McCain ve Obama’ya karşı üçüncü bir parti adayı olarak Spider-Man ile iş birliği yapar. Obama’nın seçimi kazanmasına rağmen, Colbert süper kahramanlardan oldukça yüksek miktarda oy alır. Bu sayede Marvel’ın süper kahramanları içerisinde kendine yer bulan Colbert’ın; ortalama insan gücü, gazetecilik, ayı korkusu ve ölümsüzlük gibi tuhaf güçlere sahip olduğu söyleniyor.

Muhammed Ali (Superman)2016 yılında hayata gözlerini yuman, kelebek gibi uçup arı gibi sokan, Muhammed Ali de çizgi romanlarda kendine yer bulan ünlüler arasında. Tüm zamanların en iyi boksörü, tüm zamanların en güçlü kahramanı ile karşı karşıya...

Muhammed Ali’nin yer aldığı Superman hikayesinde Rat’Lar adındaki bir uzaylı eğer Dünya’nın en iyi savaşçısı, kendi dövüşcüsünü yenemezse dünyayı işgal edeceğini söyler. Bunun üzerine Muhammed Ali ve Superman bir adım önde çıkar. Dünya’nın en iyisi olmak için Superman ve Muhammed Ali birbiriyle dövüşeceklerdir. Dövüşün adil olması için Superman’in güçleri elinden alınır ve dövüş başlar. Superman güçlüdür fakat güçleri olmadan yenmesi o kadar da zor bir rakip değildir. Muhammed Ali kelimenin tam anlamıyla Superman’e boks dersi verir.

Superman’i yenen Muhammed Ali, Rat’Lar’ın dövüşçüsü Hun’Ya’nın karşısına çıkar. Ali’nin Hun’Ya’yı yenmesine karşın, Rat’Lar yine de dünyayı işgal etmeye çalışır. Bunun üzerine Muhammed Ali’ye yenilen Hun’Ya, kendi patronu olan Rat’Lar’a engel olur. Hikayenin sonunda Muhammed Ali, kendisinin ve Superman’in en iyi savaşçılar olduğunu kabul eder.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!