Okunma Sayısı: 67
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Garip Bir Aşk Üçgeni: Thanos – Death – Deadpool


Garip Bir Aşk Üçgeni: Thanos – Death – Deadpool
Çizgi roman panellerinde genelde süper kahramanlarla kötü adamların savaşlarına tanık oluruz. Korkunç ve şeytani planlarla Dünya’yı ele geçirmeye çalışan kötülere karşı insanlığın en büyük umudu olan kahramanlar, günü kurtarmaya çalışırlar. Bazen de Watchmen gibi hikayelerde kahramanların iç dünyalarına doğru yolculuğa çıkarız.

Çoğu çizgi roman konusu iyiyle kötünün savaşını temel alırken bazı seriler de farklı konuları işleyebiliyor. 2015 yılında Tim Seeley ve Elmo Bondoc’un ortak yapımı olan Thanos vs. Deadpool da bunlardan biri. Serinin adından da anlaşılacağı gibi Marvel bünyesinde çıkarılan bu seri 4 sayıdan oluşuyor. Yine adından anlaşılacağı gibi seri, Marvel’ın iki önemli karakterlerinden Thanos ve Deadpool’u karşı karşıya getiriyor.Deadpool 2016 yılında sinemalarda karşımıza çıktıktan sonra oldukça popüler bir karakter. Öyle ki ikinci film de dört gözle bekleniyor. Üstelik Disney’in Fox’u satın alması da Deadpool hayranlarını oldukça heyecanlandırdı. Bunun sebebi ise bu anlaşma ile Deadpool’un, Marvel Evreni’ndeki karakterlerle bir arada bulunabilecek olması.

Marvel’ın önemli karakterlerinden bir diğeri ise Thanos... Avengers: Infinity War filmiyle 2018 yılı içinde sinemalarda geniş şekilde yer alacak olan Thanos, Marvel Evreni’nin en tehlikeli kötü adamları arasında gösteriliyor. Filmde pek çok farklı Marvel karakterini görebilecek olmamız oldukça heyecan vericiyken bu karakterler arasında acımasız, ciddi, tehlikeli Thanos’u görmek de bu heyecanı artırıyor. Amacı uğruna koskoca bir gezegeni gözünü kırpmadan yok edebilecek kadar kötü olan Thanos, filmde Marvel kahramanlarını oldukça uğraştıracak gibi görünüyor.Peki, Marvel’ın en komik ve en acımasız karakterlerini bir araya ne getirebilir? Aslına bakıldığında Deadpool’un işin içinde olması bu iki karakterin bir araya gelmesini biraz olağan kılıyor. Deadpool bu, ne yapacağı belli olmaz. Ancak Marvel, bu iki karakteri sıradan çizgi roman temalarından çok farklı bir tema etrafında birleştiriyor. Aşk… Bu iki karakter bu seride aynı kadına aşık olarak karşımıza çıkıyor.

Bu iki karakteri ve aşk temasını bir arada düşünmek ilk bakışta garip gelebilir. Gariplikler bununla da sınırlı kalmıyor. Çünkü Thanos ve Deadpool’un aşık olduğu kadın Death… Türkçe tabiriyle Ölüm… Marvel Evreni’nde Ölüm, bir insan formunda resmediliyor. Üstelik bir kadın olarak… Genel tabirle kukuletalı, iskelet yüzlü birisi olan Death, şekil değiştirebilme gibi özelliklere de sahip. Bir de tahmin edileceği gibi tüm ölümlerden sorumlu…Deadpool’un kadınlara zaafı olduğunu çizgi romanlardan biliyoruz. Her ne kadar filmde Morena Baccarin’in canlandırdığı Copycat ile tutkulu bir aşka sahip olsa da Deadpool, çizgi roman geçmişinde çok fazla kadınla yakın ilişkiler kurmuş bir isim. Ancak bu kadınlardan tek bir tanesi Deadpool’un gerçek aşkı. O da Death… Deadpool’un Death ile karşılaşması ise Dr. Killebrew ve Ajax tarafından gördüğü işkencelere dayanıyor. İşkencelerden artık ölümün eşiğine gelen Wade Wilson, Death’i kendisini izlerken görüyor. Gördüğü işkenceler sebebiyle Death ile daha çok vakit geçiren Deadpool, bu zamanlardan çok fazla keyif alıyor ve Death’e aşık oluyor. Üstelik Deadpool’un bu aşkı karşılıksız değil…Death’e Deadpool kadar belki de ondan daha fazla aşık olan başka bir karakter daha var. Thanos… Üstelik Thanos’un Death’e olan bu aşkı çok daha öncelere dayanıyor. Ayrıca bu aşk hiç de yabana atılacak türden değil. Öyle ki Thanos, Death’i etkileyebilmek için Cosmic Cube’ün hakimiyetini almış ve onu evreni kontrol altına almak adına kullanmış bir karakter. Ancak daha sonra ne yazık ki Thanos’un bu planı Captain Mar-Vell ve bir grup kahraman tarafından önlendi. Her ne kadar Thanos’un amacı Sonsuzluk Taşları’nı ele geçirip kendine yeni bir Evren yaratmak olsa da bu amacın arkasında gizli bir yerlerde Death’i etkilemek yatıyor.

Deadpool’dan farklı olarak Thanos aşkı için oldukça inatçı. Deyim yerindeyse “Ya benimsin ya da kara toprağın!” felsefesiyle hareket eden Thanos, aşkına karşılık bulmak için her yolu deniyor. Buna karşısına çıkan engelleri yok etmek de dahil. Bu engel Deadpool olsa bile… Ancak tahmin edildiği üzere Deadpool’u yok etmek pek bir işe yaramayacak bir yöntem. Çünkü eğer Deadpool ölürse Death ile daha fazla vakit geçirebilecek ve bu Thanos’un isteyeceği en son şey. Bu sebeple Thanos, aklını kullanarak Deadpool ile Death’in kavuşmasını engelliyor. Kötü büyücü T-Ray, Thanos’un kendisine verdiği özel bir kozmik eşya ile Deadpool’u lanetliyor ve sonuç olarak Deadpool sonsuz bir yaşama sahip oluyor. İlk başta bakıldığında bir insanın başına gelebilecek en iyi şeylerden biri gibi görünse de Deadpool için bu tam anlamıyla bir işkence… Çünkü ölemeyen Deadpool, tek aşkı Death’e bir türlü kavuşamıyor.2015’te yayınlanan 4 sayılık seride ise Deadpool ve Thanos karşı karşıya değil yan yana geliyorlar. Çünkü iki karakterin de aşık olduğu Death ortadan kayboluyor. Death’in ortadan kaybolması Dünya’nın dengesini bozuyor çünkü hiçbir canlı ölmüyor. Buna bakteri ve virüsler de dahil. Durum artık çığrından çıkmışken tek aşkını bulmak için Thanos seferber oluyor. Ancak Death’i arayan tek kişi kendisi değil. Deadpool da Death’i aramak üzere yola çıkıyor. Sonuç olarak ikilinin kıskançlık ve komedi dolu serüveni başlıyor.

Hikayenin sonunda ise Death bulunuyor ve ellerini taşın altına koyan bu iki yakışıklıya minnetini göstermek için ölümün gücünü bahşediyor. Death’in bahşettiği bu güç ile Deadpool ve Thanos, aynı Death gibi ölümün vücut bulmuş haline geliyorlar. Ancak daha sonra Deadpool bu güç sayesinde pek çok yaşama son verdiğini anlayınca bu gücü reddediyor. Böylece Death, Deadpool’a verdiği gücü geri alıyor. Bunun sonucunda ise Death ve Deadpool aşkı tamamen bitmiş oluyor.Küçük bir dipnot, Marvel Evreni’nde Thanos ve Death’in Rot adında çocukları bulunuyor. Görünüşe göre Thanos, Death’i Deadpool’un elinden almış gibi görünüyor. Ancak yine de belirtmek isteriz ki çizgi roman dünyasında pek çok farklı evren var. Kim bilir belki Deadpool ve Death bu farklı evrenlerden birinde kavuşurlar.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!