Okunma Sayısı: 107
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

En İyi 5 Spider-Man/Woman


En İyi 5 Spider-Man/Woman
Çizgi roman okumayı seven ya da çizgi romanlardan çıkartılan her türlü eseri tüketen insanların ortak özelliklerinden biri her zaman Spider-Man sevgisi olmuştur. Bizde bundan dolayı sizlere en iyi 5 Spider-Man/Woman sıraladık.

5- Spider-Gwen (Gwen Stacy)


Jason Latour ve Robbi Rodriguez'in elinden çıkan karakteri, ilk kez gelmiş geçmiş tüm Spider-Man'ların Morlun'a karşı yaptıkları savaşı anlatan Spider-verse başlığı altında çıkan çizgi romanlarının 2. sayısında görüyoruz. Sahip olduğu kostüm ile çizgi roman okuyucuları tarafından beğeni toplayan karakter, 2015 yılında kendi serisine kavuşmuştur. 1975'te ölen Gwen Stacy ile karıştırılmamalı. Earth-65 evrenine ait bir Gwen'dir. Aslında karakterin ismi de Spider-Gwen değildir. Çizgi roman okuyucuları tarafından bu isim verilmiştir. Earth-65'te asıl ismi Spider-Woman olan Gwen'dir.Mary Janes adlı amatör müzik grubunda bateristlik yapan Gwen Stacy, Earth-65 evreninde radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılarak Peter Parker yerine Örümcek Kadın olur. Peter Parker ise sevgilisi Gwen gibi süper güçlere kavuşmak için kimyasal maddeler kullarak Lizard'a dönüşür. Tabii Spider-Gwen ve Lizard Peter Parker karşılaşırlar ve Lizard savaşı kaybeder. Aldığı yaralar ve kullandığı kimyasallardan dolayı hayatını kaybeder. Peter Parker'ın ölümünden sorumlu tutulan Gwen için J.J. Jameson tarafından başlatılan yakalama, tutuklanma kampanyası başlatılır ve karakterimiz bir kaçak hayatı sürmeye başlar. Başkomiser olarak Frank Castle, Kingpin rolünde ise Matthew Murdock'u görebildiğimiz çizgi roman serisi, en iyi Spider-man/Spider-Woman listesine girmeye hak kazanıyor.

4-Spider-Man Noir


Marvel Noir projesinin bir bölümü olan Spider-Man Noir, alıştığımız sevdiğimiz Örümcek Adamı daha karanlık ve biraz da Pulp Fiction havasında ele alıyor. İlk olarak 2008 yılında kendine ait çizgi romanıyla karşımıza gelen bu karakter bizleri 1933 yılına götürüyor. 1933 Amerikası’nda yani Büyük Buhran döneminde yaşayan Peter Parker, May Hala ve Ben Amca tarafından yetiştirilmiştir. Buhran döneminin zorlukları, May Hala ve Ben Amca’nın inandıkları doğruları düşününce de Peter genel anlamda iyiliğin her zaman üstün geleceğine inandırılacak şekilde yetiştirildi. Ancak, Ben Amca’nın Goblin tarafından vahşice öldürülmesi değişimin başlangıcı oldu.

Peter Parker o dönemde ünlü fotoğrafçı Ben Ulrich’in yanında çalışmaktaydı. Örümcek lakaplı Ben Urich de gerçekten fazlasıyla ünlüydü. Sahip olduğu bilgi ağı sayesinde tüm önemli olaylar konusunda haber alıyor ve fotoğraf çekiyordu. Ancak, ne olursa olsun Norman Osborn ile ilgili hiçbir fotoğraf ve kanıt yer almıyordu. Peter da biraz şansın yardımı biraz da merakının sonucunda Ben Ulrich için yollanmış bir bilgiyi gördü ve bu bilgiyi takip etti. Gördüğü şey ise Goblin’in adamlarının antik heykelleri kaçırması oldu. Heykellerin taşınması sırasında örümcek şeklindeki bir heykel kırıldı ve içinden bir sürü örümcek çıktı. Gizlenmiş bir şekilde duran Peter da bu örümceklerden biri tarafından ısırıldı. Böylelikle de örümcek güçlerini elde etmiş oldu.Elde ettiği bu yeni güçler ve bilgiler ışığında yeni kostümüyle Norman Osborn’un karşısına çıkan Peter ya da artık Spider-Man dememiz daha doğru olur, Osborn’u yaptığı her şey için suçladı. Bu karşılaşma sırasında da ona abilik yapan ve yardım eden Ben Ulrich öldürüldü. Bir yandan Ulrich’in Norman Osborn ile ilişkisi olduğu için ihanete uğraşmış gibi hissetse de önce Ben Amca’nın ardından da Ulrich’in ölmesi içindeki adalet duygusunu geri dönülmez bir noktaya taşıdı ve yasalardan kaçan insanlar için bir savaşa başladı. Bu savaşını da tabii ki yeni yetenekleriyle gerçekleştirdi. O siyah kostümünü ise Ben Amca’nın eski savaş üniformasından yarattı. Ardından da New York sokaklarını korumaya başladı. Sahip olduğu nostalji havası ve karakterin havasından dolayı Spider-Man Noir listeye 4'üncü sıradan giriyor.

3- Spider-Man 2099


Spider-Man 2099, Peter David ve Rick Leonardi tarafından 1992’de tasarlanmış bir kurgusal karakter. İlk defa Amazing Spider-Man #365‘te görülmüştür. Bu çıkışın ardından kendine ait 48 sayılık bir seriye sahip olmuştur. Gerçek adı Miguel O’Hara′dır. Kendisi ilk beyaz olmayan Spider-Man'dir

Miguel O’Hara, Spider-Man olmadan önce laboratuvarda deney yapan bir genetik bilimciydi. Görevi insan ve örümcek DNA’sını birleştirerek bir Spider-Man yaratmaktı. Laboratuvardaki bir aksaklık sonucu kendi DNA’sı, örümcek DNA’sı ile birleşmiş ve Spider-Man 2099 olmuştur. Bunun üzerine, kendine bir kostüm yaratmış ve geleceğin Spider-Man’i olmuştur.Spider-Man’in belki de en sert inkarnasyonlarından biri olma özelliğini de aşıyor. O’Hara’nın dünyası çok soğuk, çok acımasız. O’Hara da biraz öyle. Kendisinin belki de en sevdiğimiz yanlarından biri içinde bir tutam Tony Stark, bir tutam Reed Richards’ın bulunması, ama hepsinin temelinde bolca da Peter Parker taşıması; bunlara rağmen de kendine has bir havaya da sahip olması listeye 3.  sıradan girmesini sağlıyor.

2- Superior Spider-Man (Otta Octavius)


Son yılların en karizmatik örümceklerinden bir olan Superior Spider-Man, aslında bir çok Spider-Man hayranın tanıdığı bir villian üzerinden anlatılan bir çizgi roman serisi. Bu villian ise Otta Octavius'tur. Ölüme çok yakın olan Otto, Parker'ı kandırıp bilincini değiştirmiştir. Parker'ın bedenine Otto, Otto'nun bedenine ise Parker'ın bilinci yerleşmiştir. Bilinçleri yer değiştirdikten sonra Otto'nun bedeni yaşam fonksiyonları durmuş ve Peter bu bedende ölmüştür. Yeni bedenine bürünen Otto, bundan böyle süper kahraman olacağını ve geçmişte işlediği suçlara karşı iyilik yapacağını kendine görev olarak adamıştır.Otto birçok kötü karakteri sakat bırakmış, şehri kontrol altına alan mekanik robotlar ve örümcek-askerler ile donatmıştır. Suç oranını düşürmüş ve belalı altılının üyelerini zihinsel kontrol altına almıştır. Aynı zamanda teknolojik bilime atılan Otto, Parker Industries'i açmıştır. Yeni bedeninde eski örümceği aratmayıp daha da muhteşem bir karakter haline gelmiştir. Daha sonra Green Goblin ile girdiği savaşta yenik düşmüştür. Tüm bu zaman diliminde aslında bilinç altının derinlerinde hala Parker'ın bir parçası vardı. Ve zaman zaman kendini belli ediyordu. Goblin'i alt edemeyeceğini anlayan Otto, kendi bilincini silmeye ve Parker'ın bedenine geri dönmesini sağlar. Bedenine geri dönen Parker, eski kostümünü giyer ve Goblin'i alt eder. Bu tarz hikayelere sahip olan bir Spider-Man versiyonudur.

1- The Ultimate Spider-Man, Miles Morales


Sara Pichelli ve Brain Michael Bendis tarafından yaratılan 2011 yılında Ultimate Fallout 4'te ilk defa karşımıza çıkan Miles Morales, daha sonradan kendisine ait çizgi dizisi ve animasyonuna sahip olan bir karakter olmuştur.

Yeni okuluna alışmaya çaşılan Morales, katıldığı bir okul gezisinde bir örümcek tarafından ısırılarak örümcek güçlerine sahip olur. Kendisiyle benzer güçlere sahip olan Peter Parker tarafından eğitilen Morales, sahip olduğu güçleri Parker ile New York'u korumak amacıyla kötülerle savaşıyordu. Fakat Peter Parker, Goblin tarafından öldürülünce yeni ve tek Spider-Man olmuştur.Listeyi yaparken yeri kesin olan tek karakterdi. Başka türlüsü de olamazdı. Miles bu listedeki pek çok karakterden daha genç aslında; hem yayın anlamında, hem de evren içerisinde. Fakat sahip olduğu karakter ve çok güzel hikayeler ile kendisine hayran etme konusunda bir numara. Morales bir yandan Spider-Man’e hayran olan hepimizi temsil ediyordu. Diğer yandan da gerçekten etrafındaki süper olaylara çok insani tepkiler verebiliyordu. New York'un gettolarından birinde yaşaması onu daha da özgün yapıyordu. O yüzden listenin tartışmasız bir numarası Miles Morales oldu.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!