Okunma Sayısı: 36
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Galadriel Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey


Galadriel Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Yüzüklerin Efendisi serisinde çok sevdiğimiz aşırı güçlü Galadriel ablamız hakkında her şeyi biliyor musunuz? Kendisi hakkında filmlerde çok fazla bilgi verilmese de kitaplarda daha ayrıntılı şeyler var. Hadi beraber bakalım.

Yüzüklerin Efendisi serisinde çok sevdiğimiz aşırı güçlü Galadriel ablamız hakkında her şeyi biliyor musunuz? Kendisi hakkında filmlerde çok fazla bilgi verilmese de kitaplarda daha ayrıntılı şeyler var. Hadi beraber bakalım.

1. Galadriel, Celeborn ile Evlidir


Evet Galadriel evli ve neredeyse kendinden 500 yaş küçük bir adamla. Galadriel, seride çok daha ünlü olsa da Celeborn da boş bir karakter değildir. Galadriel kadar akıllı olmasa bile en akıllı elflerden biridir kendisi. Gandalf ve Frodo'yu yolculuk ederken Galadriel'in yanında duran kişi Celeborn'dur.


2. Hobbit Kitabında Hiç Gözükmemiştir.


Peter Jackson'ın Hobbit kitabını döve döve uzun bir film üçlemesine getirdiğini biliyorsunuzdur. Olmayan karakterler yaratmak, diğer karakterleri kullanmak, hikayeyi uzatmak... Tolkien'in eserlerinde çok fazla kadın karakter yoktur ve bu olay Hobbit'te neredeyse sıfır. Peter Jackson, kadınların varlığını öne çıkarmak için Galadriel'i Hobbit film serisine entegre etmiş.


3. Rolü Neredeyse Lucy Lawless Kapıyormuş.


Bazıları Blanchett'in role uygun olmadığını hala tartışsa da Peter Jackson'ın ilk düşüncesi Lawless yönündeymiş. Fakat Lawless bu rolün altından kalkamayacağını düşünüp reddetmiş. Olsun Blanchett abla mis gibi olmuş bence oh.


4. Ölümsüz Topraklar'dan Kovulmuştur.


Birkaç elf'i kendini korurken öldürdüğü için Ölümsüz Topraklar'dan kovulmuştur. Bu yüzden onu Orta Dünya'da gördük. Frodo ona yüzüğü vermek istediğinde Galadriel bunu reddetti ve testi geçti, yani bu demek oluyor ki tekrar Ölümsüz Topraklar'a dönme şansını kazandı.


5. İlk Çağ'dan Önce Doğmuştur


Galadriel Orta Dünyada'ki en yaşlı varlıklardan birisidir. Yüzüklerin Efendisi döneminde yaklaşık 7 bin yaşında olduğu varsayılıyor. İlk çağdan önce, Valinor'da doğmuştur yani krallıkların doğuşunu, yükselişini, çöküşünü hepsini seyretmiştir.


6. Öngörü ve Zihin Okuma Yeteneği Vardır


Filmleri izlerken farketmişsinizdir ki Galadriel her konuştuğunda ağzını oynatmıyor. Genellikle Frodo'nun zihnine girerek onunla muhabbet ettiğini görebiliriz. Ve ona gelecekte neler olabileceğini gösterdi. Bu gösterdiği gelecek çok karanlık bir gelecekti fakat bu olasılıklardan sadece bir tanesiydi.


7. 3 Elf Yüzüğünden Birine Sahiptir


Galadriel, 3 elf yüzüğünden bir tanesi olan Nenya'ya, Suyun Yüzüğü'ne sahiptir. Bu yüzük ile Sauron'un gözünden insanları (men) korur ve doğayı canlı tutar.


8. Dol Goldur'u Yok Etmiştir


Yüzüğün yok edilişinden sonra her şey bitmiş gibi gözükse de Sauron'un düşüşüyle birlikte yok edilmesi gereken şeyler de vardı. Film serisinde çok fazla ekrana gelmeyen Dol Guldur'un yok edilmesinde Lothlórien elfleriyle birlikte büyük bir rol oynamıştır. Bu kısma filmde yer verilmemesi gerçekten çok üzücü.


9. Gandalf'a Beyaz Pelerinini O Vermiştir.


Gandalf'ın Balrog'la savaşından sonra ölüp beyazlar içinden tekrar doğduktan sonra, Galadriel onun yaralarını iyileştirmiş ve ona beyaz pelerinini, yani Gandalf'ın Ak Büyücü olmasını sağlayan şeyi vermiştir.


10. Beyaz Konseyi O Kurmuştur


Beyaz konsey 4 kişiden oluşur. Gandalf, Elrond, Saruman ve Galadriel. Beyaz Konseyin lideri Saruman'dır fakat her zaman Galadriel, Saruman'ın liderliğini sorgulamış ve Gandalf'ın lider olmasının daha makul olacağını söylemiştir.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!