Okunma Sayısı: 461
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Steam'den Ücretsiz Oyun Önerileri 03: Doki Doki Literature Club


Steam'den Ücretsiz Oyun Önerileri 03: Doki Doki Literature Club
Merhaba oyun severler. Bu hafta sizler için diğerlerinden çok çok farklı bir ücretsiz oyunu inceledik. Oyunumuzun ismi Doki Doki Literature Club. Kapak görselimize baktığınızda aklınıza ''Yahu başka inceleyecek oyun mu kalmadı?'', ''Bizim gibi oyunculara flörtleşme simülasyonu mu önereceksiniz?'' tarzı sorular geliyor olabilir. Bizler de oyuna başlamadan aynı tereddüt içerisindeydik. Ancak bir kitabı kapağına bakarak yargılanmamalı. DDLC için ön yargıları bir kenara bırakmak gerek. Hemen sizlere neden bu oyunu incelemeyi seçtiğimizi anlatalım:

Neden Doki Doki Literature Club?

1) Serimizin ilk iki yazısında incelediğimiz Battlerite ve Path of Exile, tamamen gameplay üzerine yoğunlaşılmış oyunlar idi. İki oyunda da oyuncunun yeteneklerini ve mekaniklerini sergilemesi gerekiyordu. DDLC ise tam aksine ''Görsel Roman'' oyun türü içerisinde yer alıyor. Yani DDLC'de oyuncu ve oyun kavramları yok oluyor. Belli bir süreden sonra oyun sizi oynamaya başlıyor. 2) Oyunun dışarıdan en çok göze batan ögelerinden birisi kontrast. Gayet şirin, hatta olması gerekenden fazla tatlı gözüken oyunu ilk açtığınızda, karşınıza yukarıdaki ekran görüntüsü çıkıyor. Yazan uyarı dilimize ''Bu oyun çocuklar ve de hassas kişiler için uygun değildir.'' şeklinde çeviriliyor. Böylesine sevimli dizayn edilmiş bir oyun için şaşırtıcı bir uyarı yazısı. Ayrıca oyun, Steam sayfasında sırası ile şu etiketlerle özetlenmiş: Psikolojik Korku, Görsel Roman, Anime, Korku, Sevimli. 3) Bu oyunu incelememizdeki diğer bir sebep ise yakaladığı başarı. DDLC, Steam'in ücretsiz oyunlar kategorisinde %97 olumlu oy ile zirveyi zorluyor. DDLC, ayrıca ünlü oyun sitesi IGN'in hazırladığı ''2017 Yılının En İyileri'' listesinde; People's Choice (kullanıcı oyları) kategorisinde ''Yılın PC Oyunu'', ''Yılın Macera Oyunu'', ''En İyi Hikaye'' ve ''En İnovatif Oyun'' ödüllerine layık görüldü.

Peki Nedir Bu Doki Doki Literature Club?

DDLC, Indie oyun şirketi Team Salvato'nun gelecekte çıkaracağı oyunlarının bir nevi reklamını yapmak için piyasaya sürdüğü ücretsiz Görsel Roman oyunudur. 22 Eylül 2017 tarihinden itibaren Steam üzerinden erişilebilmektedir. Çıkış tarihinden itibaren oyun, Steam olumlu kullanıcı oyları yüzdesi ile zirveye ortak olmuştur. Aynı zamanda 2017 çıkışlı en çok dikkat çeken ücretsiz oyunlardan biridir. Oyunumuzun hikayesini sizlere yüzeysel olarak aktarmadan önce tekrar bir hatırlatma yapmakta fayda var. DDLC tamamen hikaye üzerinden akan, Görsel Roman türünde bir oyun olduğu için oyuna başlamadan önce ne kadar az şey bilirseniz; oyundan alacağınız zevk o kadar artacaktır. Sizin de takdir edeceğiniz gibi, hiçbirimiz bir kitaba başlamadan veya bir filme gitmeden önce spoiler yemekten hoşlanmayız. Bu sebeple azımızın devamını okumak istemeyenleri, direkt olarak Steam sayfasına yönlendirelim. Oyunda yönettiğimiz karakter; tam bir evimde oturup manga okuyayım, oyun oynayayım adamı. Mahalleden arkadaşı Sayori ile de çocukluktan beri tanışıyorlar ve aynı okula gidiyorlar. Sayori bir gün tutturuyor bizim de okulda bir öğrenci kulübüne katılmamız için. Sayori'ye geçiştirici cevaplar verip, onu başımızdan savmaya çalışıyoruz. Ancak Sayori çetin ceviz çıkıyor ve kulübe gelen yeni üyeler için cupcake olduğunu söylüyor. Nasıl da bir açsak, kabul ediyoruz. Kulüp namı değer Edebiyat Kulübü. İçeri girdiğimizde de hikayemizin geri kalan karakterleri ile tanışıyoruz; Monika, Natsuki ve Yuri. Hepsi de birbirinden tatlı kızlar. Neredeyse hepsinde sevebileceğiniz bir özellik bulabiliyorsunuz. Haliyle birilerine yürümeye, kur yapmaya başlıyorsunuz. O da şu şekilde oluyor; her üye kulüp aktivitesi olarak birer şiir yazıp geliyor. Her kızın sevdiği bir tür şiir konsepti var. Şiirinizi okuduğunuzda artık kimin tarzına daha yatkın bir şiir yazdıysanız, o size bir tık daha yakınlaşıyor. Oyunumuzun genel hikayesi böyle başlıyor. Sonrasında da sizin yapacağınız seçimlere göre dallanıp budaklanarak devam ediyor. Daha önce Görsel Roman tarzı oyunları oynamadıysanız ve anime kültürüyle de pek aranız yoksa; oyunun ilk saatlerinde biraz sıkılabilirsiniz. Ancak sonrasında hikaye sizi karşı koyulamaz bir şekilde içine çekiyor. Hikayesinin yanında oyunun teknik dizaynı da oldukça etkileyici. Ortalama oyun süresi 4 saate denk geliyor. Tabii farklı sonları merak ediyorsanız bu süre 10 saate kadar çıkabilir :) Oyun kare kare sahnelerden oluştuğundan sistem gereksinimi de yok denecek kadar az.

DDLC ile İlgili Bazı Detaylar

1) Oyun maalesef sadece İngilizce dil seçeneği ile oynanabiliyor. Tamamen diyaloglar üzerine kurulu olduğu için, eğer iyi bir seviyede İngilizce'ye sahip değilseniz çok fazla şey kaçırabilirsiniz. Bu da oyundan ve hikayeden alacağınız zevki büyük ölçüde etkiler. 2) Oyunu mümkünse tek kişi oynamayın. Çünkü tek başımıza diyaloglara odaklanırken, arka planda gerçekleşen hoş ayrıntıları kaçırabiliyoruz. Ayrıca kritik kararlar vermeniz gereken anlarda, bir arkadaşın yardımını alabilirsiniz. 3) Oyunda zaman zaman hikayenin sonuna gelmişsiniz gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Kapılmayın, ''credits'' ekranına gelene kadar oynamaya devam edin. Hatta ''credits''ten sonra da oynamaya devam edin. 4) Oyun içerisindeki şiirleri es geçmeyin. Atmosferi ve karakterleri harika bir şekilde tamamlayacak şekilde yazılmışlar. Oyunda eğer ki ''okuyamadığınız'' yerler olursa, ''History'' butonuna tıklayarak temiz bir fontla yazılmış haline ulaşabilirsiniz. DDLC, sizi içerisinden bir süre için çıkamayacağınız bir dünyaya hapsedecek. Karakterler oyunu kapatıp, günlük işlerinizle uğraşırken bile aklınızdan çıkmayacak. Oyunun Steam adresine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Bir de sizler için küçük bir trailer bırakalım. https://www.youtube.com/watch?v=kB1663FTpzU

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!