Okunma Sayısı: 98
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

PUBG Mobile'a İlk Bakış


PUBG Mobile'a İlk Bakış
Piyasaya sürüldüğü andan itibaren PUBG adeta bir fırtına gibi büyüdü. ''Battle Royale'' oyun türüne getirdiği yepyeni soluk ile sayısız izlenme ve anlık oyuncu rekorları kırdı. Tabii, oyunun gördüğü bu aşırı ilgi rekabetçi firmaların da gözünden kaçmadı. 2018 Mart ayı itibari ile en büyük rakibi Fortnite, Battlegrounds'ın oyuncu kitlesinden büyük bir pay almış durumda.

Bu kitleyi geri kazanmak isteyen PUBG ise büyük bir adım atarak oyunu mobil platformlara taşıyacağını söylemişti. Büyük beklenti sona erdi ve 19 Mart 2018'de PUBG Mobile tüm dünyada erişilebilir hale geldi. Bu yazıda; bizlerin ve sizlerin, yapım aşamasından beri kafamızı kurcalayan bazı sorulara cevap vereceğiz.PUBG Corporation, oyunun mobil versiyonun da ünlü Çinli yapımcı şirket Tencent Games ile çalışmış. Bu ayrıntıyı görmek daha başlamadan oyun hakkındaki beklentilerimizi daha da yükseltti. Oyunun özelliklerini kademe kademe mercek altına alalım:

1) Grafik / Performans ve Mobil Cihazlara Optimizasyon


Beklediğimiz gibi PUBG Mobile üst düzey mobil cihazlar için geliştirilen bir oyun olmuş. Grafiklerin bir mobil oyun için gerçekten etkileyici olduğunun altını çizmek gerek. Samsung Galaxy S7 Edge ile yaptığımız denemede, grafik ayarlarımız oyun tarafından ''normal'' seviyesine optimize edildi. Ancak ''normal'' grafikler ile yüzde yüz performans aldığımızı söyleyemeyiz. Performansı artırmak için grafik ayarlarını minimum seviyeye indirdik. Bu şekilde oyun gayet akıcı ve oynanabilir hale geldi. PC versiyonundaki, grafik ayarlarınız düşünce uzaktaki nesnelerin yüklenmemesi sorunu mobilde de mevcut. Telefonunuzu son birkaç sene içinde yenilemedi iseniz, PUGB Mobile oynamak sizin için zor gözüküyor.


2) Kontroller ve Kullanıcı Deneyimi


Şaşırtıcı bir biçimde PUBG Co. ve Tencent Games, oyunun PC ve Xbox platformlarındaki neredeyse tüm içeriklerini mobil versiyona sığdırabilmiş. Oyundaki loot yapmadan tutun, araba sürmek hatta yüzmek bile es geçilmemiş. Yine şaşırtıcı olarak oyundaki çoğu silah aksesuarı (dürbünler, susturucular vs.) aynı şekilde mobil versiyona eklenmiş. Ne kadar etkileyici olsa da, bu faktörler bir mobil oyun için fazla komplike olmuş. Tencent Games kontrolleri basitleştirmek için ne kadar kendini zorlamış olsa da, bir mouse ve klavye yardımı olmadan, Battle Royale gibi komple bir oyun türünü oynamakta zorlanıyorsunuz. Nişan alırken oyun size Xbox versiyonundaki gibi minik asistler yapıyor. Ancak çok daha ufak bir ekranda oynadığınızdan, bazen tuş sayısı fazla gelebiliyor. Kısacası PUBG oynamamış, en azından izlememiş biri iseniz PUBG Mobile'dan pek keyif almayabilirsiniz.


3) Oyun Türleri, Serverlar ve Oyun Bugları


Oyunda yine alıştığımızın dışında bir mod yok. Tek başına oyuna girebileceğiniz Solo, iki kişi beraber girebileceğiniz Duo ve dört kişilik grup halinde girebileceğiniz Squad modları mevcut. Yine oyunun diğer versiyonlarından alışık olduğumuz ''Erangel'' haritası kullanılıyor. Oyun henüz yeni çıktığından dolayı bir ''Battle Royale'' havası yakalamak epey zor. Çünkü oyuna girerken ulaşılması gereken 100 kişilik kontenjanın çoğunu botlar dolduruyor. Bu sebeple son 10'a kalmakta pek bir sıkıntı çekmiyorsunuz. İnternet bağlantınızın kalitesine göre serverlarda lag problemleri yaşayabiliyorsunuz. Şu an için oyun bitince ekranın donması, bazı nesnelere sıkışıp hareket edememe, binaların dibine girinceye kadar yüklenmemesi gibi hatalar mevcut.
PUGB Mobile, henüz yeni yayınlanmış bir oyun olduğu için bu hataların düzeleceğine inanıyoruz. Peki sizler PUBG Mobile'ı deneme şansı buldunuz mu? Sizce ''Battle Royale'' türündeki oyunlar mobil cihazlarda kendilerine bir yer bulabilecek mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PUBG Mobile Google Play, PUBG Mobile iTunes App Store

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!