Okunma Sayısı: 31
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Battlefield 5 Açık Betayı Sizler İçin Oynadık!


Battlefield 5 Açık Betayı Sizler İçin Oynadık!
EA Games'in resmi olarak Mayıs ayında duyurduğu Battlefield serisinin devam oyunu olan Battlefield 5 duyurulduğundan beri başta E3 ve Gamescom etkinlikleri olmak üzere oyun için birçok trailer yayınlanmıştı. Normal şartlarda Ekim ayında çıkacak oyun, oyunculara daha iyi deneyim sunmak amacıyla 20 Kasım tarihine ertelenmişti.Beta süreci bu ertelenmeden etkilenmedi ve herkese açık bir şekilde söz verildiği gibi açıldı. Oyunu ön sipariş verenler ve Origin Access Premier sahiplerinin 4 Eylül'de oynamaya başladığı açık beta süreci 6 Eylül'de tüm oyunculara açıldı. Açık Beta 11 Eylül tarihinde son buldu.

Biz de bu ne zamandır beklediğimiz bu açık beta sürecini kaçırmadık ve oyunu test etme şansı bulduk! Eski Battlefield oyunlarına göre birçok şeyin değiştiği Battlefield 5'de biz de kendimizi savaşın içinde bulduk. Aynı zamanda yazının sonunda 5 dakikalık Battlefield 5 Beta videomuzu izleyebilirsiniz.
İşte bizim gözümüzden Battlefield 5!

Oyuna ilk girdiğimizde bizi klasik bir Battlefield menüsü karşıladı. Oyun şu an betada olduğu için her askeri sınıfta 3 adet silah bulunmakta. Ancak ilk başta sadece tek bir silah açık hepsini oynamak için her askeri sınıfta level yükselmeniz gerekmekte. Bizim en çok dikkatimizi çeken silah ise Recon sınıfındaki Kar98k oldu. Kar98k'yı açmak için Recon Level'ınızı 10 yapmanız gerekiyor.Oyuna girmeden önce askeri araçlara da bakalım dedik. Özellikle Tanklarda tanıdık olduğumuz isimler gördük. Şu an sadece Churchill, Tiger I ve Panzer IV tankları var ancak oyun çıktığında bunlara daha çok tank eklenecektir. Uçak kısmında ise Spitfire ve Blenheim dikkat çekiyor.Bunları inceledikten sonra video seçeneklerine baktık. GTX1060 ekran kartı ile Medium ayarlarda 55-90 arası değişken bir fps değeri aldık. Yapıların ve binaların yoğun olduğu Rotterdam haritasında Narvik haritasına göre daha düşük bir fps aldık. Bu kadar değişken bir fps değerinin olması muhtemelen oyunun henüz beta aşamasında olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Oyunun asıl sürümü çıktığında optimizasyon daha iyi olacaktır.
Oyunun Atmosferi İçine Çekiyor!

Betada sadece 2 harita oynanabiliyor. Bu haritalar Narvik ve Rotterdam. Narvik haritasında 2 tane oyun modu oynayabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi Conquest(Fetih) diğeri ise Grand Operations modu.

Grand Operations modunda Birleşik Krallık tarafında oynarsanız ilk gece uçaklarla Narvik'e çıkartma yapıyorsunuz. Belirlenen hedefleri patlatmaya çalışıyorsunuz. Gece bittiğinde patlattığınız kadar hedef sayısına göre gündüz spawn noktası alıyorsunuz ve Nazi Almanya'sına karşı diğer noktaları almaya çalışıyorsunuz. Özellikle uçak sahneleri ve kuzey ışıkları muhteşem olmuş diyebiliriz. Daha detaylısını videomuzda bulabilirsiniz.DICE Narvik haritasında gerçekten çok güzel bir iş çıkartmış. Haritayı ve savaş ortamını çok iyi dizayn etmişler. Narvik haritasında oynarken kendinizi gerçekten savaşın içinde hissediyorsunuz. Diğer taraftan Rotterdam haritasına baktığımızda ise yine Birleşik Krallık ve Almanya karşı karşıya geliyor. Rotterdam Bombardımanı 2.Dünya savaşında Hollanda'nın Alman güçleri tarafından işgali sırasında Alman Hava Kuvvetleri tarafından 14 Mayıs 1940 tarihinde, Rotterdam'a düzenlenen hava saldırısını ifade etmektedir.Rotterdam haritası da bizce çok iyi bir şekilde işlenmiş. Harita da değişen hava olaylarına da şahit olduk. Bazen yağmur yağarken bazen ise haritaya sis çöktü. Çoğu binanın yıkılabildiği Rotterdam haritasını savaşın en yoğun geçeceği haritalardan bir tanesi olacak gibi duruyor.
Battlefield 5'de çok şey değişmiş!

Eski Battlefield oyunlarına göre birçok özelliğin değişmiş olduğunu deneyimledik. İlk olarak eski Battlefield oyunlarını oynayanlar bilir düşman gördüğümüzde Q ile onu kısa bir süreliğine işaretleyebiliyorduk ve böylece bütün takımımız onu görebiliyordu. Battlefield 5'de bu olay çok değişmiş. Düşman görüp Q'ya bastığımızda artık düşmanı değil o noktayı işaretleyebiliyoruz. Ancak bazı aletlerle düşman araçlarını işaretlemek hala mümkün. Bu yeni gelen özellik ile birlikte düşmanı bulmak daha da zorlaşmış olacak.İkinci değişen olay Medic ve Revive. Her askeri sınıf haritadaki belirli noktalardan kendine cep medic paketi alabiliyor. Yaralandığı zaman 5 tuşu ile birlikte self-heal basabiliyor. Support sınıfınde değişen bir şey yok yine takımına medic paketi atabiliyor. Revive olayında ise Support sınıfında olmasanız bile ölen "grup" arkadaşınızı uzun da sürse kaldırabiliyorsunuz. Support sınıfı ise "takım" arkadaşını şırınga kullanarak kısa bir sürede kaldırabiliyor.

Biz daha çok Support ve Recon sınıfında oynadık. Support sınıfı oynarken eski Battlefield oyunlarında revive için gerekli olan şırıngamızı aradık ama bulamadık. Meğer o da değişmiş artık ölen arkadaşınızın yanına gidip E'ye basılı tuttuğunuzda şırınganız otomatik açılıyor ve takım arkadaşınızı kaldırıyorsunuz. Oyunda öldüğünüzde eski oyunlardaki gibi kaldırılmayı bekleyebiliyorsunuz. Bu bekleme anında acı içinde medic diye bağırıp etrafınıza bakabiliyorsunuz. Bu ise eklenen yeni özellikler arasında.Battlefield 5'e yeni eklenen özellikler arasında yapı kurma var. T tuşuna bastığınızda elinize çekiç alıyorsunuz ve her yere olmasa da belli yerlere kum bariyerleri kurabiliyorsunuz. Biz bunları kuracağız derken çok öldük çünkü her yere kurmayı denedik(!)

Oyun betada olduğu için midir bilinmez özellikle arkadaşlarınızla oyuna girmeye çalıştığınızda baya zorlanıyorsunuz. Grup daveti olaylarını yapacağız diye çok zorlandık yaklaşık 10 dakika çabamızın ardından oyuna arkadaşımızla birlikte girebildik. Oyun içinde de bazı buglar ve optimizasyon hataları mevcut. Ancak oyunun betada olduğunu düşünürsek normal diyebiliriz. Battlefield 5 bizce eski oyunlarına nazaran daha zor geldi. Özellikle silahların kullanımı ve düşman bulma zorlaşmış. Bu savaş ortamında her şeyle başa çıkmak bir hayli zor olacak!


Grafikler Şahane!

Özellikle Narvik haritasında manzaralara doyamadık. Oyunun grafikleri gerçekten muhteşem. Savaşı bırakıp çayımızı aldık ve dakikalarca manzarayı izledik diyebiliriz sevgili Wannart ailesi! Bazen çıkan kar fırtınaları da oyun esnasında bizi oldukça üşüttü. Kar efektleri ve harita gece olduğunda ortaya çıkan kuzey ışıkları manzarayı doyumsuz hale getiriyor.
İlk Oyunumuzda Baya Zorlandık!

Oyuna ilk girdiğimizde baya bir alışamadık. Eski Battlefield oyunlarını oynamış da olsak bu oyunda alışma sürecimiz biraz uzun sürdü. Bazen doğduğumuz anda öldük bazen arkası dönük düşmanı vuramadık ama oyunda gerçekten çok iyi vakit geçirdik.


Tank ve Uçak Kullanımı

Eski Battlefield oyunlarından çok bir farkı olmayan araç kullanımında bizde tank ve uçak kullanımı test etme şansı yakaladık. Uçak kullanmayı çok başarmış olamasak da manzaranın tadını çıkardık. Tank kullanmak ise özellikle Narvik haritasında karların üstünde epey bir zevkli. Hem de tankla toplu ulaşım yaptık ve askerlerimizi cephelere taşıdık!


Rotterdam Haritasındaki Tatlı Pembe Araba 
Serin Suların tadını çıkarttık

20 Kasım tarihinde çıkacak olan Battlefield 5'i bazı hatalar ve optimizasyon sorunlarına rağmen sevdik. Oyun çıkana kadar bütün bu hatalar da düzeltilecektir. Battlefield 1942'den sonra 2.Dünya Savaşı temasını Battlefield 5'e taşıyan EA bize çok gerçekçi bir savaş ortamı sunmaya hazırlanıyor.
Oynanışa yer verdiğimiz Battlefield 5 videomuz ise işte burada! Mutlu haftalar Wannart ailesi!
 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!