Okunma Sayısı: 171
  • 5
  • 0
  • 0
  • 0

Salda Gölü Mars’Taki Jezero Krateri’Ne Benziyor


Salda Gölü Mars’Taki Jezero Krateri’Ne Benziyor

Mars’taki Jezero Krateri’ne gidemeyebilirsiniz ama ona en yakın bir sonraki şeyi ziyaret edebilirsiniz: Türkiye’deki Salda Gölü. Dünya’nın bir tarafında olmasına rağmen Salda Gölü Mars gezegeninin kuru göl yatağı ile benzer mineroloji ve jeolojiyi paylaşıyor.


Araştırmacılar, antik yaşamın işaretlerini araştırması için Perseverance gezginini kratere bırakacak olan Mars 2020 görevine rehberlik etmesi için Salda Gölü’nü kendilerine referans alıyorlar. “Salda Gölü’nü ziyaret etmenin en güzel yanlarından biri, size eski Jezero Gölü kıyısında durmanın nasıl bir his olabileceğini gerçekten hissettirmesi.” diye açıklıyor Purdue Üniversitesinde gezegen bilimci ve Perseverance bilim ekibinin üyesi olan Briony Horgan.


Jezero, Mars’ta kendisinden daha büyük bir çarpma havzasının kuzeybatı köşesinde bulunan 45 kilometre (28 mil) genişliğinde eski bir çarpma krateridir, yani özünde bir çarpma kraterinin içindeki bir çarpma krateri. Bu oldukça dikkate değerdir çünkü bir zamanlar, delta yatakları ile kanıtlandığı üzere, içerisinde bir göl vardı. Daha önceleri bilim insanları krater boyunca karbonat mineralleri keşfettiler. Horgan ve ekibi geçtiğimiz günlerde NASA’nın Mars Keşif Yörüngesi (Mars Reconnaissance Orbiter, MRO) tarafından alınan verileri kullanarak bu karbonat minerallerinden bazılarının gölde oluşmuş olabileceğine dair kanıtlar keşfetti.


Horgan ile çalışan ve Purdue Üniversitesinde lisansüstü öğrencisi Brad Garczynski, “Karbonatlar önemlidir çünkü mikroplar, organikler veya geçmiş mikrobiyal yaşamın kanıtı olan belirli dokular gibi o ortamda var olmuş her şeyi yakalamada gerçekten iyidirler.” dedi. “Ama Jezero’ya gitmeden önce, yaşam belirtileri arayışımıza odaklanmak için bu karbonatların Dünya’da nasıl oluştuğuna dair bilgi kaynağı (içerik) edinmek gerçekten önemlidir.”