Okunma Sayısı: 558
 • 7
 • 0
 • 2
 • 4

Cyberpunk 2077 Ön İncelemesi


Cyberpunk 2077 Ön İncelemesi

Cyberpunk 2077'de bizleri neler bekliyor?

Wake the fuck up, Samurai! We have a city to burn!

Cyberpunk 2077’nin çıkmasına artık çok az kaldı! EVETTTTTT, inanabiliyor musunuz? Neredeyse 2 hafta sonra kendimizi Night City sokaklarında bulacağız. Ben hâlâ inanmakta güçlük çekiyorum çünkü duyurusundan bu yana 8 yılı aştı ve tam 3 kez ertelendi. Eğer yine bir sürpriz olmazsa, ki olacağını artık sanmıyorum çünkü oyunun çıkmasına hiç bu kadar yakın olmamıştık. Oyunun cd sürümlerinin basıldığını ve dağıtıma çıktığını düşünüyorum bundan sonra bir ertelemenin gelmesi çok zor. Önümüzde dolu dolu bir açık dünya olacağını sanıyorum ve içinde kaybolacağımız bu dünyada bizleri birçok görev bekliyor olacak. Şu ana kadar elimizdeki tüm içeriklere bakacak olursak, burada söylenenler eğer yapılmışsa karşımızda son yılların ve aynı zamanda gelecek yılları da kapsayacak bir başyapıt oyun duruyor. Oyunda beni düşündüren şeyler de yok değil onu da bir başlık altında konuşacağız.

Bu yazıda sizlere aktaracağım birçok şey var o yüzden lafı fazla uzatmadan yazıya başlayalım. Yazıya öncelikle kronolojik olarak başlayacağız ve Cyberpunk’ın duyurulmasından, sessizliğe bürünmesi ve ardından ertelenmelere kadar olan süreçte neler yaşadık onları aktaracağım. Daha sonra bugüne kadar verilen yayınlarda, gameplay videolarında ve CD Project Red’in açıklamalarındaki bilgileri toplayacağız. Bizi nasıl bir dünya bekliyor? Nasıl bir oyun olacak? Oyunla alakalı bizi düşündüren konular neler? Oyunun arka planında yatan geniş hikaye ne? gibi konuları konuşacağız. Son kısımda ise oyunun müzikleri, duvar kağıtları ve sistem gereksinimleri ile yazıyı bitireceğiz.

Dipnot: Oyunla ilgili küçük olsa bile bazı varsayımlar yapılmıştır şayet bunları spoiler olarak değerlendirirseniz kronolojik sıralamadan sonra yazıyı okumamanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.

Yazı İçeriği:

Kronolojik Sıralama

Video İncelemeleri

John Silverhand kimdir?

Günümüzden 2077’ye Neler Yaşandı?

Night City ve Bölgeler

Araçlar

Silahlar

Çeteler

Şirketler

Oyundaki Roller

Giyim Stilleri

Düşündüren Sorular

Genel Bilgiler

Night City Wire Videoları

Sistem Gereksinimleri

Müzikler ve arşiv

Kronolojik Sıralama

Hazırsanız başlıyoruz.

Tarihler 30 Mayıs 2012’yi gösterdiğinde CD Project Red’in kurucularından Marcin Iwinski, yaz konferansında RPG bir oyun üzerinde çalışmalara başladıklarını duyurdu. Bu oyunun aslında Mike Pondsmith tarafından yaratılan bir masa üstü rol yapma oyunu olan Cyberpunk 2020’nin video oyunu uyarlaması şeklinde olacağını ve çok geniş bir dünyanın bizi beklediğini ilk kez burada öğrendik. Oyunun Witcher 2’de kullanılan Red Engine ile yapılacağını da bu konferansta duymuş olduk. 

19 Ekim 2012’ye geldiğimizde Cyberpunk 2077’nin buradaki title reveal videosuyla oyunun başlık tasarımını gördük. 10 Ocak 2013’e geldiğimizde ise Cyberpunk 2077’nin ilk teaser’ını görme şansını yakaladık.(Burada çalan şarkıyla birlikte Archieve grubunu da keşfetmiş oldum.) Bu teaser müzikle birlikte insanı o kadar yükseltiyor ki arada açıp hâlâ bu teaserı izlerim. Teaser, bir ablanın gözleri ile başlıyor ve ablaya doğru gelen kurşunun ablanın suratında dağılışını görmemiz ile devam ediyor. Kurşun parçalanıyor yani sevgili okur ablanın suratı değil! (Bu abla Alt Cunnigham mı acaba?) O kurşunlardan sonra bir sürü daha kurşun ablanın üzerine yağmakta ve arkada çalan Bullets şarkısı ile de uyum çok güzel yakalanmış.(PERSONALLLLL RESPONSIBILITYYYYYY) Burada gördüğümüz detaylar gerçekten çok hoştu. Vücuda takılan yakın dövüş silahı implamantları (cyberware), uçan polis arabası, kullanılan silahlar ve ortam modellemeleri ile oyun bizi artık içine çekmişti ve bundan sonra kalan tek şey oyunu beklemek olmuştu! Sadece bekleyecektik yani sabırla bekleyecektik sonuçta 3-4 yıla çıkardı değil mi :( (Teaser’ın sonunda yazan “Coming: When it’s ready” ile ifade edilen süre 8 yılmış…)

Ayrıca eğer bu videonun concept art’ını merak ediyorsanız sizi buraya alalım. Gerçekten muazzam bir emek var. Özellikle Withcer 2 ile hayran kitlesi yakalayan CD Project Red’in bu yeni duyurduğu oyun, oyuncular tarafından oldukça merakla beklenmeye başlandı. Ancak 2015’e kadar ekibin büyük bir çoğunluğunun Witcher 3 üstünde çalıştığını da biliyoruz. Daha sonra büyük bir çoğunluğun Cyberpunk 2077’nin geliştirilmesine kaydığını ve yine küçük olmayan bir ekibin de Witcher 3’ün eklenti paketi üstünde çalıştığını tahmin etmek zor değil. Mayıs 2016’dan sonra ise firmanın çok büyük bir kısmı Cyberpunk 2077 üstünde çalışmaya başladığını düşünüyorum şahsen.

Witcher 3 çıkışını gerçekleştirdikten sonra muhteşem yorumlar aldı ve sonrasında oyuna gelen eklenti paketleri de yine aynı olumlu yorumları aldı. Hâl böyle olunca CD Project Red, bölgesel fiyatlandırma, ücretsiz eklentiler ve dil seçenekleri ile çok sevilen bir firma haline geldi. Cyberpunk 2077’ye de bu yüzden büyük bir ilgi ve sevgi oluştu.

Cyberpunk 2077, 10 Ocak 2013’den sonra sessizliğe büründü desek yeridir. Tarihler 2016’yı gösterdiğinde CD Project Red CEO’su Adam Badowski, Cyberpunk 2077’nin Witcher serisinden daha büyük olacağını ve daha büyük bir başarı yakalamayı hedeflediklerini söyledi. (Bu süreçte küçük küçük demeçler veriliyordu ama oyunla ilgili çok detay barındırmıyordu.)

Tarih 2018’i gösterdiğinde Cyberpunk’ın twitter hesabı hareketlenmeye başladı. 10 Ocak’ta *beep* diye bir tweet atıldı. Bu tweet bana Overwatch’daki Sombrayı hatırlattı. Artık çoğu kişi Cyberpunk 2077’nin E3 2018’de bir şeyler göstereceğini tahmin ediyordu ve tahminler doğru çıktı. 11 Haziran 2018’de CD Project Red, 1 dakika 40 saniye uzunluğundaki Cyberpunk 2077 trailerını gösterdi. Bu videoda evrenin nasıl göründüğü, grafiklerin nasıl olduğu ve mekaniklerle ilgili birçok detay hakkında fikir sahibi olduk. Bu videodan itibaren oyuncuların oyuna olan ilgisi ve beklentisi tavan yaptı diyebiliriz.

Bu trailer’ın gösterilmesinden sonra oyun sessizliğini bozmuş oldu ve ardından sosyal medya hesapları da aktif şekilde kullanılmaya başlandı. Oyunu merak eden oyuncuların soruları yanıtlandı, oyun hakkında detaylar verildi ve oyunun neler içerip neler içermeyeceği söylendi. Biraz geçmişe gidelim ve neler olmuş bir bakalım.

-2018’in son çeyreği geldiğinde Cyberpunk 2077’nin Türkçe çıkıp çıkmayacağı konusu tam bir karmaşaydı. O zamanlar CD Project Red’in Türkiye dağıtımcısı Bilkomdu. Bilkom oyunun Türkçe çıkmayacağını söylemiş ancak daha sonra ise Türkçe çıkacağını belirtmişti. Ardından Cyberpunk 2077 resmi hesabı oyun için şu an 16 dil düşündüklerini ve Türkçe’nin onlar arasında olmadığını söyledi. Ancak ilerleyen zamanda oyunun Türkçe dil desteği ile çıkacağı kesinleşti.

-Oyunda fotoğraf modu olacak yani bu demek oluyor ki güzel bir manzara gördüğümüzde aracımızı kenara çekip çılgınlar gibi fotoğraf çekebileceğiz. Umarım bu fotoğraf modu Red Dead Redemption 2’deki gibi detaylı olur.

-Oyunun sadece First Person bakış açısında oynanabileceği kesinleşti ve bir kesim oyuncu buna isyan etti.

-Oyunun ilk çıkışında sadece tek oyunculu mod olacağı açıklandı ancak sonrasında çoklu oyuncu modunun gelebileceği söylendi.

Tarihler 27 Ağustos 2018’i gösterdiğinde uzun bir gameplay izleme şansımız oldu. Twitch yayınıyla birlikte gösterilen bu gameplay’in uzunluğu tam 48 dakikaydı ve artık birçok detayı öğrenme şansını yakalamış olduk. (Videoları inceleme kısmımız yazının devamında olacak.)

9 Haziran 2019’a geldiğimizde ise yine bir E3 trailerı izledik ve bu konferansta aynı zamanda oyunun çıkış tarihi açıklandı. 16 Nisan 2020! Biz öyle sanıyorduk tabii. Hatırlayacak olursanız önce 17 Eylül’e ardından 19 Kasım’a ve en sonunda da 10 Aralık’a ertelenmişti oyun. Bu trailer’ın sonunda çok güzel bir sürprizde bizi karşıladı. Matrix ve John Wick filmlerinden tanıdığımız Keanu Reeves, trailer’ın sonunda dumanlar içinde sahneye çıktı. O sahneyi hatırlamak isteyenler için hem trailer’ı hem de trailer sonrası videosunu bırakıyoruz. (Orijinal video ise burada.)

Oyunun çıkışına doğru yaklaşırken 2020’ye girdikten 17 gün sonra ne yazık ki bir erteleme haberi aldık. (2020 nasıl bir yılsa!) Bu habere üzülmüş olsam da eğer oyun kötü çıkacaksa ertelenmesi benim açımdan bir yandan sevindirici bir haber oldu. Tabii bunun üstüne 2 kez daha erteleneceğini bilmiyordum… Ayrıca 2020 yılı içinde Cyberpunk 2077, Night City Wire diye bir seriye başladı ve bu seride her bölümde farklı konulara değindi. Onlara da yine inceleme kısmında bakacağız.

İşte Cyberpunk 2077’nin duyurulmasından bu yana yaşananlar bu şekildeydi. Oyun duyurulduğundan bu yana önemli olan olaylar ise şu şekilde:

-Oyun duyurulduğunda dolar 2 seviyelerindeydi. Şu an ise 8 seviyelerinde seyrediyor.

-Kara Delik ilk kez görüntülendi.

-Malezya uçağı kayboldu.

-İngiltere AB’den ayrıldı.

-Pandemi çıktı.

Cyberpunk 2077 alternatif video çalışmama ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Video incelemeleri  

Gösterilen trailer ve gameplay videolarını incelemeye başlayalım isterseniz. Uzun süren sessizlikte sonra E3 2018’de gösterilen trailer’ı incelemekle başlayalım.

E3 2018’in son anında gösterilen ve oyuncuları mutluluktan uçuran trailer’ın en büyük önemi oyun içinden ilk görüntüleri görüyor olmamızdı. İlk teaser gösteriminden tam 5 yıl sonra olması da diğer önem arz eden durum. E3 2018’i canlı izleyenlerin hatırlayacağı bir detay ise ekrana kodlarla bir takım yazılar gelmiş ve ardından da Cyberpunk 2077 E3 trailer videosu yüklenmişti ki bu, çok güzel bir detaydı.

Video metronın içinde başlıyor ve duyduğumuz ilk cümle “In 2077, they voted my city the worst place to live in America” oluyor yani “2077’de şehrimi Amerika’da yaşanacak en kötü yer seçtiler.” Trailer bu şekilde başlıyor ve ilk olarak metrodaki insanları görüyoruz. Ardından metro tünelden çıkıyor ve Night City manzarası ile karşı karşıya kalıyoruz, şarkı da tam burada kopuyor zaten. Night City’nin içine dalıyoruz ve en kalabalık ortamından en tenha köşesine kadar görüyoruz. İnsanların davranışlarından tutun da eğlence sektörüne, sokak köşelerindeki şiddete, dövüş mekaniklerine, silah mekaniklerine, takılan implamantlara, robotlara, araçlara ve daha birçok detaya az da olsa ulaşıyoruz. 

Bu videodan 2 ay sonra çıkan ve oyunla ilgili izlediğimiz ilk gameplay videosu 48 dakika uzunluğundaydı. Bu videoda bizi nasıl bir dünyanın beklediğini az çok anladık. Aklımızı kurcalayan birçok sorunun cevabını bulmuş olsak da yine de bazı soru işaretleri kaldı. Bu uzun gameplay videosunda oyuna sıfırdan başlanılıyor. İlk başta oynayacağımız V karakterinin cinsiyetini belirliyoruz ve ardından istediğimiz gibi özelleştiriyoruz. Denilene göre oyunda sadece erkek ve kadın cinsiyetleri olmayacak ve karakterimizi istediğimiz gibi özelleştirebileceğiz. Daha sonra bir görevle oyun içi gösterilmeye başlanıyor ve bu görevde arkadaşımız Jackie ile birlikte gidiyoruz. (Jackie çok kafa bir karaktere benziyor. Daha sonra gösterilen videolarda da birçok olayımız oluyor kendisiyle. İki kadeh çarpıp içiyoruz ve dans ediyoruz vs.) Bu gameplay videosunda da görüldüğü gibi oyun sadece First Person oynanabilecek ve Third Person seçeneği olmayacak. Bu, bazı oyuncular tarafından büyük bir tepki ile karşılansa da ben CD Project Red’e güveniyorum çünkü onlar bu şekilde oyun ve evrenin daha da içine girilebileceğini ve maksimum etkileşimin alınabileceğini söylüyor. Ha bu seçenek olarak sunulsa mıydı olabilirdi ama buna gerek var mı yok mu oyun çıkınca hep birlikte göreceğiz. Bu arada unutmadan hatırlatalım araç sürerken 3. bakış açısını da istersek kullanabileceğiz.

Cyberpunk 2077’deki diyalog sistemi bize özgür bir seçim şansı verecek. Olayları istersek bazen tatlı dille bazen de silah zoruyla çözebileceğiz bu tamamen bize kalmış olacak. Ayrıca yine görevlerde nasıl bir taktik uygulayacağımız da yine biz oyunculara kalacak. İstersek patara kütere dalıp çıkabiliriz, istersek sakin sakin hack yoluyla yavaş yavaş ilerleyebiliriz istersek de konuşma yolunu seçebiliriz. Bu gameplay videosunu dakika dakikasına inceleyip sizi uzun uzadıya sıkmak istemiyorum. Genel olarak videoda görevlerdeki yaklaşımdan, açık dünyadan, sürüş mekaniklerinden, silah mekaniklerinden ve seçimlerden bahsediyor. Kronolojik kısımda bu videoyu bulabilirsiniz.

E3 2019’da gösterilen trailerda ise Night City’nin gece görüntüsünü görerek başlıyoruz. Videonun sonunda hurdalıkta uyandığımızda ise bizi Keanu Reeves karşılıyor evrendeki ismiyle Johnny Silverhand(hayali olarak) ve o meşhur sözü söylüyor: “Wake the fuck up, Samurai! We have a city to burn.

Johnny Silverhand kimdir?

E3 2019 konferasında gösterilen trailer’ın sonunda görmüştük Johnny’i ve ardından sahneye Johnny’i canlandıran Keanu Reeves çıkmıştı. Peki kimdir bu Johnny Silverhand? Aslında kendisi Cyberpunk masaüstü rol yapma oyunundan bir karakter ve hikayesi de oradan geliyor. Johnny, 2000’li yıllarda aktif olan Samurai müzik grubunun solisti. Bu grup sistem karşıtlığı ve asiliği ile biliniyor. (Rockerboy deniliyor.) Johnny, aynı zamanda eski bir asker ve askerliğini bırakıp sevdiği iş olan müzik işine giriyor. Grup, şehrin bir barında çalarken müzik yapımcısı olan Jack Masters tarafından keşfediliyor ve o andan itibaren grup yükselişe geçiyor. Çıkardıkları şarkılar ile grup kısa süre içinde çok tanınır bir hale geliyor. Özellikle Chippn’In şarkıları listenin ilk sıralarına çıkıyor. Bu ün kısa bir süre grubun dağılmasıyla son bulsa da Johnny kendi solo albümlerini çıkartıyor ve sevilmeye devam ediyor. (Keanu Reeves sahneye çıkarken çalan şarkı)

Johnny Silverhand, bir sonraki konu başlığında bahsedeceğimiz dördüncü şirketler savaşını bitirmek için (Aslında kız arkadaşı için bir baskın düzenliyor ve bunun için de Arasaka binasının önünde konser düzenliyor ve kalabalığı kışkırtıyor. Detayları bir sonraki başlıkta olacak.) Arasaka şirketine saldıran ekibin içinde yer alıyor. Bu şirkete saldırma amacı çoğunlukla o şirketten nefret ediyor oluşuna bağlı çünkü Johnny kolunu kaybetmesinin sebebini ve daha birçok şeyi şirkete bağlıyor. Bu saldırı esnasında bir cyborg ve Arasakaya sadık olan Adam Smasher tarafından öldürüldüğü varsayılıyor çünkü nükleer patlamada binalar yıkılıyor ve Johnny’nin cesetine hiçbir zaman ulaşılamıyor.

Arasaka şirketi ise dünyanın önde gelen şirketlerinden bir tanesidir. Arasaka şirketi; silahlar, zırhlı araçlar ve zırhlar üretmektedir. Aynı zamanda siber yazılımlar ve bankacılık ile uğraştığı da biliniyor. Yıllar boyunca şirket yaptığı işler ile karanlık bir üne sahip olmuştur. Arasaka bir Japon şirketidir ve dördüncü şirketler savaşı sonunda Amerika’da iş yapması yasaklanmıştır. 2070’lerde ise geri dönecektir.

Johnny Silverhand, oynayacağımız V karakterine yardım edecek ve muhtemelen yarım kalan işini halletmesi için bize katılacak ama bu katılım fiziki olarak olmayacak gibi gözüküyor. Trailer’da da gördüğümüz gibi Johnny hologram şeklinde yanımızda olacak ancak kendisinin öldüğü kesinleşmedi ve trailer’da görülen “Where’s Johnny?” duvar yazısı da bize acaba dedirtti? Oyunda Altered Carbon dizisindeki gibi insanların hafızasını ve kişiliğini taşıyan nano belleklerin varlığı biliniyor. (Hafızanızı dijitale aktarma fikri.)

Günümüzden 2077’ye Kadar Neler Yaşandı?

Neler yaşandı?

2013 yılında programcı Alt Cunningham tarafından Soulkiller adlı bir program geliştirildi. Alt Cunningham, programlama yeteneğini ölmekte olan insanların anılarını dijital olarak depolamanın bir yolunu bulmak için kullandı ve sonunda başardı ancak bu iyi tavır şirketlerin elinde kötü bir silaha dönüştü. Daha sonraki yıllarda bu program Japon şirketi Arasaka'nın dikkatini çekti. Arasaka, Alt Cunningham'ı kaçırdı ve onu Soulkiller’ın ölümcül bir silah versiyonunu geliştirmeye zorladı.(Bu versiyon kurbanların engram adı verilen kişiliğini zorla kopyalar, onları gelecekteki sorgulama için sanal bir hapishanede saklar ve bu süreçte bedeni öldürür.) 

Takvimler 2021 yılını gösterdiğinde ise rakip okyanus keşif şirketleri olan CINO ve OTEC arasındaki rekabet kızıştı. OTEC şirketi güvenlik için Militech’i tutarken, CINO şirketi ise karşılık olarak Arasaka’yı tuttu. Böylece Okyanus Savaşı olarak da bilinen Dördüncü Şirketler Savaşının fitili ateşlenmiş oldu. Kurumsal çatışmanın ilk aşamalarında her zaman olduğu gibi saldırılar gizlice gerçekleştirildi, bazı orta düzey şirket yetkilileri suikasta uğradı ve bazı kirli bilgiler çalındı. Ağ operatörleri her iki şirket tarafından da işe alındı ​ve veri önbelleklerine ve hisse senedi varlıklarına düzinelerce saldırı yaptılar, bu da küresel ekonomide kaos yarattı. Bu olaylar NetWatch'ı Arasaka ve Militech'e geçici bir iletişim ambargosu uygulamaya zorladı. Eurobank, CINO ile OTEC arasında bir ateşkese başarılı bir şekilde aracılık ettiğinde, gerçek çatışma Militech ve Arasaka'ya geçmişti bile. 

2022 yılına gelindiğinde rakip mega şirketler olan Arasaka ve Militech şirketleri arasında büyüyen rekabet adeta savaşa dönüştü ve Dördüncü Şirketler Savaşının ikinci aşaması başlamış oldu. Savaş ve Highrider saldırıları nedeniyle uluslararası ticaret bozuldu ve birçok şirket battı. Çatışmanın alevleri parlarken NetWatch, Net'i korumak için mücadele etti. Küresel sunucuların ve veri bankalarının yok edilmesiyle zayıflayan ve binlerce kötü niyetli virüs tarafından tahrip edilen Net, yavaş yavaş çöktü. Bazı hükümetler durumdan açıkça Militech ve Arasaka'yı suçladılar ve şirketlere olan desteklerini geri çektiler. Güney Kaliforniya'nın özgür eyaleti, her iki şirketin de Los Angeles genel merkezine el koydu. Teksas ve bazı Avrupa ülkeleri de kısa süre sonra aynı şeyi yaptılar. 

2023 yılında ise Johnny Silverhand grubunun eski üyelerini topladı ve Samurai grubu Arasaka binasının önünde bir konser düzenledi. Kalabalığı çoşturduktan sonra bile bile isyan çıkarttılar ve bir Militech saldırı timi ile birlikte hem veritabanlarını yok etmek amacıyla hem de kız arkadaşını kurtarmak için Arasaka binasına sızdılar ve bir saldırı düzenlediler. Ancak Arasaka şirketi gelişmiş virüsü Alt Cunningham üstünde çoktan kullanmış ve zihnini NET’e hapsetmiştir bile. Bu savaş sırasında Arasaka binasına bilinmiyen bir askeri grup tarafından(Militech olduğunu düşünüyorum ama hikayede bilmediğimiz başka ayrıntı da olabilir.) taktiksel bir nükleer bomba fırlatılmıştır ancak bu Night City’deki birçok bölgenin yıkılmasına ve yarım milyon insanın ölmesine neden olacaktır. Bu zamandan sonra belli bir zaman Kırmızının zamanı olarak adlandırılır çünkü bu patlamadan sonra gök, kırmızı bir lekeye bürünür. 2025’de ise şirketler savaşı biter ve Arasaka şirketi Amerika’dan çıkartılır. (Aynı zamanda bu sene NET* çöküyor.) 

2030’larda yıkılan Night City’i yeniden kurmak için bazı gruplar bölgeye gelir ve Nomaddaki yolları inşa eder. Bu yıllarda Net yeniden kurulur ve izole edilmiş Net ağları ortaya çıkmaya başlar. Aralarındaki birkaç bağlantı dikkatlice kontrol edilir ve NetWatch tarafından yakından denetlenir. Net, halka açık kullanıcılar için daha az erişilebilirdi ve en önemli veriler gizlendiğinden Netrunner'ların girmesi daha zordu. 2049’a kadar olan bu dönemde şehrin çoğu yerinde inşa çalışmaları sürmüştür. Bu esnada enkazların birinde Johnny Silverhand’in cesetinin bulunduğu söylentileri yükselmiştir.

2054’de ise karakterimiz V doğar. Takvimler 2070’i gösterdiğinde yakın zamanda seçilen başkan Rosalind Myers, ulusu güçlendirme bahanesi altında Özgür Eyaletler üzerindeki federal yönetimi genişletmek için bir birleştirme programı sunar. Bağımsız Amerikan bölgelerinin çoğu birleşmeye karşı çıkar. Yeni Birleşik Devletler federal hükümeti - kamulaştırılmış Militech güçlerinin desteğiyle - ayrılıkçı eyaletlere savaş ilan eder: Colorado, New Mexico, Wyoming, Montana, Arizona, Nevada ve Kuzey Kaliforniya. Özgür Devletler, Arasaka Şirketi tarafından silahlarla ve güvenlik danışmanlarıyla gizlice desteklenmesine rağmen, federal müdahaleyi destekleyen devletlerin yardım ettiği NUSA güçleri tarafından sert bir şekilde bastırıldılar. En ileri askeri teknolojiyle yapılan bu çatışma, Metal Savaşları olarak bilinir. Night City çatışmalardan zar zor kaçınır. Arasaka şirketi ise Night City’nin NUSA tarafından işgal edilmemesi için şehre çağrılır ve bazı antlaşmalar sonrasında Night City’e geri döner. 2077’de ise bir görev esnasında peşinde olduğumuz prototip çip parçalanıyor ve onu kurtarmanın tek yolu çipi kafamıza yerleştirmek oluyor. V olarak bu andan itibaren karışık olayların arasına dalıyoruz. Kafamıza yerleştirdiğimiz çipten sonra Johnny de hologram olarak yanımızda beliriyor. Johhny'nin tek amacı Arasakayı yok etmek gibi gözüküyor ve onunla birlikte Night City'nin bilinmeyen yerlerine doğru yolculuğa çıkıyoruz. (NET: İnternetin daha gelişmiş bir sürümüdür. 3G-4G-5G muhabbeti denilebilir.)

Not: Cyberpunk 2020 rulebook ve birçok yabancı kaynaktan okuduğum bilgileri birleştirdim ancak kaynakların bazılarında farklı bilgiler veriyordu. Bu bilgiler ışığında birleştirdiğim ve yazdığım hikayede eğer bir yanlışlık varsa şimdiden kusura bakmayın. Hikayenin bütün detayını zaten oyunda öğreneceğimizi varsayıyorum. Bu sadece bilgi amaçlıdır. İsterseniz daha fazla detayı Cyberpunk 2020 rulebook’dan ve The World of Cyberpunk 2077’den okuyabilirsiniz.

Night City

Night City, Birleşik Devletlerin batı kıyısında bulunan hayali bir şehirdir. 1994’de Richard Night tarafından kurulan şehir başta yolsuzluk ve birçok suçla anılırken 2000’lerde statüsü yükseldi ve metropol şehirler arasında yerini aldı. Night City, birçok felaketten ise sağ çıkmayı başardı ancak Dördüncü Şirketler Savaşındaki nükleer patlamayla birçok kısmı yıkıldı ve yeniden inşa edildi ancak ondan sonra iyi bir üne sahip olmadı ve 2077’de yaşanılacak en kötü Amerika şehri olarak ilan edildi. Richard Night ise 1998'de yeni inşa edilen Parkview kulesindeki çatı katı süitinde vurularak öldürüldü ve katil hiçbir zaman bulunamadı. (Hikayesini oyunda detaylı bir şekilde öğrenebiliriz.)

Night City'yi keşfederken yerle sınırlı olmadığımızı da hatırlatayım. Night City, birden fazla sokak seviyesi, gizli asansörler ve gökdelenler barındırıyor. Night City’de bulunan her sokağın aynı gerçek dünyadaki gibi bir ismi olacak. Arkadaşımızla konuşurken X sokağındaki şunu gördün mü gibi diyaloglara girebileceğiz ki bence küçük ama hoş bir detay.

Şehrin Bölgeleri:

Night City ve onu çevreleyen arazi yedi bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler: 

The Badlands: Night City çevresindeki kenar mahalleler Badlands olarak bilinir ve bu topraklar tehlikeli olsa da kesinlikle keşfedilmeye değer olacak. Rocky Ridge'in terk edilmiş bölgesi, Night City'yi canlı tutan güneş enerjisi istasyonu ve sentetik protein üreten Biotechnica Farms gibi işletmelerde bu topraklarda bulunuyor. Eğer oyunun başında Nomad yolunu seçerseniz oyuna bu topraklarda başlayacaksınız. Burada ise faaliyet gösteren 2 çete olacak: Wraithler ve Aldecaldos.

City Center: Şehir merkezinde aradığımız her şeyi bulma fırsatı yakalayacağız. Ucu görülmeyen gökdelenler, barlar, restorantlar ve gösterişli sokaklarla şehrin kalbinin olduğu yer burası. Corporate Plaza ise Night City'deki en büyük anlaşmaların yapıldığı, kârlı anlaşmalara aracılık edildiği yerdir ve merkezde bulunur.

Heywood: Şehir merkezinin güneyinde bulunan bu bölgede ise Night City Belediye Binası bulunuyor. Valentinos çetesi bu bölgeye hakimdir.

Pacifica: Night City’nin eski turizm merkezidir. Yüksek suç oranı ve yoksulluk ile bilinen bölge refah açısından en alt sıralarda. Her ne kadar yoksul bir bölge olsa da bazıları için hâlâ sermaye yuvası olabilir çünkü bu bölge yüksek modifikasyon ve yazılım yuvasının ta kendisidir. Voodoo Boys ve Animals çeteleri bu bölgededir.

Santo Domingo: Bu bölge fabrika ve üretim ağının kalbi olan bir bölgedir. Bir nevi sanayi bölgesi diyebiliriz. Burada ise 6. Sokak Çetesi ün salıyor.

Watson: Little China alt bölgesini ve Kabukiyi içeren bölge Arasaka sahilini de içermektedir. Burası suç oranı yüksek olan bir bölge aynı zamanda. Şehir merkezinin kuzeyinde bulunur.

Westbrook: Westbrook, Night City'nin en zengin bölgelerinden biridir. North Oak alt bölgesi, zengin ve ünlü vatandaşların yaşadığı yerdir. Westbrook sadece bir yerleşim bölgesi değil aynı zamanda Night City'deki her türlü eğlence için en iyi yer olarak kabul edilen Japantown'u da içermektedir. Burada hostes kulüplerinin, aşk otellerinin ve çok daha fazlasının tadını çıkarabilirsiniz. Bu bölgede Tyger Claws çetesi bulunmaktadır.

Araçlar

Cyberpunk 2077’de en merak edilen şeylerden birisi de kuşkusuz araçlar olacak. 2077’ye özgü teknolojiyle donatılmış arabaların ve motorsikletlerin yanında ekonomi seviyesinde araçlarda bulunacak. Her aracın kendine has bir sürüş deneyimi olacak ve araçları istersek First Person modda istersek de Third Person modda kullanabileceğiz. Night City Wire#4 videosuyla ayrıntılarını öğrendiğimiz araçlara gelin yakından bakalım. Ekonomi sınıfındaki araçlar genelde sokakta çok rahat bulabileceğiniz araçlar ve üretiminin üstünden yıllar geçmiş araçlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu araçlara örnek olarak 2 kapılı MaiMai, Colby ve Hella gibi araçlar gösterilebilir. Executive araçlar ise orta segmente giriyor ve üretimi biraz daha yeni olan araçlar. Bu araçlar hem ileri teknoloji içeriyor hem de dışarıdan görünümü ile büyülüyor. Heavy Duty araçlar ise güvenlik şirketleri tarafından yapılan ağır araçlar.

Şimdi gelelim en güzel kısma spor arabalarına. Night City sokaklarında hem hızlı hem gösterişli olayım diyorsanız bu araçlar tam size göre ki sanırım ben genelde spor arabaları ve motorsikletleri kullanacağım. Ayrıca Night City’de birçok sokak yarışı da mevcut olacak ve yarışlara katılıp ödül kazanmak için mutlaka spor bir arabaya ihtiyaç duyacağız. Hiper arabalar ise 2070’li yıllardan sonra üretilen hem zırh donanımlı hem de yüksek teknolojili araçlardır. Bunlar da aşırı hızlı arabalardır. Hiper arabaların da görüntüsü baya hoşuma gitti. (Hoşuna gitmeyen bir şey var mı Emre?)

Kurgulanmış bütün bu araçların yanında oyunda gerçek hayattan markaları da göreceğiz ki bu da çok heyecan verici. Oyunda, hem Keanu Reeves’in sahibi olduğu Arch Motorsikletin motorları olacak hem de 1977 model Porsche 911 Turbo olacak. (100. Yılına özel) Bu araç aynı zamanda Johnny Silverhand’in de aracı olarak karşımıza çıkıyor.

Araç markaları:

Top Tier: Herrera ve Rayfield + Porsche

Mid Tier: Thorton, Archer, Mizutani, Villefort, Chevillon ve Quadra

Low Tier: Mahir Motors, Makigai

Motorsikletler: Yaiba ve Brennan + Arch

Oyundaki araçlarla ilgili bu videoda daha birçok detay verildi ancak bana göre bunlardan en önemlisi aynı aracın farklı modellerinin(spor-nomad vs.) birbirinden farklı özellikler göstereceği oldu. Spor modeli daha hızlı giderken farklı bir modeli daha yavaş gidebilecek ve çıkarttığı sesler de farklı olacak. Ayrıca aynı arabanın iyi hallisi ve kötü hallisi arasında da farklar olacak. (Örn. Arabanın içinde bir panel olmayacak ya da bir parça eksik olacak.) Başka bir detayda sürüş hissiyatı için verildi. Senior Vehicle Engineer abimiz olan Paul Dalessi’nin dediğine göre ucuz yani ekonomi sınıfındaki araçların sürüş hissiyatı daha kötü olacakken pahalı araçların sürüş hissiyatı daha güzel olacak. Bakalım bunu oyunda nasıl verecekler birlikte göreceğiz ancak eğer dozunu ayarlamadılarsa araba sürerken bazı sıkıntılar yaşayabiliriz. Bir başka detay ise oyunda gördüğünüz her aracın iç tasarımı birbirinden oldukça farklı tasarlanmış ve bu da beni heyecanlandıran bir başka detay çünkü bazı arabaların iç dizaynı tek kelimeyle muhteşem gözüküyor. Bu kısımda bahsedeceğim bir başka şey ise araç çağırma. Araç koleksiyonumuzda istediğimiz bir aracı Witcher 3’daki Roach’ı çağırır gibi çağırabileceğiz. Ayrıca bu videoda Witcher 3’deki Roach’dan sonra epey bir yol kat ettiğimizi söyleyebiliriz gibi espriler yapıldı çünkü bildiğiniz üzere Witcher 3’daki Roach bazen saç baş yoldurtabiliyordu. :)

Bu videoda bahsedilen ve benim en çok hoşuma giden detay ise oyundaki araç seslerini nasıl kaydettikleriyle ilgili gösterdikleri bölümdü. Kiraladıkları pist ve araçları görme şansımız oldu. Birçok farklı motor sesini nasıl kaydettiklerini de görmüş olduk ki gerçekten etkileyiciydi. (Cam seslerini bile kaydetmişler.) Bunları yaparken gerçek bir yarış pilotu ile anlaşmışlar. Bunun asıl nedeni ise arabaların sınırlarını zorlamak olmuş ve bu esnada çıkan motor sesleri, fren sesleri ve ani dönüş seslerini de kaydetmişler. Bu sesleri kaydeden mikrofonları yerleştirmek de kolay bir iş değil aslında. Bunun için de ralli teknisyen ekibinden yardım almışlar. Araçlar kısmında son olarak bahsedeceğim konu ise araç modifiyesi. Araçları modifiye etme seçeneği olmayacak gibi gözüküyor belki daha sonra oyuna ek paket olarak eklenir ya da bir sürpriz yapıp bu özelliği bize sunarlar. 

Silahlar

Oyundaki bir diğer önemli konu ise silahlar. Cyberpunk 2077’de yakın dövüş silahlarından tutun da son teknoloji silahlara kadar birçok silah olacak. Silahların kategorileri ise şöyle olacak:

Cyberware

Yakın dövüş silahları

Fırlatılabilir silahlar(Alan hasarı verenler)

Akıllı silahlar(Takip etme sistemli)

Güçlü silahlar(Günümüz silahları gibi)

Teknolojik silahlar(Elektro-manyetik güç kullanan silahlar)

Bu silahlar birbirinden çok farklı özelliklere sahip. Örnek olarak Katana, Mantis Blade, Gorilla gibi silahlarla düşmanla yakında dövüşeceğiz. Akıllı silahlarla düşmanı istersek hiç görmeden bile vurabileceğiz. Silahların mekaniklerine bakmak isterseniz Night City Wire#2 videosunun 16:55 dakikasından itibaren izleyebilirsiniz.

Silahlarla ilgili diğer ayrıntılar:

- Oyunu oynadıkça silahlardaki yeteneklerimizde artacak. Hızlı nişan alma, hızlı şarjör değişikliği gibi birçok özelliği de geliştirebileceğiz. Bir diğer konu ise bu silahları nerede bulacağımız. 

- İstersek silahları gidip bir silah dükkanından alabiliriz istersek de öldürdüğümüz düşmanlardan alabileceğiz. Bir diğer silah keşfetme şekli ise Night City’de saklı olan yerlerden bulmak olacak. Silahların hepsinin bir değeri var ve efsane silahları bulmak haliyle daha zor olacak. Diyalog seçimlerinde birisini öldürmeyi seçip ondan efsane silahı alabilirsiniz ama o kişiyi öldürmeden o görevi tatlı dille çözerseniz silahı alamayacaksınız.

- Silahları istediğimiz gibi modifiye edebileceğiz.

Çeteler

Cyberpunk 2077’de toplam 10 çete olacak. Bunların 8’i Night City’de bulunurken diğer ikisi ise Nomad bölgesinde bulunucak. Her bir çetenin belli bir bölgesi, amacı ve farklı bir yaşam tarzı var. Çetelerin görünümünü izlemek isterseniz Night City Wire#3 videosuna bakabilirsiniz. Bu çeteler ise şu şekilde:

Moxes: Çalışanlarına adil davranan ve onları şiddet kullanan müşterilerden koruyan striptiz kulübü sahibi Elizabeth "Lizzie" Borden'in ölümünden sonra 2076'da kurulan The Moxes, Tyger Claws ile çatışma halindedir. Bu çete genelde Lizzie’nin barında takılır. 250 civarında üyesi olduğu varsayılıyor.

Maelstrom: Bu çete oyundaki en ruhsuz ve en acımasız çete olabilir çünkü yaşına bakmadan herkesi öldürebilirler. Vücutlarının çoğu yeri modifikasyonlarla kaplıdır. Hatta olaya şahit olan birisi şöyle demiş: “Bir keresinde, sırf eğlencesine bir Maelstrom elemanı gözümün önünde genç bir çocuğu öldürdü.” Bu çetenin yaklaşık 1300 üyesi bulunmaktadır.

Tyger Claws: Tyger Claws Night City’de bulunan bir Japon çetesidir. 2020’de kuruldular ve amaçları Asya toplumunu korumaktı. Genelde çete üyeleri motosiklet kullanır. Seks ve karaborsa teçhizatları satarlar. Konumları Westbrook(Japantown) ve Watson olarak bilinir.

Voodoo Boys: Pacifica’da kendilerine ait bir adada yaşarlar. Ana kabiliyetleri ise hack üzerinedir. En ilginç çeteler arasındadır. Haiti çetesi olarak varsayılıyor.

Valentinos: Night City'nin en büyük çetelerinden biri olan Valentinos, güçlü bir ahlaki kural ve asırlık geleneklere bağlıdır. Genelde Heywood bölgesindedirler. 

6th Street: NCPD'nin çaresizliğinden bıkan gaziler tarafından kurulan çete adalet için savaşacaktı ancak bugün gelinen nokta tam tersi konumda. Genelde Santo Domingoda bulunurlar.

Animals: Bu çete genelde fiziksel güce önem verir ve yakın dövüş yetenekleri üstündür. Sokak dövüşlerini severler. Pacifica’da bulunurlar.

Scavengers: Bu çete hakkında çok bir bilgi yok ancak kendileri genellikle biyolojik tehlike alanları, toplu mezarlar, doğal afet alanları, mühimmat çöplükleri ve hurdalıklar gibi bölgelerde değerli eşya avlarlar ve acımasızlardır.

Wraiths ve Aldecaldos: Badlands’de bulunan bu iki çete birbirleri ile savaş halindedir.

Şirketler

Oyunda birçok şirket bulunmakta ve bu şirketler genelde üstün silahlar, zırhlar, araçlar, sağlık, alkol yakıtı ve teknolojik ürünler üretmektedir. Bu şirketlerden bazıları ise; Arasaka, Militech, Trauma Team International, Kang Tao, Rayfield, Biotechnica, Microtech, Zetatech, Petrochem’dir. 

Şirketleri türlerine göre 8 ana grupta toplayabiliriz. Bu gruplar ise; Media, Agricorps, Manufacturing, Computing, Augmentations, Armed Forces, Services, Banking. 

Media şirketleri: Binlerce haber yayıncısı, eğlence stüdyosu ve yayıncıdan oluşan bir şirket dalıdır. Bu kategoriye Network News 54, Nippon Network, Diverse Media System ve World News Service gibi şirketler girer.

Agricorp şirketleri ise tarım, hayvancılık ve CHOOH2* şirketleridir. Akaromi Biocorp, ConAg, Petrochem ve SovOil gibi şirketlerdir. (CHOOH2: Araçlara güç sağlamak için kullanılan bir kimyasal yakıt ürünüdür. Benzin ve dizel yakıtların yerini almıştır.)

Manufacturing şirketlerine üretim şirketleri diyebiliriz. Bu üretimler silahlar, bilgisayarlar, VR ve AR, sibernetik, robotlar ve çok daha fazlasını kapsayabilir. Bu şirketlere örnek olarak Arasaka, EBM, IEC, Kang Tao, Militech, Mitsubishi Sugo, SegAtari ve Tsunami Defence Systems gösterilebilir.

Computing ise teknoloji şirketlerini kapsar. Daha ileri teknolojinin mevcudiyeti ve Net'in ortaya çıkışı ile teknoloji şirketleri modern toplumdaki yerlerini sağlamlaştırmıştır. Bu şirketler; Akari, Euro Business Machines, IEC, Microtech ve Zetatech’dir.

Augmentations şirket kategorisi ise biyoyakıtlar, hücreler ve GDO ürünleri ile ilgilidir. Biotechnica örnek verilebilir.

Armed Forces şirketler ise silah üretimi, paralı askerler ve suç ile ilgili dallarda hizmet veren şirketlerdir. Arasaka, Militech ve Lazarus örnektir.

Services kategorisinde ise müşteriye hizmet ve sürdürülebilirlik ön plandadır. Trauma Team International, Infocomp ve Orbital Air örnek verilebilir. Burada dikkat çeken en önemli şirket ise Trauma Team’dir. Bu şirket yaralı müşterilerine hizmet eder ve müşterilerine verdikleri kart sayesinde son konumuna hızlıca gelirler. Genelde zengin insanlar ve şirketler tarafından kullanılır çünkü bu ekip müşterisini hastaneye götürene kadar dakika başı yüksek ücret alır.

Banking dalında ise yine Arasaka şirketi, Eurobank, Fujiwara ve Meiji şirketleri vardır.

Arasaka ve Militech şirketleri birbirleri ile büyük bir rekabet içindedir. Militech, Amerikan bir silah ve zırh üreticisidir. Aynı zamanda özel asker timleri kiralar. Arasaka ise bir Japon şirketidir ve siber yazılım, güvenlik ve bankacılık alanlarında uzmanlaşmışlardır. Arasaka ile Militech arasında çıkan Dördüncü Şirketler Savaşının sonucunda Arasaka’nın Amerika’da iş yapması yasaklanır. Uzun yıllar sonra Night City savunması için askerler göndermesi ve Birleşme Savaşına müdahale etmesi Amerika’ya dönmesini sağlamıştır.

Oyundaki Roller

Cyberpunk 2077’de 3 tane sınıf olacak ancak odağınız istediğiniz zaman 3 sınıfa da kayabilecek. Bu 3 sınıf; Solo, Techie ve Netrunner. Örneğin, her sınıftan istediğiniz becerileri seçmek veya belirli bir yolda uzmanlaşmak mümkün olacak. Cyberpunk 2020 masaüstü oyununda bu 3 sınıftan başka sınıflar da mevcuttur. Sınıfların detayları aşağıdadır.

Solo: Aksiyon ağırlıklı bir deneyim istiyorsanız bu sınıftaki becerileri geliştirmelisiniz. Bu sınıf kiralik katiller ve paralı askerler olarak nitelendirilebilir. Morgon Blackhand bu askerlerden en ünlüsüdür.

Techie: Mühendis ve teknisyenlerin olduğu sınıftır. 

Netrunner: Bu sınıf, dijital cihazların ve siber yazılımların kontrolünü ele geçirerek savaşta bir avantaj sağlar. Bu sınıftaki becerileri açarak bir yere saldırırken hack yolunu açabilirsiniz. Örnek olarak güvenlik sistemlerini devre dışı bırakmak, robotları ve silahları lehinize çevirmek vs.

Diğer sınıflar ise şu şekilde: Rockerboy(Asi müzikçiler), Media(Gazeteciler), Cops(Polisler), Nomads(Şehir dışındaki çeteler) , Fixers(Kaçakçılar), Corporate(İş insanları).

Giyim Stilleri

Oyunda temel olarak 4 farklı giyim stili olacak. Bunlar; Kitsch, Entropism, Neomilitarism ve Neokitsch. Bu farklı stiller her yerde karşınıza çıkabilecek. Kitsch stili; neon saçlar ve ışıklı dövmeler ile ön plana çıkıyor. Bu stil için önemli olan işlevsellikten ziyade görünüşe önem verir. 

Entropism stili ise dördüncü şirketler savaşı sırasında ortaya çıktı. Büyük krizler insanları bir yolunu bulup hayatta kalmaya zorladı. Bu stile serseri serbest görünümü stili diyebiliriz. Görünüşün önemli olmadığı stilde salaş bir hava hakimdir. 

Neomilitarism ise gösterişten uzaktır ancak zarafet içindedir. Siyahların hakim olduğu bu stilin öne çıkan sözü ise “Sağlamlık, görünüşten önemlidir.” Genelde iş insanları bu stili tercih eder. Arasaka ve Militech’de tercih edilir.

Neokitsch stilini ünlüler ve yöneticilerden bazıları tercih eder. Gösterişlidir ve zarafete önem verir. 

Düşündüren Sorular

Evet oyunun çıkmasına artık çok az kaldı ve hepimiz çok heyecanlıyız. En azından ben çok heyecanlıyım ve büyük br oyuncu topluluğunun da öyle olduğunu düşünüyorum. Peki aklımıza takılan içimizi yiyip bitiren şeyler de yok mu? Tabii ki var. Oyunda bize vaad edilen şeyleri eksiksiz görebilecek miyiz? Açık dünyanın doluluk oranı nasıl? Araba sürüş mekanikleri güzel olacak mı? Hikaye bizi içine çekecek mi? Optimizasyon iyi olacak mı? Bu gibi sorular benim aklıma takılan ilk sorular oldu. Oyunun her haliyle kusursuz olmasını tabii ki beklemiyorum ancak vaad edilen dünya dolu dolu olsun, hikaye sağlam olsun ve mekaniklerde oturmuşsa tadından yenmez bir oyun bekliyor bizi. Sorunlar illaki olacaktır önemli olan bunu güncelleştirmelerle çözmek ve oyunu en stabil hale getirmek. Bir diğer konu da her oyuncu bu oyunda istediğini bulamayabilir çünkü oyunu Witcher 3 kafasıyla oynamak isteyenler olacaktır ancak bana göre bizi tamamen farklı bir RPG deneyimi bekliyor.

Genel Bilgiler

Oyun hakkında genel birkaç bilgi verecek olursam;

- Oyunda bizi 3 farklı deneyim bekliyor. Bunlar oyunun başında karşımıza seçenek olarak gelecek. Bu seçenekler ise; Nomad, Street Kid ve Corporate olacak. Nomad yolunu seçerseniz Night City sınırlarının biraz dışında başlayacaksınız ve göçebe bir hayat süreceksiniz. Street Kid, adından da anlaşılacağı üzerine sokaklarda takılan birisi olacaksınız ve kendinizi daha çok çete savaşları içinde bulacaksınız. Corporate ise gökdelenlerin olduğu iş hayatının merkezinde olacaksınız.

- Oyunda sadece FPS modu olacak ve TPS olmayacak ancak sonrasında gelir mi pek sanmıyorum.

- Türkçe altyazı desteği olacak. 

- Oyunun ilk çıkışında çok oyunculu mod olmayacak ancak sonrasında oyuna ekleneceği kesin gibi. Oyuna ne zaman ekleneceği konusu ise bence en az 6-7 aylık bir süre dilimi gibi çünkü CD Project Red’in geçen ay açtığı iş ilanlarında Cyberpunk 2077 Multiplayer için Game Programmer, Network Programmer gibi roller vardı.

- Oyunun çıkış fiyatı 249 TL olacak. 60 dolar fiyat etiketini düşününce bize bölgesel fiyatlandırma yapılması gayet hoş. Ön siparişten sonra oyunun fiyatı artar mı pek zannetmiyorum.

- Oyun; PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X, Xbox Series S, Google Stadia, Nvidia Geforce Now platformlarına gelecek. Bu yüzden eğer iyi bir bilgisayarınız yoksa bile iyi bir internete sahipseniz oyunu deneyimleyebilirsiniz.

Night City Wire Videoları

Oyun hakkında birçok detayın verildiği Night City Wire serisinin tüm videolarını aşağıdan bulabilirsiniz. 3., 4. ve 5. videolarda Türkçe altyazı desteğinin de olduğunu hatırlatayım.

Night City Wire#1 videosu

Night City Wire#2 videosu

Night City Wire#3 videosu

Night City Wire#4 videosu

Night City Wire#5 videosu

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Yazının sonuna doğru gelirken sistem gereksinimleri de hatırlatmak istiyorum. Minimum ve önerilen sistem gereksinimleri aşağıdaki gibi. Oyunu SSD ile oynama imkanınız var ise kesinlikle o şekilde oynayın. 

Minimum Sistem Gereksinimleri

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.

İşletim Sistemi: Windows 7 veya 10

İşlemci: Intel Core i5-3570K veya AMD FX-8310

Bellek: 8 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 veya AMD Radeon RX 470

DirectX: Sürüm 12

Depolama: 70 GB kullanılabilir alan. (SSD önerilir.)

Önerilen Sistem Gereksinimleri

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir.

İşletim Sistemi: Windows 10

İşlemci: Intel Core i7-4790 veya AMD Ryzen 3 3200G

Bellek: 12 GB RAM

Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon R9 Fury

DirectX: Sürüm 12

Depolama: 70 GB kullanılabilir alan. (SSD önerilir.)

Cyberpunk 2077 Müzikleri

Oyunda çalacak müzikler ise şimdiden beni heyecanlandırıyor. Bu müzikleri bazı görevler esnasında veya aracımızda giderken radyomuzu açarak dinleyebileceğiz. Şu ana kadar oyunun trailer’larında kullanılan müziklere buradaki listeye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cyberpunk 2077 Arşivi

Cyberpunk’ın kendi sitesinde büyük bir arşiv var. Bu arşivde ekran görüntüleri, duvar kağıtları ve konsept artlar mevcut. İncelemek isterseniz buraya tıklayıp siteye gidebilir ve aşağı tarafta Free Goodies yazan butona tıklayabilirsiniz. 

Daha fazla detay için Cyberpunk 2020 masaüstü oyununun 254 sayfalık kılavuzuna bakabilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Night City sokaklarında görüşmek üzere!

Yeni yazdığım yazılara ulaşmak için: https://returnsifir.com/


Yorumlar (2)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

 • çok başarılı bir yazı olmuş, eline sağlık :)

  • Süper yazı olmuş

   Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

   WANNART
   Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!