Okunma Sayısı: 75
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Yönetmen Koltuğu: Martin Scorsese


Yönetmen Koltuğu: Martin Scorsese
Filmler parçadan bütüne doğru gider. Senaristler, yapımcılar, yönetmenler, kameramanlar, oyuncular vs. olmadan bir film olmaz. Biz bütünün bir parçasını ele almak istedik ve yönetmenler dosyasını araladık. IMDb top listelerini zorlayan yönetmenlerden biri olan Martin Scorsese ile alakalı bütün bilgileri sizler için topladık. Ve ortaya böyle bir sonuç çıktı. Gelin birlikte bakalım.

Martin Scorsese, 17 Kasım 1942 yılında New York'ta doğdu. Küçük yaşlarından itibaren sinema dünyasına aşıktı. Daha çocuk yaşındayken sinemaya dair küçük adımları, onu 1960 yılında New York Üniversitesi Sinema Bölümü'ne taşıyacaktı. 1964 yılında bölümden mezun olan Scorsese, aynı yıl sinema üzerine master yaptı. O yıllarda pek çok kısa film çekti. 1967 yılında en ilgi çeken ve en başarılı olan ''The Big Shave'' kısa filmini çekti. (İzlemek isteyenler için tık tık- Yoruma fazlasıyla açık bir kısa film ama kamera açılarını oldukça başarılı.) Çektiği kısa filmlerde daha fark edilmeyen ama sinemaya yeni bir sayfa açacak olan ''Scorsese Stili'' ortaya çıkmaya başlamıştı.

1970 yılında Scorsese; Francis Ford Coppala, Brian De Palma, George Lucas, Steven Spielberg gibi dönemin ünlü yönetmenleriyle dost olmayı başardı. Öyle ki ilerleyen yıllarında bir numaralı oyuncusu olmayı başaran Robert De Niro ile tanışmaları De Palma sayesinde olacaktı. 1973 yılından itibaren ise Scorsese ve Robert De Niro film dizesine başladı.

yönetmenkoltuğu-wannart

1976 yılında Jodie Foster, Robert De Niro gibi isimlerle çektiği ''Taxi Driver'' filmi farklı dallarda 4 Oscar adaylığı, 2 Altın Küre, 7 BAFTA adaylığı kazandı. Taxi Driver filmi şüphesiz en başarılı yapıtların birisiydi. Robert De Niro ise sinema dünyasında gerçek anlamda bu filmle tanınmaya başladı. Ayrıca bu filmde Martin Scorsese kendini oyuncu olarak gösterdi.
''Taxi Driver'' filminde gösterdiği başarıyı devam ettirmek isteyen Scorsese, Robert De Niro ile birlikte, ilk yüksek bütçeli filmi olan ''New York, New York'' filmini çekmeye karar verdi. Ancak  istediği başarıyı yakalayamayan Scorsese ağır bir depresyona girdi ve bu dönemden sonra tedavi gördü.

Scorsese'i bunalımdan çıkartacak film ise 1980 yılında çektiği ''Raging Bull'' filmi olacaktı. Robert De Niro birlikte çektiği 4.film olan ''Raging Bull'' filmi ona En İyi Yönetmen dalı da dahil olmak üzere 8 Oscar adaylığı getirdi.

Ardından 1983'te De Niro ile birlikte ''The King Comedy'', 1985'te ''After Hours'', 1986'da ''The Color of Money'', 1989 ise ''New York Stories'' filmlerini çekti.

 1990 yılına gelindiğinde başarıda zirvesini yapacak olan Scorsese, ''Goodfellas'' filmini çekti. Başrollerinde Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci oynuyordu. Nicholas Pileggi'nin Wiseguy adlı kitabından uyarlanan filmde Henry Hill(Ray Liotta) adındaki bir gangsterin gerçek hikayesi anlatılıyordu. Bu uyarlama film 6 farklı dalda Oscar'a aday gösterildi ve ayrıca BAFTA Ödülleri'nde En İyi Film dalında ödül aldı.1997 yılında Amerikan Film Enstitüsü tarafından verilen AFİ Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü.

2002 yılında Leonardo DiCaprio, Daniel Dey-Lewis ve Cameron Diaz ile birlikte ''Gangs of New York'' filmini çekti. Bu film 10 Oscar, 5 Altın Küre ve 12 BAFTA adaylığı kazandı ayrıca 2 Altın Küre, 1 BAFTA ödülü kazandı.2015 yılında çektiği 16 dakikalık ''The Audition'' kısa filminde  Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Brad Pitt gibi isimler oynadı.

[caption id="" align="aligncenter" width="842"] Kesinlikle tavsiye ediyoruz.[/caption]

2004 yılında Leonardo DiCaprio, Katharine Hepburn ile birlikte ''The Aviator'' filmini çekti. Film Scorsese'e Oscar, Altın Küre ve BAFTA'da toplamda 12 ödül kazandırdı. Ayrıca Oscar'da 11, Altın Küre'de 6 ve  BAFTA'da 14 daldan aday gösterildi. BAFTA ve Altın Küre'de En İyi Film ödülünü almasına rağmen En İyi Film Akademi Ödülü'nü alamadı.

[caption id="attachment_47939" align="aligncenter" width="704"] The aviator filminde Leonardo DiCaprio[/caption]

75 yaşındaki yönetmen, senarist ve yapımcı Martin Scorsese, 2019 yılında vizyona girecek olan, başrollerinde Robert De Niro, Al Pacino, Russell Bufalino'nun oynadığı The Irıshman filmi için hazırlanıyor. Kariyerinde başarılar diliyoruz. Nice güzel eserlere...
Kaynakça: 1, 2, 3

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!