Okunma Sayısı: 24
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Bir Ursula K. Le Guin Klasiği Mülksüzler Kitabından Etkileyici Alıntılar


Bir Ursula K. Le Guin Klasiği Mülksüzler Kitabından Etkileyici Alıntılar

Hayatımıza anlam ve güzellik katan birçok kültür ögesine sahibiz. Bu ögelerden yıllar boyunca bize hep en çok yardım edenin kitaplar olduğu ise aşikar.

Hayatımıza anlam ve güzellik katan birçok kültür ögesine sahibiz. Bu ögelerden yıllar boyunca bize hep en çok yardım edenin kitaplar olduğu ise aşikar. Teknolojinin gelişimiyle yazılı ve somut metinlerden her ne kadar biraz uzaklaşsak da o bizim peşimizi hiç bırakmadı. Son günlerde kitaplar yine en yakın dostlarımız olma yolunda ilerliyor, bizi yine o eski günlere davet ediyor. Hal böyle olunca birbiri ardına yeni kitap listeleri oluşturuluyor, mutlaka okunması gereken kitaplar o listelerin baş köşelerinde yerlerini alıyor. Şimdi baş köşeye layık, o listenin okunması gereken en önemli kitapları arasında sayılan bir baş yapıttan bahsedeceğiz.

Mülksüzler, hemen hemen herkesin göz bebeği olarak yıllar boyunca adını altın harflerle o listeye yazdırmayı başarmış bir eser. Ursula K. Le Guin'in yazdığı bu ölümsüz ve yeri doldurulamayan eser yazarın klasik tarzından hiç ödün vermeden yazdığı, okurun ise kitabın kalınlığına hiç aldırmadan bir çırpıda okuduğu satırlara sahip. Kitap yine her zamanki gibi yazarın eşsiz hayal dünyasının muhteşem bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Odocu türündeki küçük bir insan topluluğunu anlatan kitap, anarşizmin en güzel örneklerinden biri. Yazar, her zamanki gibi yine kendi kurgu dünyasıyla gerçekliği bir noktada birleştirmeyi başarmış ve bilimkurgu kitabıyla bize anarşizmi anlatmıştır. 1975 yılında yazılan kitap, bu anlatımdaki başarısıyla sadece günümüzde değil yazıldığı dönemde de oldukça yoğun bir ilgiyle karşılaşmış ve ödüllere doyamamıştır. Nebula ve Hugo ödüllü kitap, kapitalist ve anarşist bir sistemi hayal ürünü olaylarla anlatır ve okuyucuyu bu sayede bu kasvetli konunun sıradanlığından ve sıkıcılığından çekip almayı başarır.Mülksüzler, dünyada okunması gereken kitaplar arasında kendine en uygun yeri daha yazıldığı günlerde almış ve değeri ise her geçen gün okundukça, anlaşıldıkça ve anlatıldıkça artmıştır. Şimdi bu başarının ardında yatan o satırlardan konuşma zamanı. İşte Mülksüzler kitabından altını çizmekten kendinizi alamayacağınız alıntılar. Keyifli okumalar.

1. "Vermediğiniz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrimi satın alamazsınız. Devrimi yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak..."

2. "Zorlama, düzeni sağlamanın en etkisiz yoludur."

3. "'Eğer bir şeyi bütün olarak görebilirsen ' dedi 'hep güzelmiş gibi görünür.' “4. "İnsanın sevmediği bir işi yapması ahlak dışı değil miydi?"

5. "Bir hırsız yaratmak için, bir sahip yaratın; suç yaratmak istiyorsanız, yasalar koyun."

6. "Eğer yalnızca sayılardan oluşan bir kitap yazılabilseydi, doğru olurdu. Sözlerle söylenen hiçbir şey tam doğru çıkmıyordu."

7. "Eğer yalnızca sayılardan oluşan bir kitap yazılabilseydi, doğru olurdu. Haklı olurdu. Sözlerle söylenen hiçbir şey tam doğru çıkmıyordu. Söze dökülen şeyler düzgün durup birbirine uyacağına eğilip bükülüyor, uçup gidiyordu."8. "Bir çocuğun yapmak istediğiyle toplumun ondan bekledikleri her zaman aynı olmaz."

9. "Bütün duvarlar iki anlamlı ve iki yüzlüdür. Neyin içeride neyin dışarıda olduğu, duvarın hangi yanından baktığınıza bağlıdır."

10. "Acı çekmek bir yanlış anlamadır."

 

Kaynak 1, 2
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!