Okunma Sayısı: 119
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Çağdaş Sanatın Asi Çocuğu: Jean-Michel Basquiat


Çağdaş Sanatın Asi Çocuğu: Jean-Michel Basquiat
Sanat dünyasının eğlenceli ve yaratıcı yönleri olduğu kadar sorunlu yönlerinin de olduğu su götürmez bir gerçek. Bu profile tam uyan bir sanatçı; Jean-Michel Basquiat. Graffitinin sanat olarak kabul edilmesinde büyük rolü olan, Andy Warhol ile birçok çalışma yürüten Basquiat da hayata erken veda edenlerden. Karşınızda Jean-Michel Basquiat.Gayet parlak bir çocukluk geçiren Basquiat dört yaşına geldiğinde okuma ve yazmayı öğrenmiş bununla yetinmeyip on bir yaşına geldiğinde İngilizce, Fransızca ve İspanyolcayı ana dili gibi konuşur hale gelmiştir.

On beş yaşına geldiğinde sorunları ve asi kişiliği kendini göstermeye başlamıştı. O yıllarda evden kaçtı, bir hafta boyunca Washington Square Park'ta yattı ve daha sonra polis tarafından tutuklanıp babasının yanına gönderildi.Lise ikinci sınıfta okulu bıraktı o sıralarda yaratıcı çalışmaları kendini göstermeye başlamıştı ve arkadaşlarıyla tişört ve ev yapımı kartpostallar yapıp satmaya başladı.

1970'li yıllara geldiğinde Manhattan'da SAMO takma adıyla graffitiler yapmaya başladı ve şöhret kazanması çok uzun sürmedi.Yaptığı işlerle ün ve para kazanmaya başlayınca resimlerini 1.000 dolarlık Armani takım elbisesiyle yapmaya devam etti. Çok sayıda ünlü ile arkadaşlık kuran Basquiat, Andy Warhol ile uzun süre birlikte çalıştı daha sonralarda kısa bir süre David Bowie ile çalıştı ve Madonna ile de kısa bir ilişki yaşadı.Giderek ünü artan Basquiat 1986, yılında New York Times dergisinin kapağında da "New Art, New Money: The Marketing of an American Artist" başlığı ile yer aldı.

İşlerinin iyi gitmesine ve popülerliğinin giderek artmasına rağmen eroin bağımlısı oldu ve bu bağımlılığı yakın arkadaşı Andy Warhol'un 1987'de ölmesi üzerine çok daha kötüye gitti. Ve bir sene sonra 28 yaşında aşırı dozdan hayatını kaybetti.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!