Okunma Sayısı: 120
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

İtalya’nın İtalyanca Konuşulmayan Şehirlerinden "Napoli"


İtalya’nın İtalyanca Konuşulmayan Şehirlerinden "Napoli"
Bu yazımızda sizlere Napoli ile ilgili birçok şeyden bahsedeceğiz. Napolililer Türklere benziyor mu, neden İtalyanca konuşmuyorlar, nasıl bir kültürleri ve sosyal durumları var, mafya ile ilgili son durumlar nedir?

İtalyadaki küçük krallıkların, tek bir krallık altında birleşmesi (Regno d’Italia, İtalya Krallığı) 1861 yılında gerçekleşmiştir. Bu vakte kadar İtalya'da birçok farklı krallık vardı, bunlardan biri de Napoli Krallığı idi. Napoli Krallığı’nın yıllar içinde yaşadığı Fransız ve İspanyol işgallerinden sonra yeni bir dil oluşuyor “Napolitano”, Napolitanca. Bu dile “dialetto” deniliyor yani bölgenin lehçesi ve bu dil İtalyancaya hiç benzemiyor. Bu durum sadece Napoli’ye has bir konu da değil, İtalya’nın güneyinde birçok şehirde başka diller diyebileceğimiz diller konuşuluyor. Ancak okullarda öğretilen ve konuşulan dil İtalyanca; yani İtalyancayı tam anlamıyla terk etmiş değiller. Şehrin farklı bölgelerinde bile farklı lehçeler konuşuluyor, örnek verecek olursak Napoli’nin merkezinde yaşayan bir insanın konuştuğu lehçe ile şehrin biraz dışında oturan kişinin konuştuğu lehçe farklılıklar gösteriyor.

TÜRKLERLE OLAN BENZERLİKLERİ

Napolililerin Türklere benzeyip benzemediği konusu tabii ki de yoruma açıktır, ben de sizlerle kendi fikirlerimi paylaşmak istiyorum.
Güney İtalya halkı, belki de Akdeniz'e yakınlığı sebebiyle Türklere oldukça benzettiğim bir halktır (Kuzey İtalya’dan farklı olarak). Nedenlerine gelecek olursak; kendilerine ait bir yemek kültürleri olması ve bu konuda oldukça korumacı bir tavır sergilemeleri, komşuluk ilişkilerine ve aile kavramına verdikleri önem, Türklerle olan benzerliklerinden sadece birkaçı. Ayrıca kendi dillerinde "boş yapma" anlamına gelen deyimleri olması da cabası!

KÜLTÜRLERİ

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu halkın hem kendi içinde hem de yabancılara olan samimiyeti, futbol sevdaları, yemekleriyle övünmeleri, aileye verdikleri önem ve daha birçok faktör Napolilileri hem Kuzey İtalya’dan farklı kılıyor hem de Türklere olan benzeyişlerini arttırıyor.

Örneğin Kuzey İtalya'da komşulardan tuz istemek bile bazen uygunsuz olarak kabul edilirken, burada komşular arasında çok samimi ilişkiler bulunmaktadır.
Gerçek mozarellanın kendilerine ait olduğunu gururla belli etmeleri de bana yine Türkleri hatırlatan unsurlardan sadece bir tanesi.Bahsetmeden es geçmeyelim, aklımızda olan Napolili imajı bazen izlediğimiz filmlerden oluşabiliyor ama bu tiplemelerin doğru olup olmadığından emin olamıyoruz.

Sıkça gösterilen özellikler olan yüksek sesle hızlı hızlı konuşma, jest, mimik kullanmaları kesinlikle bu halkın yaygın özellikleridir.

MAFYA KÜLTÜRÜ

Napoli'de mafya kültürü günümüzde de hala hassas bir konudur ve çok uzun bir geçmişe dayanır. Napoli mafyasının adı Camorra’dır. Şu anki durumundan ve halkın düşüncelerinden bahsetmek gerekirse, mafyadan esinlenerek çekilen dizi olan Gomorrah’dan çok hoşlanmamaktadırlar, tıpkı Kolombiyalıların Narcos’dan hoşlanmaması gibi. Olayların abartıldığını ve böyle hassas bir konunun diziye taşınması fikri hoşlarına gitmemektedir. Günümüzde aktif olan bu mafya örgütünü iki gruba ayırabiliriz; küçük işleri yapanlar ve büyük işleri yapanlar. Küçük işleri yapan bölüm daha çok uyuşturucu satıcılığı gibi işlerle; büyük örgüt ise daha çok politika ile ilgilidir.

ŞEHİRDEN

Napoli’nin tarihi merkezinde bulunan La chiesa del Gesù Nuovo 1725 yılında yapımı tamamlanmış katolik kilisesidir. Dış cephesindeki piramitlerden dolayı mimarisi diğer kiliselere benzemeyen bu eserin, yıllarca bir şifreye sahip olduğu düşünülmüştür. Piramitlerin, Mors Alfabesi gibi bir çeşit alfabe ile şifre oluşturduğu düşünülüyor, çünkü piramitlerin boyutları kapıya doğru yaklaştıkça değişiyor. Bugün, eğer bir şifre varsa bile ne olduğu hala çözülememiştir.

Kilisenin fotoğrafı

 

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!