Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Türkiye’de Görülmesi Gereken 5 Antik Kent


Türkiye’de Görülmesi Gereken 5 Antik Kent
Ülkemiz birçok medeniyete kuruluşundan itibaren ev sahipliği yaptı. Gidip görebileceğiniz, tarihi hissederek antik kalıntıların arasında yürüyebilmeniz için bu yazımızda 5 antik kenti sıraladık.Troya  

Kaz Dağları’nın eteklerine kurulmuş olan bu güzel şehir, farklı dönemlere ait 33 katman ile karşımıza çıkıyor. Çanakkale il sınırları içerisinde bulunan Troya Antik Kenti’nin tarihi M.Ö 3000 yıllarına dayanıyor. Şehrin karışık yapısını daha detaylı anlayabilmek için, şehir 9 ana bölüme ayrılmış bulunmaktadır. Şehirde 9 farklı medeniyetin yaşadığına dair kanıtlar var. 

Çeşitli mitolojik hikayelere sahip olan bu kent, mistik yapısıyla birçok filmin çekimlerinin burada yapılmasını sağladı. Şehri tek başınıza gezmektense bir rehber ile gezmek daha faydalı olacaktır. Rehberin anlatımıyla birlikte şehirde adım atarken Truva Savaşı gözlerinizin önünde canlanacaktır. Truva Savaşı'nın çıkma nedeni efsanelerde şöyle geçer; Troya Prensi Paris’inSparta Kralı Menelous’un karısı olan Helen’i Troya'ya kaçırmasıyla savaşı başlar. Akha Ordusu da peşlerinden giderek Troya’yı ve Helen’i almak için yıllarca mücadele eder. Sonunda Odysseus’un aklına parlak bir fikir gelir. Akhalılar, dev tahta bir at inşa ederek askerlerini içine koyarlar. Bu tahta atı Troya’nın kapısına kadar götürüp bırakırlar ve gizlenirler. Akha ordusunun geri çekildiğini ve atı da geri bıraktığını düşünen Troyalılar, atı surlardan içeri alırlar. Askerler atın içinden çıkıp saldırarak Troya’nın ve Paris’in sonunu getirirler.

Zeugma 

Gaziantep ilinin sınırları içerisinde bulunan Zeugma Antik Kenti, Büyük İskender’in komutanı tarafından kurulmuştur. Daha sonrasında M.Ö 300 yüzyılda Roma hakimiyeti altına girmiştir. Roma garnizonun şehirde yaşamaya başlamasıyla Fırat manzaralı yamaçlara villalar yapılmaya başlar. Zeugma’nın o dönemde 80 bin kişilik nüfusu olduğu söyleniyor. Kentin en ünlü eseri olan Çingene Kızı mozaiği Zeugma Müzesi'nde sergilenmektedir.  Müzede şehir antik dokularıyla tekrar bir araya getirilmiş durumdadır. İlk olarak antik kenti ardından müzeyi gezmek daha iyi olacaktır.Göbeklitepe 

Göbeklitepe, Şanlıurfa iline bağlı şehir merkezine yaklaşık olarak 22 km uzaklığında geniş bir dağlık alanda bulunuyor. Türkiye ve dünya tarihi açısından çok büyük bir öneme sahip olan bu bölgenin tarihi yaklaşık olarak 12000 yıl öncesine dayanıyor yani Neolitik Çağ’a ait bir yapı.  

Göbeklitepe’de en bilinen kalıntılar T biçimli dikilitaşlar, taş ve kemik aletler kullanılarak alanın yakınlarındaki kireçtaşı platoda yer alan taş ocaklarından elde edilmişlerdir. Bu sütunlarda en ilgi çekici olan, üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor. Bu ve diğer aslan figürleri neolitik dönemde aslanların Anadolu’da yaşamış olma ihtimalini güçlendiriyor. İnsanları temsil eden T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor.  Afrodisias 

Aphrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesinde Menderes Irmağı’nın bir kolu olan Dandalaz Çayı vadisinde denizden 600 metre yükseklikte bulunuyor. Kentin tarihi M.Ö 5000 yılına kadar uzanıyor. İlerleyen yıllarda Roma İmparatorluğu ile yakın ilişkiler kurması kentin ayakta kalması için önemli bir neden. Dönemin Roma İmparatoru Augustus tarafından kişisel korumaya alınır. 

Antikçağın önde gelen sanat, mimarlık, heykeltıraşlık ve din merkezi haline gelmiştir. Dönemin en iyi heykeltıraşlarının bu kentten çıktığı söylenir. Aphrodisias Kenti'nin en önemli yapısı kuşkusuz Aphrodithe Tapınağı'dır. Tapınağın ilk yapımı Arkaik Devri'nde gerçekleştirilmiştir. 

Afrodisias’ın günümüzde tekrar ortaya çıkmasını fotoğraflarıyla büyük üstad Ara Güler sağlamıştır. 


Magnesia


Kent, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bulunmaktadır. Anadolu’ya gelen Magnetler tarafından kurulmuştur. Çevresindeki Menderes Nehri'nin sürekli yerini değiştirmesi ve dolayısıyla kente zarar vermesi yüzünden Pers saldırılarına önlem olarak kent daha yükseğe taşınmıştır. Yeni yerinde ise daha düzenli, planlı inşa edilen kent, eskisine göre daha iyi. Çevresindeki Priene, Ephesos ve Tralleis gibi kentlerin de sayesinde ticaretini ilerletmiştir.


 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!