Okunma Sayısı: 43
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Nörobilim Onaylı "Beyni Dinlendiren On Şarkı"


Nörobilim Onaylı "Beyni Dinlendiren On Şarkı"
Müziğin herkesin bildiği tek ortak dil olduğu bir sır değil. Hayatımızın her anına ekleyebildiğimiz bu dil antrenman sırasında sizi motive edebilir, gözyaşlarınıza sebep olabilir, sizi güldürebilir…  Yapabileceği, onunla yapabileceklerimizin bir sınırı yok doğrusu.

Herkesin stresini bir şekilde kontrol altına alması gerekiyor. Stresimizi, kontrol altına almak için kullanabileceğimiz birçok farklı yöntem var müzik de bunlardan biri. Özellikle klasik müzik ve doğa seslerinin strese iyi geldiğini zaten biliyoruz.

İngiltere'de yapılan bir araştırmayla nörobilimciler beyni dinlendiren on şarkıyı seçtiler. Deney esnasında katılımcılar sensörlere bağlıyken zor bir bulmacayı mümkün olan en kısa sürede çözdüler. Bulmacalar, katılımcıları belli bir stres seviyesine getirdi ve bu şekilde dinletilen müziklerin etkisi ölçüldü. Deney sırasında birçok şarkı dinletildi ve sonunda stresi en çok azaltan on şarkı seçildi. Bu şarkıların içinde en çok "Weightless" adlı parçanın stresi hafiflettiği görüldü.

Bilim adamları tarafından da onaylanmış "Beyni Dinlendiren Şarkılar"ı sizinle de paylaşmak istedim.


10. "We Can Fly," by Rue du Soleil (Café Del Mar)
9. "Canzonetta Sull'aria," by Mozart8. "Someone Like You," by Adele7. "Pure Shores," by All Saints6. "Please Don't Go," by Barcelona5. "Strawberry Swing," by Coldplay4. "Watermark," by Enya3. "Mellomaniac (Chill Out Mix)," by DJ Shah2. "Electra," by Airstream1. "Weightless," by Marconi Union
https://open.spotify.com/playlist/5XXzQUywpOstFT9uhw5Qtv


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!