Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Fringe | 101


Fringe | 101


Bu serimizde J. J. Abrams, Alex Kurtzman ve Roberto Orci tarafından kurgulanan Amerikan bilim kurgu efsanesi Fringe'i adım adım inceleyeceğiz.

Dizi ve aslında 5 sezon boyunca işlenen tüm olaylar Hamburg'tan Boston'a uçan 627 sayılı uçağın esrarengiz bir biçimde düşmesiyle başlıyor. Olayı incelemeye gelen FBI ajanı Olivia Dunham (Anna Torv) aynı zamanda dizimizin başrolü. Elindeki vakaları çözmek için yardım arayan Dunham, araştırmaları sonucunda 20 yıldır St. Clair akıl hastanesinde yatmakta olan bilim adamı Walter Bishop'a ulaşmaya çalışıyor. Ulaşma çalışmaları sırasında ortaya çıkan Bishop'ın oğlu Peter da aralarına katılıyor ve ekip neredeyse toplanmış oluyor. Daha sonra aralarına FBI ajanı Astrid de katılıyor ve Phillip Broyles yönetiminde Fringe Division'ı kuruyorlar. Bu birim çözülemeyen esrarengiz olayları çözmekle görevli FBI'ın bir birimi.

Diziyi biraz daha iyi anlayabilmek ve ana konularını kavrayabilmek adına "main theme"inde geçen kelimelerin anlamlarına kısaca bir göz atalım.

Artificial Intelligence (Yapay Zeka): Yapay zeka, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyetidir.

Cybernetics (Sibernetik): Sibernetik, canlı ve cansız tüm karmaşık sistemlerin denetlenmesi ve yönetilmesini inceleyen bilim dalıdır.

Dark Matter (Karanlık Madde): Karanlık madde, astrofizikte, elektromanyetik dalgalarla etkileşime girmeyen, varlığı yalnız diğer maddeler üzerindeki kütle çekimsel etkisi ile belirlenebilen maddelere denir.

Nanotechnology (Nanoteknoloji): Nanoteknoloji, maddenin atomik, moleküler ayrıca supramoleküler seviyede kontrolüdür.

Precognition (Önsezi): Önsezi, meydana gelecek olayların önceden paranormal olarak algılanması fenomenine Parapsikoloji'de verilen addır.

Psychokinesis (Telekinezi): Telekinezi, maddeler üzerinde düşünce gücüyle etki yapma olarak tanımlanır.

Teleportation (Işınlanma): Işınlanma, kişinin bedeninin veya bir eşyanın bulunduğu mekanda yok edilip, bir anda başka bir mekanda ortaya çıkarılabileceği düşüncesine verilen addır.

Transmogrification (Transmogrifikasyon) : Biçim değiştirme.

Ana karakterleri de tanıttıktan sonra yazımızı sonlandıracağız. Bir sonraki yazımız için beklemede kalın!Olivia Dunham (Anna Torv)               

Güven problemleri olan FBI ajanı Olivia, Walter Bishop ve Peter Bishop ile zaman zaman kişisel zaman zamansa profesyonel sebeplerle türlü vakalara çözümler arıyor.

Walter Bishop (John Noble)

Hayatının 20 yılı aşkın süresini akıl hastanesinde geçiren Walter, Olivia ve oğlu Peter sayesinde akıl hastanesinden çıktıktan sonra vakaların çözülmesinde önemli bir rol oynuyor.Peter Bishop (Joshua Jackson)

Sahte MIT diploması olan, 190 IQ'ya sahip; aynı zamanda Walter Bishop'ın oğlu olan Peter, hem vakaların çözülmesine hem de Walter'ı idare etme konusunda yardımcı olarak ekipte önemli bir rol oynuyor.

Not: Serimizin diğer yazıları spoiler içermektedir.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!