Okunma Sayısı: 79
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Alışılmadık Yağmur Damlaları: "Raindrops Keep Fallin On My Head"


Alışılmadık Yağmur Damlaları: "Raindrops Keep Fallin On My Head"
1969 yapımı, Butch Cassidy And The Sundance Kid'in film müziği olarak Oscar kazanan "Raindrops Keep Falling on My Head", zamanın şarkı yazma üstatları Burt Bacharach ve Hal David tarafından yapıldı. Listelerde her zaman üst sıralarda bulunmalarına rağmen, en büyük eserleri 1969'un sonlarına doğru gelmek üzereydi. Bu şarkının hikayesi ise şu şekilde:Burt Bacharach ve Hal David 

1969 yılının yaz aylarında, Bacharach, başrollerini Paul Newman ve Robert Redford'un paylaştığı, 1890'lardaki bir soygun çetesini anlatan "Butch Cassidy and the Sundance Kid" filminin müziğini yapmak için görevlendirilmişti. Filmin yönetmeni, Newman ve Katherine Ross arasındaki romantik bisiklet sürüşü sahnesi için, daima yapıldığı dönemi hatırlatacak bir şarkı istiyordu. Ancak bunun bir pop şarkısı olmasına kesinlikle karşıydı. Bacharach onunla konuşarak bu fikrinden caydırdı ve ortaya unutulmaz bir parça çıktı.
Filmde şarkının kullanıldığı sahne

Şarkıdaki "yağmur damlaları" alışılmışın dışında depresif bir ruh halini ve umutsuzluğu anlatmak için kullanılmıyor, aksine, dinleyen herkesin içinde bir umut yeşertiyordu. Burt Bacharach şarkıyı besteledi, Hal David ise sözleri yazdı. Ancak Burt, şarkının başlığıyla ona geldiğinde bu henüz taslak haliydi.

"Başlangıç cümlesini söyleyip duruyordum. Hal bunu değiştirmeye çalışsa da başka hiçbir cümle bu kadar iyi hissettirmedi. "Raindrops keep fallin’ on my head (Yağmur damlaları başıma düşmeye devam ediyor)" cümlesi tek başına dinleyiciye doğal olarak düşündüğümüz hissiyatı vermiyordu. Hal, sözleri yazıp bitirdiğinde bu duyguyu etraflıca aktarmayı başardı. Her şey oturmuştu, tıpkı ele tamamen olan bir eldiven gibi. Şarkı güzeldi ve düşlediğimiz gibiydi.

Şarkı bittiğinde, onu söyleyecek doğru şarkıcıyı aramaya başladılar. B.J. Thomas ile anlaştılar. Bu karar ile birlikte, şarkı onun için de bir imza haline gelmişti. Şarkı ile ilgili B.J. Thomas şunları söylüyor:

"Burt, şarkıyı aslında Bob Dylan'a uyması için bestelemişti. Sonraki yıllarda kendisi bunu söylemeyi reddetse de bunu anlayışla karşılayabiliyorum. Burt, Bob Dylan için büyük bir hayranlık besliyordu. Bob bunu yapmayınca ikinci seçim olarak ben şarkıyı söyledim."

Scepter Records'ta çalışan şarkıcı Steve Tyrell ise bu konu hakkında farklı bir bilgi veriyor:

Şarkı önce Ray Stevens'a önerildi. Ray Stevens'ın bir Burt Bacharach şarkısına atlaması beklenirken reddetti. Şarkıyı söyleyecek kimse yoktu! Sonra biz de onlara B.J. Thomas'ı önerdik. Burt çaresizce kabul etmek zorunda kaldı.

Şarkının kaydedilme aşamasına gelindiğinde, bir önceki gün doktora giden B.J. Thomas'ın larenjiti olduğu ortaya çıktı. İki haftalık bir turdan döndüğü için çok yorgun ve hastaydı, bu sebeple doktor ona şarkı söylememesi gerektiğini söyledi. Kayıtlar sırasında B.J. bu yüzden çok zorlandı, Burt Bacharach da tatmin edilmesi zor biriydi. Ama larenjitin verdiği hafif tırmalayıcı ve paslı ses, film yönetmeninin aşırı hoşuna gitti. Filmdeki Paul Newman'ın sesine benziyordu. Thomas kayıtlar sonrasında şarkının tutacağını düşünmüş olacağından şunları söylemiş:

"Kariyerimde hit olacağını düşürdüğüm ancak iki veya üç şarkının kaydına girdim. Ve şüphesiz, o da bunlardan biriydi."

Kayıttan iki hafta sonra New York'taki A&R Stüdyoları hastalıktan kurtulan B.J. Thomas'ı çağırıp şarkıyı yeniden söylemesini teklif etti. Başına ukulele girişi eklediler ve bazı piyano aranjmanlarını yaptılar. Filmin çıkmasıyla birlikte, şarkının yeni versiyonu Led Zeppelin - Whole Lotta Love ve Beatles - Come Together gibi şarkıları sollayarak listelerde ilk sıraya çıktı ve dört hafta boyunca da zirvede kaldı.

"Raindrops Keep Fallin' On My Head"in ortaya çıkışı sırasında zorluklar yaşanması ve olumsuz düşüncelerle bu yolda ilerlemesine rağmen doruğa ulaşması, şarkının ruhuyla birebir uyuşuyor. Engellere rağmen mutlu olmaya çalışmak, umudun olmadığı düşüncesine karşı çıkmak ve umudu kovalamak ise hiçbir şarkıda bu kadar güzel anlatılmıyor.

1969'da şarkıcılar güç, protesto, LSD peşindeyken; "Yağmur damlaları başıma düşmeye devam ediyor" diyordu şarkı, öyle değil mi? Ama tamamen bir canavardı!

Tavsiyemiz, bu şarkıya ihtiyacınız olan her anda ve kendinizi en güçsüz hissettiğiniz durumda şunları hatırlayın:

Those raindrops are fallin’ on my head, they keep fallin’
Şu yağmur damlaları kafama düşmeye devam ediyor, düşüyorlar

But there’s one thing I know
Fakat bildiğim bir şey var
The blues they send to meet me won’t defeat me
Benimle buluşması için gönederdikleri hüzün beni yenmeyecek
It won’t be long till happiness steps up to greet me
Mutluluğun ileri çıkıp benimle tanışması uzun sürmeyecek

Raindrops keep fallin’ on my head
Yağmur damlaları kafama düşmeye devam ediyor,
But that doesn’t mean my eyes will soon be turnin’ red
Fakat bu yakında gözlerimin kızaracağı anlamına gelmiyor
Cryin’s not for me
Ağlamak bana göre değil
‘Cause I’m never gonna stop the rain by complainin’
Çünkü yağmuru asla şikayet ederek durdurmayacağım
Because I’m free
Çünkü ben hürüm
Nothin’s worryin’ me
Hiçbir şey beni üzmüyor

Kim bilir, belki de sadece süper güçlerinizi kaybettiğiniz zaman dinleyeceğiniz bir şarkıdır kendisi!

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!