Okunma Sayısı: 132
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Cazın İçinden Bir Müzisyen: "Diana Krall"


Cazın İçinden Bir Müzisyen: "Diana Krall"
Diana Jean Krall, 16 Kasım 1964 Kanada Nanaimo'da dünyaya geldi. Caz piyanisti ve aynı zamanda solisttir. Müzisyen bir ailenin kızı olarak doğduğundan mütevellit erken yaşta müzik eğitimi aldı. 4 yaşında piyano dersleri almaya başladı. 15 yaşına kadar lokantalarda ve barlarda klasik müzik icra ediyordu. Genç yaşta katılmış olduğu Vancouver Caz Festivali sayesinde burs aldı. Bu bursla ABD'ye bağlı Boston eyaletinde bulunan Berklee Müzik Koleji'nde eğitim almaya başladı.
3 yıl boyunca Berklee'de eğitim almasının ardından okuldan mezun olup üstüne doktora yapmıştır. 90'lı yılların ortasında kendini gösteren Diana Krall, sadece iyi bir piyanist ve vokal olduğu için de para kazanabilirdi ama bununla yetinmeyip kendi düzenlemelerini ve yazmış olduğu besteleri de ortaya koydu. Aradan çok uzun bir zaman geçmeden de ilk albümünü yayınladı. 1993 tarihinde yayınlamış olduğu "Stepping Out" isimli ilk albümü çok fazla ilgi görmedi. 1996 yılında Nat King Cole Trio'ya ithafen "All For You" albümünü yayınladı. 3 yıl sonra 8 Haziran 1999 tarihinde yayınlamış olduğu "When Look In Your Eyes" isimli albümü kendisine Grammy'de En İyi Caz Vokal Albümü Ödülü'nü kazandırmıştır.
2001 yılında yayınlamış olduğu "The Look of Love" isimli albümü, Kanada Sanat ve Bilimler Akademisi tarafından kendisine 3 tane Juno ödülü kazandırdı. 2003 yılında İngiliz müzisyen Elvis Costello ile evlendi. Elvis Costello, kendi müziğini aktif bir şekilde yazması için Diana Krall'ı ikna etti ve ortaya ikilinin yapmış olduğu bir albüm çıktı. 2004 yılında "Girl in the Other Room" isimli albümünü yayınladı. Geleneksel bir caz sanatçısı olan Diana Krall, yapmış olduğu bu albümde caz köklerine sadık kalmamış ve çağdaş popa yönelmiş olduğundan tepki aldı ve eleştirildi. Hatta sırf bu sebeple verdiği konserlerde konser alanını terk edenler oldu. Lakin kendisi başarılı bir müzisyen olduğu için yeni şeyler denemekten korkmadı. Yeni stiller denemeye devam etti.
2009 yılında Quiet Night ve 2012 yılında yayımladığı Glad Rag Doll yasaklama dönemi şarkılarından oluşuyordu.
Diana Krall, enstrümanı olan piyanoya ek olarak gitar ve davullarla birlikte, senfoni üçlüsü olarak dünya çapında turneye çıktı. Carnegie Hall'de, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama için Beyaz Saray'da ve daha birçok mekanda sahne aldı.
Bunların yanı sıra 1968 yılında Funny Girl ile piyasaya adeta bomba gibi düşen ve dönemin divası Barbra Streisand'in 2009 yılında yayınlamış olduğu "Love is the Answer" isimli albümünün prodüktörlüğünü yaptı. Aynı zamanda albümde yer alan birkaç parçanın piyano solosunu çaldı.
2012 yılında Paul McCartney'in yayınlamış olduğu Kisses on the Bottom isimli albüm için Paul McCartney ile çalıştı.
https://www.youtube.com/watch?v=-J9bwNLRiJU

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!