Okunma Sayısı: 149
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Ezhel'in 10 Yıl İçerisindeki Müzikal Yolculuğu


Ezhel'in 10 Yıl İçerisindeki Müzikal Yolculuğu
Ezhel 2017'nin son çeyreğinde Müptezhel albümü ile çoğumuzun kulaklığına ilk kez misafir olup geniş kitlelere kendini tanıtmış olsa da biz rap piyasasında adını ilk kez yüksek sesle duyurduğu 2008 yılından itibaren müziğinin 10 yıllık gelişimini mercek altına alacağız.2007 yılında Ice mahlası ile ilk kez ufak adımlarla yükselen Ezhel, 2008 yılında daha mahlasından Ais kısmını atmamışken, Keişan ile yaptıkları 4 şarkılık ''Taşşak Senfonisi'' serisi ile o zamanın rap kitlesi tarafından tanınmaya başlamıştı. Günümüz rap müziğine göre basit sözleri ve altyapıları da olsa döneminde ufak siyasi göndermeleri ve diğer MC'lere göndermeleri ile Ezhel, geniş bir kitleye yayılmıştı.

2011 yılı Ezhel için dönüm noktası sayılabilirdi. Müziği ve vokal tekniği yavaş yavaş diğer MC'lerden sıyrılıyordu. Sözleri ise içerik bakımından daha protest ve daha olgundu. Anıl Piyancı, İndigo, Red, Kamufle, Keişan, Grogi ve Nomad ile Sekiz projesine imza attı. Aynı yıl içerisinde HiphopLife'ın düzenlediği Freestyle King 2 isimli freestyle (serbest atışma) yarışmasında şampiyon oldu. Sonrasında DJ Suppa, Funk'd up ve Aga B ile VooDoo Records'u kurdu. Yayınladığı şarkılara bakacak olursak yıl içerisinde yayınladığı Niyet Hiphop ve Anıl Piyancı ve Red'in eşlik ettiği ''La Bebe'' parçaları ile rap dinleyicilerinin listesinden çıkmaz oldu.

 

(Fotoğraf:hiphoplife.com.tr)

1 yıl sonrasında yani 2012'de de hız kesmeden yükselişini sürdürdü. 2011'de katıldığı Sekiz projesinin ikincisi olan Sekiz-İki adlı albümde yer aldı. ''Hiphop'un Yükselen Yıldızı Ais Ezhel!'' sloganı ile çıkardığı ''Rastafaray'' isimli parçası ile sahne performanslarından aşina olduğumuz reggae esintilerini kuvvetli şekilde hissetmiştik. Funk'd Up, Aga B ve DJ Suppa ile çıkardıkları ''SBAG'' isimli şarkıda bulunan bölümü ile fırtına gibi esmişti. Ayrıca sevdalısı olduğu Gençlerbirliği için ''Kırmızı Kara'' isimli şarkısıyla şehrinin takımına olan bağlılığını göstermişti.

[caption id="attachment_63030" align="aligncenter" width="800"] (Sekiz-İki, 2012)[/caption]

 

2013 yılına girdiğimizden itibaren Ezhel iyice oturmuş tarzı ve müziği ile emin adımlarla yola devam ediyordu. Lirikal ve müzikal açıdan zirveye çıktığı ''3 Gün'' isimli şarkısı ile büyük ses getirmişti. Daha çok tekli çalışmaları ve canlı performansları ile dikkatleri üzerine çeken Ezhel, Sansar Salvo ile gerçekleştirdiği ''Gerçek Sandım'' isimli çalışması ile artık Türkçe Rap'in en büyük isimlerinden biri olduğunu kanıtlamıştı.2014, 2015 ve 2016 yıllarında ise Ezhel artık mahlasından Ais kısmını atmış ve Türkçe rap piyasasında daha az görülmeye başlamıştı. ''Katili Katlet'' isimli parçası ile daha toplumsal mesajlar içeren protest bir parçaya imza atmış ve sistemi eleştirmişti. 2014'ün son yarısında Sansar Salvo ve Anıl Piyancı ile yayınladığı ''Kafanı Boşalt'' isimli parçası ile tekrardan Türkçe Rap dinleyicisine bir selam çaktı.

2015'in ilk yarısında yayınladığı Bombok isimli parçası, Anıl Piyancı'nın Action albümünde bulunan ''İyi Ki Doğdun'' isimli parçaları ve 2016 yılında ise Ouz Baytar'ın prodüktörlüğünde çıkardığı ''Beni Deli Etme'' ve Şehinşah'ın DEEV albümündeki U.A.A isimli şarkıya eşlik etmesi ile kuluçka döneminde olmasına rağmen ufak yaşam belirtileri veriyordu.Ve 2017, Ezhel'in tamamen farklı bir tarza ve sese evrildiği ve Müptezhel albümünün çıktığı sene. 29 Mayıs'ta satışa sürülen bu albümde eski şarkılarından gram kırıntı bırakmadan trap soundu ile yepyeni bir müzisyene evrilen Ezhel, bu albümü ile şu zamana kadar ulaşabildiği en geniş kitleye ulaşmış oldu ve ününe ün kattı. Kullandığı auto-tune'lar, altyapıları, sözleri ve kliplerindeki görsellik ile Türkiye'de daha önce hiç görülmemiş bir albüme imza attı. 2018 yılında konserlerine devam eden Ezhel yeni projeleri ile bizi şaşırtmaya ve müziği ile kulaklarımızı doyurmaya devam edecek gibi gözüküyor.Eğer Ezhel'in müzikal evrimine bir kulak vermek isterseniz Ezhel'in eski şarkılarının bulunduğu listemize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

[td_block_video_youtube playlist_title="" playlist_yt="rzW06pcAV8c, JAvVg9egK-4, ujJaZ0IFVrQ, JMt3Qjny8Qk, 8V_hISkQum0, KLL3DKZAzig, F0nGSgfVRY8, w794fTzsC90, Mzk6I3y_lVM" playlist_auto_play="0"]

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!