Okunma Sayısı: 47
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Dipsiz Göl Doğal Sit Alanı İlan Edilecek


Dipsiz Göl Doğal Sit Alanı İlan Edilecek


Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu.

Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazıya izin verdi. Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ile jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı.Gölde, iddiaya göre, var olduğuna inanılan altın arandı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi. Dipsiz Göl'de, 4 gündür sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gümüşhane’de “Dipsiz Göl” olarak bilinen bölgenin doğal sit alanı ilan edileceğini duyurdu. Kazı sonucunda göl kurumuştu.Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gümüşhane Valiliği, olayla ilgili soruşturma başlattı.

İş insanı Fatih Sözen ile Ahmet Canbakkal’ın göldeki kazıyı, resmi heyet huzurunda yaptığı belirtmişti.

Kaynak: https://www.abcgazetesi.com/cevre-ve-sehircilik-bakani-kurum-dipsiz-gol-olarak-anilan-bolge-dogal-sit-alani-ilan-edilecek-56576

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!