Okunma Sayısı: 109
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Metal Gear Survive için Ne Dediler?


Metal Gear Survive için Ne Dediler?
Metal Gear serisinin son oyunu Metal Gear Survive, oyunu geliştiren Konami şirketi adına oldukça çalkantılı bir dönemin ardından satışa sunuldu. Serinin daha önceki başarısının en büyük paydaşlarından biri olan Hideo Kojima şirketten adeta yaka paça atılırken, bu durum serinin hayranlarının tepkisini çekti. Herkes Konami'den Kojima'nın ayrılığını unutturacak bir devam oyunu için çalışmasını beklerken, Konami biraz ucuza kaçmış görünüyor. Hayatta kalma mantığı, durmaksızın size saldıran zombiler ve birkaç zombi daha. Görünen o ki oyun bize alıştığımız Metal Gear yapısından çok daha farklı ve yavan bir yapı sunuyor. Oyun, oynanış görüntülerinden ve trailer videosundan anlaşıldığı üzere, üzerimize akın akın gelen zombileri durmaksızın öldürdüğümüz, kule savunma mantığına sahip bir oyun. Ve bu haliyle ne yazık ki Metal Gear serisine yakışır bir görüntü sunmuyor. Henüz oyun elimize geçmese de Destructoid ve IGN gibi iki büyük oyun medyası oluşumunun oyun hakkındaki yorumlarını sizin için derledik.
Fırsatı Değerlendiremedi -- Chloi Rad (IGN)
[caption id="attachment_43827" align="alignnone" width="1200"] Durmadan aynı tip zombileri parçaladığımız garip bir oyun.[/caption] IGN'in inceleme yazarlarından biri olan Chloi Rad, oyunun ilk üç saatini böyle tanımlamış, "fırsatı değerlendiremedi.". Bu yazarın görüşlerine bakılırsa Metal Gear Survive, oyuncuya hiçbir yenilik vaadetmiyor, yan görevleri dahi oldukça sıkıcı ve oyun içinde manâsız dinamikler var. Chloi Rad'in ifadesine göre, kendisinin oyunun ne vaadettiği hakkında hiçbir fikri yok. Bu üç saatini mızrağını bilemekle, küçük hayvanlar avlamakla ve zombileri dürtmekle geçirdiğini söylüyor ve oyunu açık söylemek gerekirse yerden yere vuruyor. Bütün bu eleştirilerin üzerine Chloi Rad aynı zamanda oyunun kontrol şemasını, vuruş hissini ve dövüş mekaniklerini beğendiğini de söylüyor, ancak bunu yeterli bulmadığı oldukça açık. Metal Gear serilerinin gizlilik anlayışından uzak, survival mantığının işlediği bu oyun ne yazık ki IGN editörleri tarafından hiç ama hiç beğenilmemiş.
Seri Tehlikede! -- Chris Carter (Destructoid)
[caption id="attachment_43828" align="alignnone" width="1280"] Biraz daha, biraz daha zombi![/caption] Destructoid editörü Chris Carter, ilk kez serinin bu denli bir tehlike yaşadığını belirtiyor. Zira Kojima ayrılığından sonra oldukça sarsılan hayranlar, böylesine seriye uzak bir oyuna pek sıcak bakmıyorlar. Carter'ın incelemesinde de söylendiği gibi Kojima'nın 'büyülü dokunuşunun' eksikliği oyunda görülüyor. Tıpkı IGN'deki meslektaşı gibi kontrol mekaniklerini ve animasyonları beğendiğini söylese de Carter, acıkma ve susama dinamiklerinden oldukça rahatsız olmuş görünüyor. Aynı zamanda mikro-ödeme sistemi de Carter'ın eleştiri konularından birisi olmuş. Carter, incelemesini şu cümlelerle bitiriyor: "En azından daha net bir resim görmek adına oyunu bir süre daha oynayacağım. Belki de uzun uzun oynadıktan sonra bu yapım biraz daha uzun ve sağlam bir etki bırakabilir. Ama ne yazık ki içimden bir ses sene sonunda bu oyunun adını dahi hatırlamayacağımızı söylüyor."
Serinin Hayranlarından Yorumlar (Metacritic):
Garou: Oyun kötü bir şaka gibi. Metal Gear serisini aşağılayan bir yapım. Viniciusgeo: Kötü oynanış, kötü müzikler, kötü yapay zeka. Grafikler dışında hiçbir güzellik vaadetmiyor. Almayın. RowdyB: Mükemmel bir Metal Gear Solid 5 modu olmuş. Bu moda 40 dolar verdiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kusursuz.(!) Futagod: Mükemmel! Adeta İsa Mesih ikinci kez dirilmiş gibi! Adı sanı bilinmeyen bir kahraman olarak yüzlerce zombiye karşı savaşırken çok eğleniyorum. Walking Dead evreninde geçen bu macera şaşırtıcı 'plot twist'ler ve Konami'nin dehasıyla dolu! [caption id="attachment_43836" align="alignnone" width="700"] Üzgünüz Snake.[/caption]
Velhasıl Kelam
Tüm bu eleştirilerden anlaşıldığı üzere Metal Gear Survive, senenin en büyük hayal kırıklıklarından biri olacak gibi görünüyor. Aslında oyun için hayal kırıklığı ifadesini kullanmamamız gerekiyor, zira hiçbir oluşumun oyuna dair beklentisi bulunmuyordu. Metal Gear hayranlarını oldukça sinirlendiren bu oyun için bizim okurlarımıza tavsiyemiz, oyunu almamaları yönünde olacaktır. Sevgiyle kalın!

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!