Okunma Sayısı: 22
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Teknoloji Sembollerinin Anlamları


Teknoloji Sembollerinin Anlamları

Akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve kullandığımız uygulamalarda her gün kullandığımız ve gördüğümüz sembollerin anlamlarını öğrenmek isterseniz sizi hiç hız kesmeden listemizle baş başa bırakalım.

Akıllı telefonlarımızda, bilgisayarlarımızda ve kullandığımız uygulamalarda her gün kullandığımız ve gördüğümüz sembollerin anlamlarını öğrenmek isterseniz sizi hiç hız kesmeden listemizle baş başa bırakalım.

USB


90'lı yıllardan itibaren hayatımızın önemli bir parçası haline gelen telefonlarımızın şarjından tutun da bilgisayarlarımıza fotoğraf atmak için kullandığımız USB, "Universal Serial Bus"ın kısaltmasıdır. Sembolünde ise 3 adet işaret görüyoruz bu işaretler; ok, daire, kare.

Bu semboller Yunan mitolojisinde bir tanrı olan Poseidon'a gönderme olarak biliniyor. Farklı işaret ise USB teknolojisinin farklı cihazları birbirine bağlayabilme özelliğini simgeliyor.

Bluetooth
Nokia'nın kızaklı telefonlarıyla birlikte hayatımıza giren Bluetooth'un simgesi vikinglerden geldiği düşünülüyor. Tabi şimdilerde eskisi kadar kullanılmıyor ancak yine de hayatımızın bir parçası diyebiliriz

10'uncu yüzyılda Danimarka ve Norveç kralı olarak hüküm süren Mavi Diş (Bluetooth) Birinci Harald, İskandinavya'yı birleştiren kral olarak biliniyor. Bluetooth teknolojisinin de aynı Birinci Harald gibi birleştirici bir özelliği olduğundan, Viking kralından esinlendiği ifade ediliyor.

Bluetooth logosu da, Birinci Harald'ın isim ve lakabının baş harflerinin runik yazılışının bir birleşimi.

Açma/Kapama düğmesi
Açma sembolü dik çubuk, biner koddaki 1'i temsil ediyor. Kapatma sembolü olan çember ise yine biner kodun diğer değişkeni olan 0'ı simgeliyor. İki sembolün 1973'te birleştirilmesiyle güç düğmesinin sembolü elde edilmiş.

Duraklatma düğmesi
Nota yazımında "caesura" sembolü, çapraz-paralel iki çizgiyle müzikte duraklamayı ifade ediyor. Video ya da müzik oynatan cihazlarda da bu iki paralel çizgi kullanılıyor. Tek fark ise çizgilerin çapraz değil, dikine olması.

Numara sembolü (Hashtag)
Bu sembolün kökleri antik Roma'ya kadar dayanıyor. E tabi Roma'dan daha çok kullanıldığı bir yer daha var Twitter. Twitter "#" sembolünü farklı bir anlamda kullanıyor ama olsun.

Ağırlık ölçü birimi olan "Libra Pondo" Roma'da ℔ sembolüyle kısaltılıyordu. Yani aslında "Libra" ve "Pondo" kelimelerinin baş harflerinin yan yan gelmesiyle oluşan bir sembol. "l" harfinin 1 rakamıyla karışmaması için üstten yatay bir çizgi çekildiği sanılıyor.

19. yüzyılda bu sembol sadeleştirilerek iki çapraz paralel ve iki yatay paralel çizgiyle oluşturulan # sembolüne dönüştürülüyor. İlerleyen dönemde "#" sembolü, muhasebede numara anlamına gelecek şekilde kullanılıyor.

@ sembolü
İlk olarak 16. yüzyılda İspanya'da bir ağırlık ölçü birimi olan Arroba'nın kısaltması olarak kullanıma giren "@" sembolü, yazışma ve tüccar kayıtlarında görmek mümkün.

Sembol daha sonrasında ise yer bildiriminde ve e-postalarda kullanılan bir sembol haline geldi. Şu sıralar çokca "@" sembolünü yer bildirimi için kullanıldığını görüyoruz.

Elektronik postalarda da "@" sembolü adresin bulunduğu servis sağlayıcıya işaret ediyor.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!