Okunma Sayısı: 54
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Melankolik Bir Uzay Animasyonu: Final Space


Melankolik Bir Uzay Animasyonu: Final Space
Netflix orijinal dizi ve filmleri her zaman iyi eleştiriler alamasa da üstümüze çığ gibi yağan bu yapımların yanı sıra animasyon işini gerçekten iyi yapıyorlar. Gerek Rick and Morty gerekse Bojack Horseman gerçekten de harika diziler. Bunların yanında 2018'de bir animasyon daha çıktı ki Rick and Morty'den aşağı kalır yanı yok. Final Space sessizce başladı ve sessizce bitti. Çok popüler olmadı fakat değerinin bilinmediğini düşünüyorum.

Hikayemiz Gary'nin uzay hapishanesine atılmasıyla başlıyor. Koca uzayda yalnız başına süzülürken cezasının da sonuna yaklaşmakta. Uzun süren yalnızlığının bitmesine heyecanlanırken sevimli bir uzaylıyla karşılaşır, bu gizemli ama bir o kadar da tatlı Mooncake ile aralarında duygusal bağ kurarlar. Gary sonradan bu sevimli uzaylının çok tehlikeli olduğunu öğrenir. Onu yakalamaya çalışan kelle avcıları vardır. Asıl hikaye burada başlıyor tam olarak. Her bölümün başında hikayeye gizem katacak bir sahne karşılar bizi: Gary'nin uzayda süzülürken oksijeninin bitmesini izleriz, sadece 10 dakikası kalmıştır. Bu da diziye oldukça gizem katıyor ve son bölüme kadar sürüklüyor.Dizinin karakterleri birbirinden güzel ve renkli. Boş bir karakter yok, hepsi uygun yerlerde iyi kullanılmış. Avocato'nun agresiflikleri, sinir bozucu robot KVN, "Çukiti" sesiyle tatlı bir bebek gibi bize "yaaa" dedirten Mooncake, hikayemizinin kötüsü ve Davit Tennant'ın harika seslendirmesiyle Lord Commander ve diğerleri. Kısacık bir dizide karakterler anca bu kadar iyi işlenebilirdi.

Dizide kullanılan renkler, çizimler çok güzel. Uzay tasarımları, yüksek bütçeli bir film veya diziden aşağı kalır yanı yok. Animasyon kalitesi çok iyi. Uzayın kocaman ve boş olduğu yansıtılmış dizide, bana izlerken kendimi uzay boşluğunda yapayalnız hissettirdi açıkçası.Dizi kategori olarak komediye girmiş; fakat ben dizide gülmekten çok hüzünlendim. Başlıkta da okuduğunuz gibi bu melankolik bir uzay hikayesi. Seçilen müziklerle, karakterleri seslendiren aktörlerin başarısı olsun, atmosfer olsun dramı iyice desteklemiş. Dizi bazı yerlerde gereksiz bir şekilde komik olmaya çalışıyor, kendisini tiye alıyor. Bence bunlar olmasa daha da iyi olabilirmiş. Hazır izleyiciyi üzmüşsün, dram üst seviyelerde neden komik olmaya çalışırsın ki? Ama dizinin dramı da tam dram. Bojack Horseman çok seven biri olarak oradaki duygusallık beni oldukça etkilemişti. Aynı şey Final Space için de geçerli. Dizinin başından sonuna kadar duygu yüklü birçok sahne var. Sezon finalinde de artık tokat gibi çarptı suratıma dizi ve gözlerim doldu. İnanılmaz bir etki bıraktı bende.Genel olarak özetlemek gerekirse dizide bilim kurgudan romantizme kadar birçok özellik var ve dizi bu kadar çok özellik olmasının altından iyi kalkmış. Hepsinin üzerinden güzel güzel izleyiciyi sıkmadan geçmiş. Başıyla sonu belli, oldukça sürükleyici bir senaryo ve müthiş görsel estetik izlemeyi keyifli kılıyor.  10 bölümlük etkileyici ve oldukça samimi bir dizi Final Space. Ben daha fazla Rick and Morty kalitesinde böyle animasyonlar görmek isterim. Final Space, 2. sezon onayını da aldı ve 2019'da çıkacak. Umarız kalitesini bozmadan ilerler. Size de şiddetle tavsiye ederim.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!