Okunma Sayısı: 77
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Yerli Çizgi Roman Karanlık İstila Nasıl Olmuş?


Yerli Çizgi Roman Karanlık İstila Nasıl Olmuş?
Ülkemizde çizgi roman kültürü, bildiğimiz üzere pek de tüketicisi olmayan bir kültür. Geçmişten bu yana çok güzel eserler çıkmış olsa da alt kültür olarak kalmış. Hatta genellikle ülkemizden çıkan eserler yerine dünyaca popüler olan çizgi romanlar daha popüler. Bu da oldukça anlaşılabilir bir durum. Çizgi roman piyasasının çok uzun zamandır tepesinde bulunan Marvel ve DC, ülkemizde de meşhur. Fakat son yıllarda -süper kahraman filmlerinin etkisiyle birlikte- çizgi roman sektörü ülkemizde gelişiyor. Farklı ve özgün eserler çıkıyor, okuyucular artıyor. Çizgi roman sektörü biraz duygusal bir sektör. Tabii ki kazanç da hedefleniyor fakat bunun ötesinde yazarlar, çizerler, yayıncılar, editörler vb. gönül işi olarak bakıyor olaya. Karanlık İstila da bu gönül işlerinden biri. Geçen sene ilk üç sayısı hazırlanılmış ve daha bu ay piyasaya çıkmış. Çizgi romanın arkasındaki ekip olan Zahiri Comics, Eskişehir'de minik ve şirin bir çizgi roman dükkanı. Ben bu "gönül işinin" ilk sayısını beğendim ve devamı için oldukça heyecanlıyım. Karanlık İstila'nın yönetmeni Emre Çıldır, bir evren kurmak istiyor -Zahiri Evreni- ve Karanlık İstila da bu evrenin ilki. Geçelim ilk fasikülün incelemesine.Daha sadece ilk fasikül çıktığı için derinlemesine inceleme yapmak zor fakat hikaye ilgi çekici başlıyor. Önce karakterler tanıtılmış. Normalde okuduğum eserlerde karakter tanıtımının olmasını sevmem, bana bırakılmasını isterim. Fakat burada iyi olmuş çünkü hikayeye çok hızlı ve aksiyonlu bir giriş yapılmış. Fasikülün başında tanıtılan karakterler aksiyonun içinde. İlk fasikül olmasına rağmen hikayenin karakter odaklı gideceği belli ki bunu sevdim. Hikayeye gelecek olursak ilk bölümden pek bir şey anlaşılması zor fakat ipuçları verilmiş. Hikayenin çok özgün, daha önce yazılmamış, derinlikli bir hikaye olacağını sanmıyorum. Belli ki bunu da amaçlamamışlar zaten.

İlk fasikülü okurken mitolojik öğeler dikkatimi çekti. Mitolojilerden bir esinlenme olduğu belli, eğer mitoloji hikayeleri seviyorsanız bu evrenin ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Tanrısal karakterler, melez bir karakter, tanrıların yardımcısı gibi karakterler öne çıkıyor. İlk fasikülün benim açımdan tek bir eksiği var o da diyalogların azlığı. Diyalog okumayı çok seven biri olarak bu eksiklik gözüme battı ve hikayenin devamı için olan ilgimi azalttı.

Çizimler ve renkler hikayeden daha çok hoşuma gitti açıkçası. Paneller arası rastgele renklerden ziyade birbiriyle bağlantılı, olayların gidişatına uygun renkler seçilmiş. Karakter tasarımları oldukça güzel, hikayenin kötüsü olduğunu düşündüğüm Istanu karakteri tanrısal bir karakter ve tasarımı da çok güzel. Unutmadan değineyim; ilk fasikülün birbirinden farklı baskıları var ve baskıların kapak tasarımları harika gözüküyor.Özetlemek gerekirse Karanlık İstila'nın ilk fasikülünü beğendim ve devamı için heyecanlıyım. Yazının başında belirttiğim gibi bu gönül işi, kalitesiz olmamış ve Zahiri ekibi iyi iş çıkartmış. Özellikle hikayenin yazarı Hamdullah Şahin ve çizer Ayhan Hayrula'ya bu eser için teşekkür ederim. Çizgi romanlarda yayıncı notlarını okumayı çok severim ve bu fasikülün de yayıncı notu oldukça hoşuma gitti. Emre Çıldır, yayıncı notunda: "Bildiğiniz gibi hayal kurmak, çıkılacak yolculukta yani varılacak hedefte atılan ilk adımdır. Bu yüzden sizleri hayal kurmaya davet etmek bizim için çok büyük bir onur ve mutluluktur." diyerek dışarıdan yazar ve çizerler bu evrende yer alması için davet etmiş. Karanlık İstila'yı okumanızı tavsiye ediyoruz. Satın almak için Zahiri Comics'in internet sitesine veya Eskişehir'deki mağazasına uğrayabilirsiniz. Bir de samimi bir Instagram hesapları var, buradan ulaşabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar!

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!