Okunma Sayısı: 10
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Oyun Önerisi 08: Guacamelee!


Oyun Önerisi 08: Guacamelee!

Bu haftanın oyun önerisi köşemizde çok farklı bir şey önereceğiz! Evet, doğru tahmin... Yine bir platform oyunu öneriyoruz.

Bu haftanın oyun önerisi köşemizde çok farklı bir şey önereceğiz! Evet, doğru tahmin... Yine bir platform oyunu öneriyoruz. Ama bu seferki oyunumuz biraz daha kavga-dövüş, biraz daha hareket içeriyor. Bu haftanın önerisi, Steam üzerinden edinebileceğiniz "Guacamelee! Gold Edition" olacak.
Bir Latin HikayesiBir kasaba baskını ve kaçırılan bir prenses ile başlayan hikayemiz, ölülerin dünyası ve gerçek dünya arasındaki geçişlerle oyuna farklı dinamikler ekliyor ve bu yavan görünen hikayeyi eğlenceli kılıyor. Bu klasik görünüşlü hikayenin içinde, karakterimizi geliştirirken, diğer karakterlerle konuşurken, koskoca bosslara meydan okurken ne yalan söyleyelim, çok eğlendik. Sıcak hikaye ve karikatürize edilmiş Latin Amerika atmosferi ile Guacamelee! oyuncuyu oyuna bağlamakta hiç zorluk çekmiyor. "Seçilmiş Kişi" klişesini mizahi öğelerle oyunun içine güzelce yediren yapımcılar bu konuda çok iyi bir iş çıkarmış. Oyunu oynarken, ciddi bir hikâyedense absürt bir kahramanlık komedisi izliyormuş gibi hissettik. Doğrusunu söylemek gerekirse stresli bir günün ardından oynanacak bir oyun arıyorsanız, Guacamelee! tam olarak size göre. Mizahi öğeler ve keyifli aksiyonun harmanlandığı bu oyun bize epey keyifli saatler yaşattı.
Platforma Kombo DokunuşuLatin Amerika kültürünü doyasıya yaşadığımız Guacamelee!, bize epey keyifli bir platform deneyimi sunuyor. Oyunun eğlenceli dövüş mekanikleri, bir platform oyunundan beklediğimiz aksiyon mekaniklerinin üzerinde seyrediyor. Genellikle kombo mantığının pek görülmediği 2D platform türüne keyifli kombolar ve farklı dövüş mekanikleri ekleyen Guacamelee!, şunu net söyleyebiliriz ki inanılmaz eğlenceli bir oynanışa sahip. Bu aksiyon dinamikleri bir de oyunun çizgi-filmleri andıran güzel görsel tasarımıyla birleşince ortaya epey keyifli bir karışım çıkıyor.

Aksiyonun neredeyse hiç durmadığı bu oyunda diğer platform oyunlarında göremediğimiz bir dövüş dinamiği bulunuyor, düşmanlarınızı öldürmeden önce, tutup diğer düşmanlarınıza atarak onlara da hasar verebiliyorsunuz. Böylece birden fazla düşmana karşı dövüşürken oyun tekdüze bir hal almıyor ve aksiyon kısmı daha eğlenceli bir hale geliyor.

Oyun içerisinde karakter gelişimini hikaye içerisinde ilerledikçe sağlamış oluyorsunuz. Edindiğiniz farklı vuruş stilleri, kombolar ve diğer karakter özellikleriyle karakterinizi daha güçlü hale getiriyor ve oyunun tekrara düşmemesini sağlıyorsunuz.
Bu Grafik Tasarım Sınıfı Geçti!Oyunun görsel tasarımına baktığımızda, sarı tonlarının ağırlıkta olduğu epey renkli bir dünya görüyoruz. Eğlenceli bir çizgi-film havasının hakim olduğu oyun, göze epey hoş geliyor ve oynadıkça gözlemlediğiniz farklı ortamlar asla birbirini tekrar etmiyor. Oyunu oynadığınız süre boyunca açtığınız kombolar, saldırı tipleri ve diğer upgradelerle daima yeni şeyler keşfediyor ve asla sıkılmıyorsunuz. Kısacası oyun görsel tasarımı ve birbirinden farklı ortamların güzelce yedirildiği haritası ile bu konuda sınıfı geçti diyebiliriz. Oyunu oynadıkça, görsel tasarımla ilgilenen ekibin en önemsiz karakterler için dahi uğraştığını anlıyorsunuz. Bu konuda oyunun üzerinde epey uğraşıldığını söyleyebiliriz. Bu uğraşların sonucunda da karşımıza epey kaliteli bir eser çıkmış. Böylece hikayesi ve aksiyon yapısını bunca övdüğümüz Guacamelee!, incelediğimiz hiçbir alanda kötü bir iş çıkarmamış oldu.


Velhasıl Kelam...

Farkındayız, uzun zamandır oyun önerilerinde platform oyunlarına yer veriyoruz. Guacamelee! size önereceğimiz son platform oyunu olacak. Fakat oynadıktan sonra siz de anlayacaksınız ki, Guacamelee! övülmeyi ve önerilmeyi kesinlikle hak eden bir oyun. Renkli atmosferi, mizah anlayışı ve oynanışıyla bir platformdan beklediğiniz her şeyi size sunan bu oyunu oynadıktan sonra siz de insanlara önereceksiniz.

        Artılar:

  • Aşırı eğlenceli dövüş mekanikleri.

  • Renkli, göze hoş gelen atmosfer.

  • Keyifli mizah anlayışı.

  • Masalsı bir hikâye.


        Eksiler:

  • Renk paleti bir süre sonra oyunu göz yorucu hale getirebiliyor.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!