Okunma Sayısı: 89
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Kaliforniya'dan Çıkan Yeni Bir Yıldız: Baby Keem


Kaliforniya'dan Çıkan Yeni Bir Yıldız: Baby Keem

Kendisi gibi Kaliforniya'dan gelen ve hip-hop tarihine damga vurmuş Kendrick Lamar'ın kuzeni trapper Baby Keem gerçek adıyla "Hykeem Jamaal Carter, Jr.", daha 20 yaşında adını birçok yere duyurmuş durumda. XXL'in "2020'nin Yeni Yüzleri" listesine adını ve ikinci mixtape albümü "DIE FOR MY BITCH" ile Billboard'a şarkılarını soktu.

2000 doğumlu Keem daha 17'lerinde adını Kendrick Lamar'ın "Black Panther" filmi için hazırladığı, "Black Panther" ve Beyonce'un meşhur film "Lion King"in yeniden yapılan versiyonu için hazırladığı "The Lion King: The Gift" albümlerinin prodüksiyon ve söz yazarlığı credit'lerine adını yazdırmıştı.

Sırasıyle 2018 ve 2019 yıllarında çıkardığı, "The Sound of a Bad Habit" ve "Die for My Bitch" mixtape albümleri ile kariyerini ve diskografisini açan Keem, şarkılarına işlediği trap matematiği ve özgün sound'ları ile hızlıca yükseldi.

Favori sanatçılarından birinin Kid Cudi olduğunu ve ondan fazlası ile ilham aldığını söyleyen sanatçı bunu müziğine de yansıtmış. Keem, hip-hop'ın alt türlerinden gidiyor ve müziğinde kullandığı enstrüman ve sesler ile kendi atmosferini yansıtıyor.

Bol bol duygu ve depresyon içeren şarkıları, insanı uzaklara daldırmakla beraber değişik ruh hallerine de sokabiliyor. Trap müziğinin en iyi yönlerinden biri olan çeşitli müzik sayesinde, istediği duyguyu dinleyiciye aktarabiliyor.

Kendisinin single şarkılarının kapaklarında kullandığı renk paleti tasarımlar da benim çok hoşuma gidiyor. 

  

Kuzeni Kendrick Lamar ile geçen sene verdiği röportajda, müziğe 13 yaşında kendi odasında ve başlangıç seviyesi ekipmanları ile kayıt alarak başladığını, büyürken bolca Rihanna, Eminem, Kanye gibi isimleri dinlediğini söylüyor. Ev-stüdyo arası giden gösterişsiz sosyal hayatı ve çalışkanlığı ile gelecek için ümit vadediyor.

Bir keresinde Kendrick'in stüdyosundan bir beat seçmiş ve bu beat Kendrick'in favorilerindenmiş ayrıca "DAMN." albümünde kullanacağı bir beatmiş. Kendrick, o beati Keem'in "kendisinin yapamayacağı kadar daha iyi değerlendirdiğini" söylüyor. Keem ne kadar zeki bir müzisyen olsa da Kendrick'in mütevazı davrandığını düşünüyorum. :)

İlgili röportaja buradan ulaşabilirsiniz. 

Her zaman yeni şeyler denemek isteyen, tekrara düşmekten ve yapaylıktan uzak, müziğini tüm duyguları ile yapan Baby Keem, günümüzün fenomen trapstar'ı Travis Scott ile feat atarak da rüştünü ispatladı. Geçtiğimiz günlerde çıkan "durag activity" , altyapısı ve üstünde dans eden iki isim ile kesinlikle harika bir trap parçası.

Bana sorarsanız Travis gibi bir ismin yanında arka planda kalmayı bırakın, şarkıda başa baş giden bir isimden gelecekte kesinlikle çok şey beklememiz gerekiyor.

 

Trap türünde bir ikon olabilecek potansiyele sahip Baby Keem'den sizin için seçtiğim 5 şarkı:

1-Hooligan

"I'm the youngest nigga runnin' it"

2-Apologize

"My momma told me keep distance 'cause all you do is wreck my mind."

Favorim olan bu şarkıda, Eminem'in meşhur ve duygusal şarkısı "Mockingbird" ile benzer melodik tonlar var.

3-Gang Activities

Baby Keem'in sık sık çalıştığı prodüktör Cardo'nun yine harika bir iş çıkardığı bu şarkının sample'ı 1994 yapımı Nintendo oyunu "Super Metroid"den alınmış.

4-Orange Soda

Baby Keem'in çıkış yaptığı ve "Platin Sertifika"lı eseri bu şarkının altyapısında Baby Keem'in de imzası bulunuyor. 

5-Durag Activity

"Askin' question, all my friends are fake hoes."

 

Kaynak:

1  2  3


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!