Okunma Sayısı: 43
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

İzlerken Kendinizden Parçalar Bulabileceğiniz Sıradan Hayatları Anlatan 5 Film


İzlerken Kendinizden Parçalar Bulabileceğiniz Sıradan Hayatları Anlatan 5 Film
Bazı filmler vardır ki; farklı insanların, hareketli hayatlarını değil; sıradan kişilerin, günlük yaşantılarını anlatır. Tanıdığınız birinin anıları veya tecrübeleri gibi olan bu filmler kendi hayatınızın rutininden uzaklaşmak ve yeni bakış açıları kazanmak için oldukça faydalıdır. Size bu tarz başarılı 5 film önerisinde bulunacağız. Keyifli seyirler.

1) Medianeras 


Martin ve Mariana, Buenos Aires'in üç milyonluk kalabalığında karşılıklı dairelerde oturan iki yalnızdır. Martin neredeyse hiç dışarı çıkmadan, evinde web tasarımı yaparak günlerini geçirirken; Mariana yakın zamanda biten uzun süreli ilişkisinin ayrılık sancılarını atlatmaya çalışmaktadır. Buenos Aires'li yönetmen Gustavo Taretto'nun ödüllü kısa filmlerinden sonra çektiği ilk uzun metrajlı film, abartıdan uzak; replikleriyle sorgulatıcı ve tesadüf dolu bir senaryoya sahip.

''Mesaj çekmek ise; en güzel dillerden birinin sözcük dağarcığını ilkel, sınırlı ve kısık kelimelere indirgeyen 10 tuşlu bir sistem''

''Kimi aradığımı biliyorken, onu bulamıyorsam, kimi aradığımı bilmeden, onu nasıl bulacağım?'' 

2) Flipped 
İkinci sınıfta tanışan Bryce ve Julie yıllarca sürecek bir arkadaşlığa başlamışlardır. Julie için bu tanışma ilk aşkı olan Byrce'in peşinden altı yıllık koşma serüvenin başlangıcıdır. Aralarındaki ilişki utangaç ve sıkılgan Byrce içinse bazen can sıkıcı olacaktır. Wendelin Van Draanen aynı adlı romanından uyarlanan ve Rob Reiner'in yönettiği bu film içinizi ısıtacak ve aşkın en saf halini hissettirecek.

 ''Kimilerimiz soluk, kimilerimiz parlak, kimilerimiz ise ışıl ışıldır. Ama çok nadiren rengarenk birisiyle karşılaşırsın. Ve işte o zaman hiçbir şeyle kıyaslanamaz...''

"O ilk heyecanlarının, ilk mutluluklarının ve ilk aşk acılarının hikayesini bir de ilk aşkından dinlemek ister miydin?" 

3) Sukkar Banat
Beyrut'ta hepsi birbirden çok ayrı hayatlara ve kişiliklere sahip olan beş ayrı kadının tek ortak noktası çalıştıkları veya müşterisi oldukları güzellik salonudur. Tüm kadınların aşkları, hayal kırıkları ve yaşama tutunma çabalarının anlatıldığı, Nadine Labaki'nin yönettiği ve oynadığı Fransa-Lübnan ortak yapımı olan bu film müzikleriyle ve atmosferiyle sizi içine alacak.

Filmde geçen Mreyte ya Mreyte adlı muhteşem şarkıya buradan ulaşabilirsiniz. 

4) The Diary of a Teenage Girl
1970'lerdeki San Francisco'da geçen film 15 yaşındaki Minnie'yi konu alıyor. Çizim yapmaya ve çizgi romanlara oldukça ilgili olan Minnie aynı zamanda bir kayıt cihazı ile günlük yaşadıklarını, hayallerini ve düşüncelerini kaydeder. Yönetmeni ve senaristi Marielle Heller olan film ergen bir kızın cinselliği ve benliğini keşfetme hikayesinin anlatıyor.

''Her şey çok sevgisiz ve vasat'' 

5) Boyhood
Richard Linklater'ın 12 yıllık bir süre zarfında çekimlerini tamamladığı film; Mason adlı bir çocuğun duygularını, ailesini, yaşadıklarını kısacası 5 yaşından 17 yaşlarına kadar olan sürecini bize aktarıyor.

''Dünyadan aldığını ona geri vermelisin''

''Aslında her zaman karamsar olmayan biriyle birlikte olmak rahatlatıcı. Dünya o kadar korkunç değil. Her şey insanlığa karşı bir komplodan ibaret değil.'' 

Bonus: Bizim Büyük Çaresizliğimiz
Barış Bıçakçı'nın aynı isimli romanından uyarlanan, Seyfi Teoman'ın yönettiği film; uzun yıllardır dost olan 30'lu yaşlarının sonundaki Ender ve Çetin'in hayatlarına odaklanıyor. Çetin'in yıllar sonra Ankara'ya dönmesiyle ve Ender'le eve çıkmalarıyla kurdukları iki kişilik düzen yakın arkadaşları Fikret'in kız kardeşi Nihal'i onların hayatlarına dahil etmesiyle birlikte değişecektir.

''Okumak kimilerine yazmayı öğretir, bana ise yazmamayı öğretti.''


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!