Okunma Sayısı: 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Her İzlediğinizde Farklı Bir Anlam Çıkaracağınız Muhteşem 5 Film


Her İzlediğinizde Farklı Bir Anlam Çıkaracağınız Muhteşem 5 Film
Unutulamayan filmler vardır, her izlediğimizde ufkumuzu genişleten. Anlaması zor ama çıkarılan anlamların bizi şaşırttığı filmler. İzlerken kendimize ders çıkartabilir veya yaşadığımız rutin hayatımızdan örnekler görebilirsiniz.

Filmler bizlere imgesel olarak anlatılan ama bizim somutlaştırarak izlediğimiz birer yoldur aslında. Bizler de sizi bu yolda bir geziye çıkarıyoruz.

Hadi filmlere göz atıp, izlediğimiz yolu yeniden anlamaya başlayalım. Keyifli seyirler.

1. Conspiracy Theory (Komplo Teorisi)Başrollerini Mel Gibson ve Julia Roberts'ın paylaştığı, yönetmenliğini Richard Donner'in  1997 yapımı aksiyon, gizem filmidir.

Filmin konusuna gelirsek, Jerry Fletcher New York'ta taksi şoförüdür. Ayrıca Jerry'nin tuhaf bir uğraşı vardır: İnternette gezinirken edindiği bilgilerle, tamamen kendi yazdığı komplo teorilerini birilerine anlatmak. Jerry'nin bu atılganlığını fark eden bir FBI ajanı, kendisinin bu uğraşını bırakması hakkında tavsiyede bulunur. Jerry ise ajanın uyarılarını hiçbir şekilde dikkate almaz. Adalet Bakanlığı'nda çalışan Alice ile tanıştıktan sonra başına geleceklerden habersizdir. Kendisini açıklanması zor bir oyunun tam ortasında bulur.

''Geronimo''

İMDb Puanı: 6,7

2. The Devil's Advocate (Şeytanın Avukatı)
Yönetmenliğini Taylor Hackford'un yaptığı 1997 yapımı filmin başrollerini ise Keanu Reeves, Al Pacino ve Charlize Theron gibi başarılı isimler paylaşıyor.

İşinde son derece başarılı olan, dava kaybetmemiş Floridalı bir avukat, üst düzey bir Hukuk Bürosu tarafından New York'tan iş teklifi alır. Bugüne kadar eline gelen en büyük fırsattır.

''Kibir... Kesinlikle en sevdiğim günahtır.''

İMDb Puanı: 7,5

3. Exam (Sınav)
2009 yılı yapımı Exam (Sınav) filmi düşük maliyetle çekilmiş başarılı bir filmdir. Mekan çeşitliliği olmayan, diyaloglarla filmin akışını sağlayan, izleyicisinde merak uyandıran ve bunu sonuna kadar koruyan, gizem, gerilim türünde filmdir.

Güçlü bir şirket, kaliteli bir personel işe almak ister bunun için adaylar çok özenli testlere tabii tutulurlar. Son olarak bir sınavları kalan adayları bir sürpriz beklemektedir. Katılımcılar penceresiz bir odaya sokulur. Her adaya kağıt ve kalem verildikten sonra bir yönetici kuralları anlatır. Tek bir soru vardır ve doğru cevabı veren işe alınacaktır. Sorun şu ki kağıt üzerinde cevap verilebilecek mevcut bir soru yoktur.

''Cevap verilemeyecek bir sorunuz olsaydı ne yapardınız?''

İMDb Puanı: 6,9

4. American History X (Geçmişin Gölgesinde)Yönetmenliğini Tony Kaye'in yaptığı 1998 yapımı, dram, suç filmi. Başrollerde Edward Norton ve Edward Furlong'un başarılı oyunculuklarıyla seyir zevkine şayan bir senaryoyu göreceğiz.


Derek Vinyard, babası zenciler tarafından öldürülen bir Neo-Nazi'dir. Bir gün arabasını soymaya çalışan üç zenciyi acımasızca öldürür ve tutuklanarak hapse gönderilir. Derek, hapiste kaldığı sürede ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün her ırkın içinde olduğunu fark eder. Kardeşi Danny de ırkçı fikirler taşımaktadır ve yaşadıklarından ders alan Derek, hapisten çıkınca Danny'ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.


''Hayat sürekli kızgın yaşanmayacak kadar kısadır.''


İMDb Puanı: 8,5


5. Primal Fear (İlk Korku)
Yönetmenliğini Gregory Hoblit'in yaptığı Primal Fear (İlk Korku) filminin başrollerini Richard Gere, Laura Linney ve Edward Norton paylaşıyor. Olgun ve etkileyici kadrosuyla etkileyici bir izlenim bırakıyorlar. Filmin konusuna gelirsek:

Tanınmış bir psikoposun öldürülmesi, büyük bir yankı uyandırır. Bu cinayet sırasında olay yerinden kaçmakta olan Aaron, görgü tanıkları tarafından suçlu olarak ilan edilir ve suçu işlediğin neredeyse kesinleşmiştir. Son derece prestijli bir avukat olan Martin Vail, ise olayların bu şekilde geliştiğinden tam olarak emin değildir ve Aaron'ı savunma görevini üstlenir. Aaron'ın suçluluğu o derece nettir ki Vail'in bu göreve atanması beyhude bir uğraş olarak addedilir. Ancak kısa bir süre sonra davanın seyri tam anlamıyla değişir. Primal Fear, Akademi'de kendisine Yardımcı Erkek Oyuncu adaylığı getiren Edward Norton’ın performansıyla da göz dolduruyor.

İMDb Puanı: 7,7

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!