Okunma Sayısı: 37
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Aşkın ve Acının Ritimle Buluştuğu Enfes Flamenko Listesi Sizlerle


Aşkın ve Acının Ritimle Buluştuğu Enfes Flamenko Listesi Sizlerle

Dans, hızlı akan ritim ve isyanvari bir ses. Hüzün bu hareketliliğin içinde var oluyor; aşkın ve imkansızlığın cüretkâr tavrını alenen sunuyor dinleyiciye. Endü

Dans, hızlı akan ritim ve isyanvari bir ses. Hüzün bu hareketliliğin içinde var oluyor; aşkın ve imkansızlığın cüretkâr tavrını alenen sunuyor dinleyiciye. Endülüs'ün karma din ve toplulukları arasında böyle bir kültürün oluşması beklenilesi bir sonuç aslında. Endülüs bildiğimiz üzere Müslüman, Yahudi ve Hristiyanlara ev sahipliği yapmış çok eski bir yerleşim yeri. Bu topraklar öyle ki; asırlar boyu savaş, kan, acı, aşk ve imkansızlığı kaderin tekerrür edişi ile daima bağrında taşımış. Flamenko ise bu kaderin dünyaya duyurduğu sesin ta kendisi.

Ülkemizde takipçisi az olsa da flamenko, kültürel getirileri ve sanatına aslında birçoğumuzun aşina olduğu bir halk müziği.

Hazırladığımız müzik listesi efsane parçalardan oluşuyor ve her bir parçayı icra eden flamenko kültürünün nadide isimleri. O halde şimdi kısa bilgiler eşliğinde bu özgün hissi beraber duyumsayalım. :)

Ön Bilgi: 3 sınıf flamenko vardır. En ağırı "cante grande" (büyük şarkı) adıyla anılan ve ölüm, keder ve din konularını işleyen "cante jondo" dur (derin şarkı)

Ara sınıfta "cante intermedio" (orta şarkı) bulunmaktadır. Gene dokunaklı ama daha az ağırbaşlı ve çoğunlukla doğu müziğinden esintiler taşıyan flamenko'lar yer alır.

En hafif tarz olan "cante chico" (küçük şarkı) konuları ise aşk, kırsal yaşam ve eğlencedir.

(Ön bilgi olarak sunduğumuz yazı Melis Cangül makalesinden alıntıdır.)

 1. Bilinen bir parçayla başlayalım. Remedios Silva Pisa yorumu ile Naci En Alamo. (Bizce bu parçanın en iyi yorumu da budur.)
2. Aşk, acı ve ritim tanımlamasının bire bir gözlendiği 2001, yapımı filminden efsane bir sahne. Film müziklerinin her biri aynı muazzamlıkta. Ee... tabii yönetmen Tony Gatlif olunca ortaya çıkan işin alelade olması beklenemezdi.
3. Diğer bir efsane; sözü ve bestesi 'e, yorumu 'ya ait film müziği. Filmin prodüktörlüğü de Tony Gatlif'e ait. Şöyle desek yanlış olmayacaktır: Sezen Aksu Türk müziği için ne ise, Tony Gatlif İspanyol sinemasında odur.
4. Listenin gözde ilk üç parçasından birine geliyoruz şimdi. Estrella Morente'nin naif ve asil yorumu ile  ''En El Alto Del Cerro De Palomares''. (Dikkat ciğerinizi tutuşturabilir, ritme istemsiz ayak uydurmanıza sebep olabilir! :) )

https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=c-NFv0HFVD4

5. Dünyanın en iyi flamenko şarkıcısı ödülüne sahiptir Estrella Morente. Flamenkonun usta ismi Enrique Morente'nin kızıdır. Onu dinleyip de etkilenmemek mümkün mü? 
6. Duymayanımız yoktur. Sinema sektöründen aşina olduğumuz parçalardan biri Asturias(Leyenda). Bestesi Isaac Albéniz 'e ait. Videoda gördüğümüz, icra eden sanatçı ise John Williams.
7. Kadife sesiyle Niña Pastori sıradaki sanatçımız. Flamenkonun çingene kültürü olduğunu ve hatta ülkemizde de çingene kültürü olarak hayat bulduğunu biliyoruz. 17 yaşında ilk albümünü çıkaran Niña Pastori de çingene kökenli bir sanatçı. Sanki dünyaya flamenko söylemesi için özellikle gönderilmiş hissi veriyor sesi. Ne diyelim ''Tú Me Camelas'' parçasını dinlemenizi ısrarla tavsiye ederiz.
8.  yu diğer müzik türlerinden ayıran ayrıntı: Sesin güzel veya değil, yeter ki içten söyle!

Sırada José Mercé'den '' Del Amanecer ''
9. Sınırlarını İspanya'nın dışına taşımış bir müzik kültürünü elbette bu kadar şarkı ile tanımamız mümkün değil. Artık yaşayış biçimini almış, dünyaca benimsenmiş zira. Liste uzayıp gitmesin diye yazının başında da belirttiğimiz gibi efsane isimleri ve parçaları sizler için derlemeye çalıştık.

Sıradaki parça, 2004 yapımı filminin hediyesi

''çok uzun zamandır,

her şeyden bihaber, yalnızız.

ve bahçelerinin yasemin kokusunu da unuttuk

hatta yavaş yavaş anamızdan miras dilini de''
10. Son parçayı flamenko müzik kültürünün ülkemizdeki en bilinen örneğine ayırdık. Evet Öykü ve Berk kardeşler. Ne kadar benimsedikleri ve yansıttıkları tartışılır fakat Berk Gürman'ın flamenko kültürünü yakından takip ettiğini ve gitar icrasında başarılı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğiz. Ayrıca sanatçıları eksik veya yanlış, ''Evlerinin Önü Boyalı Direk'' seçimiyle Flamenko ve Türk müzik kültürünü birleştirip yorumladıkları için gönülden tebrik ediyoruz.
Bir sonraki yazıda görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile özgün kalın.
Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!