Okunma Sayısı: 322
  • 1
  • 0
  • 0
  • 0

Kıskançlığın Mitolojik Kurbanı: Medusa!


Kıskançlığın Mitolojik Kurbanı: Medusa!

Medusa’nın ilginç ve hazin bir öyküsü var... Yunan Mitolojisi'nde yer alan 3 Gorgon'dan (dişi canavar) biri olan Medusa, kız kardeşleri Euryale ve Stheno’dan farklı olarak ölümlü olan tek Gorgon’dur. Kendisine bakan kişileri taşa çevirdiğine inanılır. Bu nedenle Antik dönemde büyük yapıları ve özel yerleri kötülüklerden korumak için onun kabartmaları ve resimleri kullanılırdı.


Peki yaşamını güzeller güzeli bir genç kız olarak sürdürürken, ne oldu da Medusa yılan saçlı bir canavara dönüştü?


Didim'deki Apollon Tapınağı'nda yer alan Medusa heykeli.


Güzelliği ve saçlarıyla nam salan Medusa, özellikle Zeus’un kızı tanrıça Athena tarafından yoğun bir şekilde kıskanılmaktadır. Bu sırada deniz tanrısı Poseidon, Medusa’nın güzelliğine karşı koyamayarak ona aşık olur ve Athena’nın kıskançlığı adeta ikiye katlanır. İşte hazin öykü de tam olarak burada başlıyor zaten. Poseidon, Athena’nın tapınağında Medusa’ya zorla sahip olur ve Athena pek tabii ki bunu kendine yapılan büyük bir saygısızlık olarak nitelendirir. Öfkeden deliye dönmüş ve beklediği fırsatı da sonunda ele geçirmiştir. Öncelikle Medusa’nın dillere destan olan güzel saçlarını birer yılana dönüştürür. Ardından yüzünü çirkinleştirerek ona bakanların taş kesilmesini sağlayacak şekilde lanetler ve genç kızı bir Gorgon yapar.


Ancak bu ağır ceza bile Athena’nın içini soğutmaya yetmemiş olacak ki Perseus’a emir vererek Medusa’nın başını kestirir. Genç kızın ölümüyle beraber Poseidon’dan olma çocukları Pegasus ve Chrysar bedeninden dışarı fırlar ve kanının sol damardan akanı öldürücü bir zehir, sağ damardan akanı ise ölüyü bile diriltebilen bir ilaç haline gelir.


Antonio Canova tarafından 1797 yılında yapılan Perseus heykeli. Günümüzde Vatikan Müzesi'nde yer alıyor.


Bu korkunç intikamdan sonra Athena, kesik başı kalkanının önüne bağlayarak düşmanlarını taşa çevirme yöntemini kullanır ve bu sayede kendisine farklı bir savunma sistemi kurar. Athena’nın kıskançlığına kurban gidip binlerce yıllık rivayetlere konu olan zavallı Medusa ise dünya çapında bir efsaneye dönüşerek insanlık tarihinde önemli bir yer edinir.


 


Kaynak: 1,2    


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!