Okunma Sayısı: 267
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Hikaye Anlatıcısı Olan 5 Modern Heykel Çalışması


Hikaye Anlatıcısı Olan 5 Modern Heykel Çalışması
Temelde hikaye anlatma ve aktarma amacı güden sanat, içinde bulunduğu yapının gereği olarak sürekli bir evrim halindedir. Bu evrim hali; hem sanatın teknik olarak gelişmesi, hem de anlatıcı olan insanlığın değişim yaşamasından kaynaklanır.

Özellikle görsel sanatlar düşünüldüğünde; bu gelişimin çok farklı şekillerde yol aldığı görülebilir. Görsel sanatların alt dalı olan heykel sanatı da, ilk zamanlarından bu yana edindiği konular ve onları işleyişi bakımından farklılıklar göstermektedir. Geçmişte daha çok tarihi, dini kişi ve sembolleri konu edinirken, şimdilerde diğer tüm sanat dallarında olduğu gibi modern bir anlayışa ev sahipliği yapmaktadır.

Modern heykel sanatında, maddi gerçeklerden çok, duygu ve düşüncelerin yapı taşı olduğu görülmektedir. Sanatçıların farklı malzeme ve işleyiş tekniği hakkında geçmişe kıyasla daha çok bilgi sahibi olmasından dolayı, tasarım ve üretimin çeşitliliği de buna paralel olarak artış göstermektedir.

Bu yazımızda ise, yakın dönem içinde vurucu hikayeleriyle gündeme gelen 5 modern heykel çalışmasını sizler için derledik.

1. Paige Bradley - Expansion (Genleşme) 


Amerikalı sanatçı Paige Bradley'nin Genleşme adlı eseri; hayatımız boyunca bizi çevreleyen sınırların ihlali hakkında bir manifesto niteliği taşımaktadır. Ona göre dünyayı algılamak ve kendimizi tanıyabilmek için tek şansımız; bağlarımızı kopararak kabuğumuzun dışına çıkmaktan geçiyor.

"Çevremizdeki duvarları zorlamadığımız sürece, gerçekte ne kadar güçlü olduğumuzu asla bilemeyiz."

Genleşme adlı bu eser, bronz gövdesindeki çatlaklardan süzülen ince ışıkla izleyicisine bir şeyler anlatmak istiyor. Hayatın olağan koşuşturması içinde insanı durup düşünmeye ve sonrasında kendini bulmak için çıkacağı yola teşvik etmeye çalışıyor. Brooklyn, New York'da bulunan eser, modern heykeller arasında kendine ait bir özgürlük hikayesi anlatmaktadır. Heykelin diğer örnekleri Kaliforniya ve Londra'da bulunmaktadır.


2. Lorenzo Quinn - The Force of Nature (Doğanın Gücü)


Doğanın Gücü serisi İtalyan heykeltıraş Lorenzo Quinn'in vurucu hikayesini anlatmak için oluşturduğu bir dizi heykel serisidir. Serinin örnekleri New York, Katar, Çin, İngiltere, İrlanda, Monako ve Singapur'da bulunmaktadır. Bronz, metal ve alüminyum gibi çeşitli malzemelerin kullanıldığı serinin örneklerine bakacak olursak, genel olarak yerküreyi bir kuşak yardımıyla tutan bir kadın figürü görüyoruz.

Tahminen Doğa Ana olarak betimlenen bu kadın figür, yerküre ile muhteşem bir uyum ve denge içerisindedir. Kıyafetindeki hareketlilikten ağır bir kuvvete maruz kaldığını anladığımız Doğa Ana figürü, zorlanmasına rağmen dengesini korumaya çalışmaktadır.


3. Nazar Bilyk - Raindrops (Yağmur Damlası)


Ukraynalı sanatçı Nazar Bilyk tarafından yapılan bu eser, görüntüsüyle seyirciyi ilk bakışta yakalayan bir yapıya sahip. Bronz bir erkek figürün yüzü üzerinde bulunan koca yağmur damlası cam kullanılarak yapılmıştır. Camın yansıtıcı özelliği sayesinde, doğanın insan üzerindeki yansıması da işlenmiştir.

Sanatçıya göre; yağmur damlası insanı çeşitli yaşam biçimlerine bağlayan diyaloğun sembolü niteliğindedir. Gevşek ve gözenekli bir yapıya sahip olan yağmur damlası kullanılan figüre kıyasla orantısız derecede büyüktür. Sanatçıya göre Kiev'de bulunan bu eser, insanın çevreyle olan ilişkisinde yaşadığı zorlukları da anlatmaktadır.


4. Jason Decaires Taylor - Vicissitudes (Değişiklikler)


Su altında yaptığı heykel çalışmalarıyla bilinen İngiliz heykeltıraş Jason deCaires Taylor'ın neredeyse tüm eserlerinin güçlü bir hikayesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hem eserlerindeki kuvvetli doku, hem de bunların su altında sergileniyor oluşu sanatını daha da ilgi çekici hale getirmiştir.

Sanatçının Grenada, Karayipler'de bulunan bu eseri su altında yaptığı çoğu çalışmasında olduğu gibi denizlere ve okyanuslara verilen zararı konu edinmektedir. Aynı zamanda dalgıç ve fotoğrafçı olan Taylor, çocuk figürlerin el ele tutuşarak bir çember oluşturduğu bu eseriyle, su altında bulunan doğa hazinelerinin korunması adına büyük ses getiren bir çalışmaya imza atmıştır.

 5. Zenos Frudakis - Freedom (Özgürlük)


Amerikalı heykeltıraş Zenos Frudakis'in Philadelphia'da bulunan bu eseri, Paige Bradley'in Genleşme adlı eseriyle benzer bir hikaye anlatmaktadır. Kalıplarından çıkarak özgürlüğe kavuşmanın çetrefilli ve zorlu yolculuğunu anlatan bu eser bronz yapıya sahiptir.

Frudakis'e göre bu eser, yaratıcı süreçte özgürlüğün kazanılması mücadelesi hakkındadır. Etrafındaki sınırlardan kurtulmaya çalışan insanlığın yaşadığı zorlukları aşama aşama anlatan bu eser, o özgürlük anına kavuşmuş olan kişinin büyük mutluluğunu en yalın şekliyle anlatmaktadır.Modern heykel sanatı, yukarıda gördüğümüz örneklerde olduğu gibi, birbirinden farklı birçok konuda anlatılmış hikayeler barındırmaktadır. Kullanılan malzeme ve teknik ne olursa olsun, asıl amaç sanatçının anlatmak istediği hikayede gizlidir. Kimileri ilk bakışta fark edilen, kimileri ise araştırıldıktan sonra anlaşılan bu hikayeler ve onların anlatıcıları, modern sanatın ve yaşamın önemli parçalarındandır.

Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5,

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!