Okunma Sayısı: 53
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Oyun Önerisi 09: Randal's Monday


Oyun Önerisi 09: Randal's Monday
Adventure oyun denilince aklınıza ne geliyor? Randal's Monday tarzı adventure oyunlar hakkında "eski tarz adventure" denildiği bir zamandayız. Evet, doğru bildiniz Randal's Monday eski tarz adventure oyunu ama güzel yanı şu ki oyun tarzı yenilenmiş. Hatta oyunun başında oyuncuya sorulan "eski stil mi yoksa yeni stil mi?" sorusu bunun en büyük örneği olabilir. Geçelim oyunun detaylarına...

Oynanış Önemli Tabii


Oynanış olarak Monkey Island, Day of the Tentacle ve Full Throttle tarzı oyunları baza alıyor Randal's Monday. Yani kısacası "eski tarz adventure". Diyaloglarda Randal'ın söyleyeceği şeyleri seçtiğimiz, envanter sistemiyle sağda solda bulduklarımızı topladığımız ve bu topladıklarımızla da bulmacaları çözüp hikayede ilerlediğimiz bir oynanışı var. Yeni bir şey arayanlar hayal kırıklığına uğrayabilir ama eğer adventure oyunlarına aşina iseniz ve seviyorsanız sadece bu mekaniklerin olması eminim sizleri rahatsız etmeyecektir.Oynanışla alakalı genel sıkıntı bulmacalar... Bulmacaları çözmek her oyuncuya hitap etmez bu aşikar bir gerçek. Ama bir bulmacayı çözünce insanda oluşturduğu tatminkarlık duygusu anlatılamaz. Bu duygu her türlü oyun-yapboz-çengel bulmaca'da yaşayabileceğiniz bir duygu. Randal's Monday de sizi aynı duyguya sürüklemekten geri kalmıyor. Peki sorun ne? Sorun bulmacaların yer yer, hatta yer yer demek az gelebilir genel olarak çok alakasız olması. Şimdiye kadar birçok adventure oyun oynamış olan bir oyuncuysanız bu oyundaki bulmacaları görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız. Pek tabi oyunun içindeki absürtlük teması bunları mantıklı gibi gözükmesini sağlıyor olabilir ancak oyuncu olarak bunu algılayıp düşünüp doğru olanı doğru şekilde yapmak o kadar kolay olmuyor. Bu oyunu ipuçlarını kullanmadan bitirebilen bir insan varsa tanışmayı çok isteriz.

Gönderme Vaar! Selam Çakmışlaar!


Gelelim oyunun en eğlenceli kısmına. Eğer geek bir insansanız bu oyunda bolca etkilendiğiniz sahne olacak. Blade Runner'dan Esaretin Bedeli'ne, Star Wars'dan Monkey Island'a oldukça bol referans bulacaksınız. Oyunun başında bolca referans görüp hikayenin sadece bu referanslar üzerinden ilerleyip esprileri bunun üzerinden yapıp "orijinal bir şey sunmayacak herhalde" düşüncesine kapıldığınız anda kendinizi Randal'ın saçma sapan hikayesine kaptırmış şekilde bulacaksınız.Gönderme kısmında çok açıklama sadece şunu söyleyerek devam edeceğim. Yukarıdaki görsel oyundaki 1 saatlik yeri kaplayan bir sahne. Sadece bu sahneden bile oyunun geek kültürünü ne kadar çok sevdiğini anlamamız mümkün.

O Yüzük Senin Bu Yüzük Benim


Randal oyunun başlarında bir barda en yakın arkadaşı Matt ve onun nişanlısı Sally ile birlikte oturup Matt ve Sally'nin düğün hazırlıkları hakkında konuşuyor. Matt gecenin sonuna doğru kusmaya gidiyor. Onunla ilgilenmek için dışarı çıkan Randal, Matt'in cebinden düşen cüzdanı alıyor. Matt'in cüzdanındaki bir yüzük yüzünden Randal'ın lanetlenip sürekli aynı Pazartesi'ye uyanmasıyla başlıyor hikayemizin ilk kısmı.Ve hikayemiz bu şekilde başlıyor merak etmeyin herhangi bir spoiler almış değilsiniz bu bahsettiğimiz kısım 15 saatlik oyunun ilk 1 saati falan.Hikaye ilerledikçe Randal karakterine öyle alışıyor ve seviyorsunuz ki ona yapılan bir haksızlığa tahammül edemiyorsunuz. Tepkilerini anlayışla karşılıyorsunuz ve sürekli aslında "her gün aynı güne uyansam acaba neler olurdu?" sorusunu kendinize sorarken buluyorsunuz. İşin ilginç yanı sorduğunuz bu sorunun cevabını Randal size adım adım veriyor.

İlk başlarda size sürekli aynı şeyler oluyor izlemini veren oyun az önce de dediğimiz gibi bir yerden sonra kendinizi kaptırmanızı sağlıyor. Kısacası hikayesi çok özgün olmasa da sizi yer yer meraklandıran yer yer güldüren yer yer de üzen bir yapıya sahip. Bu tarz bir adventure oyunundan beklediğinizin üstünde bir hikaye ile karşılaşacağınızı temin edebiliriz.

Credits Akarken


Son sözleri söyleyip toparlayalım yavaştan. Randal's Monday hikayesi ve komik tarzıyla sizi etkileyip bazı bulmacalarıyla ise bazen sinir eden bir oyun genel olarak. Eğer "eski tarz adventure" oynularını seviyorsanız bol referans dolu bu oyunu da denemeden geçmeyin derim.


Artılar:


+Bol Referans

+Komik ve Samimi Hissettiren Senaryo

+Güzel Yazılmış Karakterler

+Grafik Tarzı

Eksiler:


-Anlamsız Bulmacalar

-Yer Yer Sıkan Konuşmalar

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!