Okunma Sayısı: 43
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Geçmişten Günümüze Oyun Dünyasının İlkleri Bölüm: 1


Geçmişten Günümüze Oyun Dünyasının İlkleri Bölüm: 1
Hayatımızın çoğunluğunda yer alan ve bazılarımız için ise direkt hayat olan oyun dünyasının belki de hiç bilmediğiniz “ilk”lerini sizler için derledik. Günümüze geliş aşamasında neler olduğunu merak edenler için eğlenceli bir yolculuk olacağını düşünüyoruz. ?

1940 yılında Edward U. Condon ilk kez yapay zekaya sahip, gerçek oyunculara karşı Nim adındaki geleneksel bir oyunu oynayabilen bilgisayarı tasarladı. Binlerce insanın rakip olarak oynadığı bu bilgisayar, oyunların %90 kadarını kazanıyordu.İlk popüler 8 bit oyun konsolu Famicom’du.Bununla birlikte de çıkan ilk 8 bitlik oyunlar: Donkey Kong, Donkey Kong Jr. Ve Popeye.

Merhaba Mario! Aramıza hoş geldin!İlk bilgisayar oyunu 1962’da Stephen Russel tarafından çıkartılmış “Spacewar!” olarak düşünülüyor. Tabi grafikleri daha çok 1980’li yılların oyunlarını andırdığı için hala biraz çelişkiler devam etmekte.İlk Esports etkinliği de 1972 yılında Stanford Üniversitesi tarafından “Spacewar” için yapılmış. 10.000’den fazla katılımın gerçekleştiği bu etkinlikle virüs yavaş yavaş dünya çapına yayılmış görünüyor… :(

İlk ateri oyunu Spacewar’dan 11 yıl sonra 1973 yılında çıkan Pong’tu.İlk FPS oyunu 1973 yılında çıkan Maze War’du.İlk yarış oyunu Space Race(1973)İlk aksiyon macera oyunu “Colossal Cave Adventure(1976)” .

Evet nereden... nereye...

İlk 3D oyun 1981 yılında çıkan “3D Monster Maze”di.1981 : Donkey Kong oyuncularının oyunun yaratıcısına baskı yapması sonucu çok sevdikleri “zıplayan adam”, tüm zamanların en çok bilinen ve oynanan oyununda ana yıldız olarak yerini buldu.

Zıplayan adam ismini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Çünkü onu büyük ihtimalle, daha çok günümüzdeki ismi ile tanıyorsunuz.

Mario.Çoğu insan bu kategoride ilk oyunun Half-Life olduğu yanılgısına kapılsa da, (yazarlarımızdan bazılarına göndermedir) ilk hikaye tabanlı FPS oyunu 1992’de çıkmış Wolfenstein 3D’dir.1993 yılında çıkan “Doom” oyunu ile birlikte ilk multiplayer oyunu ile tanışıldı.  Ve daha sonrasında bu yıldan itibaren tek kişilik oyunların yerini yavaş yavaş multiplayer oyunlar almaya başladı.Bu oyunu keşke arkadaşımla da oynayabilsem? Ah, sonunda!

Welcome to Adventure!

-enter building

-get lamb

Taken.

Spacewar!’dan 15 yıl sonra ilk “hikaye tabanlı macera oyunu” oyunu 1977 yılında Crowther & Woods tarafından çıkartılan Adventure adlı oyundu. Diğer macera oyunlarının aksine bu oyunda eğer oyuncu bir şey yapmazsa oyun da duruyordu.

İkinci bölüm çok yakın bir gelecekte gelecek...

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!