Okunma Sayısı: 705
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Tarih Severlerin ve Tarih Öğrencilerinin Oynaması Gereken Oyunlar!


Tarih Severlerin ve Tarih Öğrencilerinin Oynaması Gereken Oyunlar!
Tarih ile ilgilenen bir insan değilim. Ancak Youtube'da genel kültürüm olsun diye takipçisi olduğum bir sürü kanal da mevcut. Bunlardan bir tanesinin videosundan ilham alarak, okurlarımız için kendi oynadığım ve sizin de oynamanızı beklediğim tarih ile alakalı bazı oyunlar listeledim. Umarım size de oynayacak oyun arayışınızda bir nebze yardımcı olur bu içerik.

Assassin's Creed Serisi

Farkındayım, bu seri zamanla kötü oyunlar da çıkarmış sonradan orijinalinden bambaşka bir hale evrilmiş bir seri. Ancak bu demek değildir ki tarihe çok ters. Aksine tarih konusundaki derinliğini gittikçe daha da arttırmış bir seri. Özellikle; Assassin's Creed Origin ve Assassin's Creed Odyssey oyunlarıyla bu derinliği arttırmış bir seri. Bu oyunlara gelen Discovery Tour modları ile bu tarihi çok daha interaktif şekilde öğrenebiliyorsunuz. Serinin önceki oyunlarına dönecek olursak kesinlikle ve kesinlikle şu anki güncellemelerle düzeltilmiş olan oyunları oynamanızı ayriyeten tavsiye ederim. Çünkü kendileri yakın tarihimiz haricinde, 19.yüzyıla kadarki her yüz yılın en önemli olaylarını ele almış bir seri.

Kingdom Come: Deliverance

1400'lü yılları size bir ARPG olarak sunup, gerçekçiliği maksimum seviyeye getiren başka bir oyun yoktur herhalde. Avrupa'nın o dönemin kalbi Bohemia'da geçen hikaye akışı ve açık dünyası ile sizi içine çekecek bir yapım. Yapımcılarının realizm düşkünlüğünden ötürü, tarihi detayların her birine özenle çalışılmış. O dönemin yaşam tarzını ve dokusunu içinde barındıran bir yapım kendisi.
Kendisinin çıktığı yıldan bu yana 12 ödül almış olması da ne denli başarılı olduğu hakkında size bir ipucu versin.

Paradox'un; Hearts Of Iron, Crusader Kings ve Europa Universalis Üçlüsü

Biliyoruz oynaması çok zor. İşte tam bu noktada da neden zor olmasının iyi olduğunu anlatabilirim. Bu oyunların zor olma sebebi, tarihe has belli başlı detayları barındırması. Özellikle İngilizce bilen bir Tarih öğrencisi kazanmak için oyunda her bir detayı okuyup oynamalı. Hele ki bu üç oyunun birbirlerinden farklı tarihlerde geçmesi size o dönemlerin ülkelerinin farklı şartlardan ve yapılardan oluştuğunu anlatır nitelikte. Heart Of Iron döneminde başardıklarınızı, Europa Universalis'de başaramayacak. Europa Universalis'de yaptıklarınızı, Crusader Kings'de yapamayacaksınız.

Age of Empires

Tarihi oyun içerisine fazla işlemese de, hikaye anlatımında tarihi iyi işleyen oyunlardan birisi. Farklı medeniyetlerin kendilerine has hikayelerini, campaign moduyla anlatan oyunun benim gibi bir çok oyuncu için de strateji konusunda ilk akla gelen oyunlardan biri olduğu çok açık.

Battlefield ve Call Of Duty Oyunları

Bu oyunların tamamını kapsamadığını biliyorum. Bu oyunları tek bir başlığa toplama sebebim, ikisinin de oyunların bazılarında tarihi temalarını çok iyi yansıtmaları ve birbirlerini rekabetleriyle tamamlayan savaş oyunları olmaları. World War 2 ve World War 1 konularında kurgunun haricinde yaşanan tarihi olayların içine sizi dahil etmelerinden dolayı hepimiz için bu oyunların yeri ayrıdır.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!