Okunma Sayısı: 119
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Sokak ve Lüks Modanın Kesişimi: Nike x Off-White


Sokak ve Lüks Modanın Kesişimi: Nike x Off-White
Bir insanın giyinişi aslında onun hakkında pek çok ipucu verir. Dinlediği müzik tarzından, maddi yeterliliğe kadar aslında insanı en güzel özetleyen noktalardan biridir giyim. Daha sokak tarzına uygun giyinen insan hakkında farklı, lüks giyim markalarından giyinen kişiler hakkında ise farklı düşünceleriniz ve çıkarımlarınız olur. Daha doğrusu oluyordu. Çünkü artık lüks moda sadece yüksek zümre insanların hizmetinde olmamaya karar vermeye başladı.

Bu durumun en büyük örneği ise lüks bir giyim markası olan Off-White'ın sokağın en büyük markalarından biri olan Nike ile işbirliği yapmasına karar vermesi denebilir. Virgil Abloh önderliğinde yeni yeni lüks moda pazarında adı duyulan Off-White, bu iş birliği ile lüksü sokağa taşımaya karar vereli neredeyse 2 yıl oldu. Bu hareketin etkilerini hala hissediyoruz desek yalan olmaz."The Ten" ismini verdiği bu koleksiyonda başta sadece ayakkabılar üzerine çalışan Virgil Abloh, sonrasında The Ten harici Nike ile yeni işbirlikleri gerçekleştirerek giyim koleksiyonları da tasarladı ve Off-White ile Nike ikilisini sokak ve lüks dünyası arasında bir köprü haline getirdi. Koleksiyon ise hem lüks hem de sokak modasını takip eden insanlar tarafından çok sevildi ve eleştirmen tarafından da yüksek not aldı.

Koleksiyonda ilk olarak efsanevi Nike Air Jordan 1'ın Chicago silüetini tekrardan yorumlayan Abloh, Off-White'da da çokça kullandığı tırnak işareti içerisine yazı yazma ve Off-White tagini efsanevi silüetin tasarımına işledi. Sonrasında ise Blazer, Presto, Air Max 97, Zoom Fly, Air Force, Hyperdunk, Air Max 90 ve Vapormax gibi modelleri de kendi stilinde tekrardan yorumlayan Virgil, bunların üstüne Converse ile anlaşarak efsanevi Chuck Taylor modelini de kendince yorumlayarak koleksiyonuna dahil etti. Modeli transparanlaştırarak modelin silüetine dokunmadan ona farklı bir hava katan Virgil, bu ayakkabı ile birlikte orijinal "The Ten" koleksiyonunu sonlandırdı.Bu dokuz ayakkabı ile birlikte artık hem lüks hem de sokak modasında iyice ünlenen Abloh, koleksiyonu devam ettirme kararı aldı ve her model için farklı renk paketleri hazırlamaya başladı. Her model için 2 farklı renk tipi daha hazırlayarak koleksiyonu genişleten Virgil, aynı zamanda koleksiyonun dünya kupasına denk gelmesinden dolayı Nike için ekstradan bir giyim ve ayakkabı koleksiyonu daha hazırladı.Bu dönemde aynı zamanda Louis Vuitton'un baş tasarımcısı görevini üslenen Virgil Abloh, bu görevi layıkı ile yerine getirirken bile asla bu işbirliğinden kopamadı. İlk olarak MCA Chicago'da Off-White için bir sergi açan Abloh, sergide Off-White ile Nike işbirliği için hazırlanıp askıya alınmış ve daha önce hiç yayımlanmamış tasarımları sergide tanıttı. Bu tanıtım sonrası ile yepyeni bir Nike x Air Force 1 rengi tanıtan Abloh, modele "MCA" ismini verdi. Daha önce de Off-White'ın katıldığı ya da düzenlediği Complexcon ve MoMa isimli eventlere özel Nike x Off-White'a ait tasarımlar satışa süren Abloh, bu tasarım ile birlikte bu işbirliğindeki altıncı Nike Air Force 1 modeline imza atmış oldu. Bundan sonra ise son olarak Nike Zoom Terra Tiger 5'i kendi stilinde yorumlayan Virgil, hala Nike ile olan ortaklığını sürdürmeye devam ediyor. Bakalım gelecekte Nike ve Off-White işbirliği daha ne kadar bizi büyülemeye devam edecek

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!