Okunma Sayısı: 96
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Tasarımcı Yönü ile Travis Scott


Tasarımcı Yönü ile Travis Scott
Kültürlerin kesişimi özellikle günümüz dünyasında sıkça rastlanabilen bir durum. Birbirinden alakasız iki alan bir anda güçlerini birleştirerek büyük kitlelere ulaşmayı başarabiliyor. Bu durumu markalar üzerinden inceleyecek olursak bunun adına iş birliği deniyor. Aslında gayet basit bir kelime. İki farklı gücün kol kola vermesi ve bir şey ortaya çıkarması. Markaların yaptığı iş birliklerinin ise normal hayatta yapılan iş birliklerinden tek farkı maddi olarak büyük bir değere sahip olması.

Dünyanın en önemli spor giyim markalarıyla yaptığı son iş birliklerinden biri olan Travis Scott x Jordan ise şu zamanki en değerli marka iş birliklerinden biri. Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan Teksas eyaletinden çıkarak günümüzün en büyük rapperlarından biri olmayı başaran Travis Scott, geçtiğimiz sene çıkan ASTROWORLD albümünden sonra şimdi ise Nike ile iş birliği içerisinde çıkardığı tasarımlar ile moda dünyasını bir hayli meşgul ediyor.Aslında Travis Scott'ın moda dünyasına atılması Jordan koleksiyonundan öncesine dayanan bir olay. Avusturyalı moda tasarımcısı Helmut Lang'in kendi ismini taşıyan markası ile Travis Scott, 2017 yılında grafik dizaynlı tişörtler, ayakkabı ve bot modelleri üzerine bir iş birliği yapma kararı almış ancak bekledikleri ilgiyi maalesef görememişlerdi. Tasarımlarda memleketi Houston'a selam niteliğinde bir boğa simgesi kullanan Travis Scott, bu koleksiyon ile birlikte moda dünyasına girme şansı bulmuştu.Helmut Lang koleksiyonundan hemen sonra ise Scott ile Jordan'ın yolu ilk kez kesişti. 2000'li yılların hemen başında orijinal Jordan 15'in tanıtımından hemen sonra arkasından bir sürpriz olarak açıklanan Jordan Trunner LX modelini tekrar hayata döndürmek ve popülerlik kazandırmak amacıyla Travis Scott ile anlaşan Jordan, bu modele Travis Scott'ın sihirli değneğinin değmesini istedi ancak model Travis Scott'ın konserlerinde giymesi için üretilenler hariç asla üretilmedi ve satışa çıkmadı.Bunun sonrasında ise Travis Scott'ın sneaker ve moda dünyasında ismini ciddi şekilde duyuracak olan tasarımı ortaya çıktı. Nike Air Force 1 Low Travis Scott. Jordan ile iş birliğine ara verip direkt olarak bir Nike modeli üzerine çalışmak isteyen Travis Scott, ilk olarak eline efsanevi Nike Air Force modelini aldı ve ona kendinden parçalar ekledi. “Bu ayakkabının yapımına aynı albümü yaptığım gibi baktım” diyen Travis, bu ayakkabıya yeni özellikler olarak 3 adet farklı değiştirilebilir swoosh (Nike logosunun ismi) ve kendini yansıtan bağcıklara takılıp çıkarılabilen bir patch ekledi. Tasarımında ise sakız taban dediğimiz bir taban tercih eden Scott, ayakkabının taban harici kısımlarında ise normal AF1'lara nazaran deri yerine beze benzeyen bir materyal kullandı.AF1 tasarımı çok beğenilen Scott, özellikle sneaker toplulukları tarafından ilk kez ciddi şekilde değer görmeye başlamıştı. Bu görülen değer ise Travis Scott'ın AF1 sonrası tasarladığı Nike Air Jordan 4 Cactus Jack ile ciddi şekilde büyüyecekti. Bir NFL (ABD'nin yerel amerikan futbolu ligi) takımı olan Houston Oilers'ın renklerinden esinlenerek ayakkabıya bambaşka bir hayat verdi. Süet bir materyal kullanan Travis, ayakkabının arka kısmına ise kendi Cactus Jack logosunu ekledi. Bu renk dışında sadece kendisine, ailesine ve arkadaşlarına özel 2 farklı renk seçeneği de tasarlayan Travis, bu ayakkabı ile 2018 yılının en iyi iş birliklerinden birine imza atmış oldu.

Aynı zamanda bu dönemde çıkardığı ASTROWORLD albümü ile de ilgileri kendi üzerine çeken Travis Scott, albümün dünya turu sebebiyle albüme özel birçok merch (hayranların alması için tasarlanmış ürünler) çıkardı ve merchler normal bir sanatçının merchlerinin göremeyeceği kadar çok ilgi gördü.2019 yılına geldiğimizde ise Travis Scott, kesinlikle bu seneye damga vuracak gibi gözüküyordu. İlk olarak bir Jordan 33 modeli tasarlayan Travis Scott, sokakta olan Travis Scott x Jordan etkisini şimdi basketbol sahalarına taşımak istiyordu. Jordan 33 sonrasında ise 2019'da yılın ayakkabısı olma şerefine nail olabilecek bir ayakkabının haberi ortaya çıktı. Nike Air Jordan 1 High Travis Scott. Kültleşmiş ve en çok sevilen Jordan silüeti olan Jordan 1'a Travis'in eli değdiği zaman kötü bir şeyin ortaya çıkmasına kesinlikle imkan yok. Jordan 1 modelini baştan aşağı farklılaştıran Travis, kullandığı süet malzemesi, swooshu ters çevirmesi, 5 adet bağcık seçeneği ve ayakkabının üstüne eklediği detaylar ile senenin en çok talep gören ayakkabısına imza attı. Öyle ki sınırlı sayıda olduğundan dolayı ayakkabının ikinci el satış fiyatları 1000$ gibi fiyatlara ulaştı.

Bunlarla birlikte ayakkabıyla birlikte bir adet de giyim koleksiyonu çıkaran Travis Scott, ayakkabıya en iyi tamamlayıcı parçaları da yine kendisi sağlamıştı.Sadece 3 ay sonra ise Jordan 1'ın low versiyonu için Travis, high modelini anımsatan bir tasarım ile karşımıza çıktı ve Nike Air Jordan 1 Low Travis Scott'ı duyurdu. Renk paletinde değişikliğe giden Travis, ayakkabıyı çok daha sınırlı sayıda ürettirip satışa sunsa da high modeli kadar ilgi toplayamadı. Yine de Travis'in bu modeli de senenin en iyi modellerinden biri olarak yazıldı. Low modeli için kendine özel bir renk paketi de hazırlatan Travis, 2019 yılında resmen kendisiyle yarışıyordu.Travis Scott, Virgil Abloh'un Nike koleksiyonu ile tüm sneaker topluluklarının aklını aldığı bu dönemde harika bir çıkış yakaladı ve bir Kanye etkisi göstererek (Yeezylerin bir anda diğer tüm sneaker koleksiyonlarını geride bıraktığı dönem) 2019'u kendi senesi haline getirdi ve hala iştahla yeni işler üretmeye devam ediyor. Son olarak bir Jordan 6 modeli üstünde çalıştığını duyuran Travis Scott, her geçen gün bizi şaşırtmaya ve büyülemeye devam ediyor.

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!