Advertisement
Okunma Sayısı: 531
  • 2
  • 0
  • 0
  • 0

Barış Manço'nun "Mercimeği Fırına Vermek" Deyiminden Esinlenerek Yazdığı Şarkı


Barış Manço'nun "Mercimeği Fırına Vermek" Deyiminden Esinlenerek Yazdığı Şarkı
Advertisement

Barış Manço’nun 80’li yılların başında çıkardığı “Adem Oğlu Kızgın Fırın Havva Kızı Mercimek” isimli şarkı, anlamını bilmeyenler için merak konusu olmuştur. Manço'nun mercimeği fırına vermek deyiminden esinlenerek yazdığı şarkıda deyimin hikayesi şöyledir:

Eskiden Anadolu’da evde hazırlanan yemekler pişirilmesi için civarda bulunan fırınlara verilirmiş. Genelde akşam vakitlerinde verilen bu yemeklerin pişmeleri uzun sürdüğünden sabaha kadar fırında pişerlermiş. Sabah olunca herkes fırına gidip kendi yemeğini alırmış. Böyle bir mahallede iki genç birbirlerine aşık olmuşlar ancak dedikodu çıkmasından çekindikleri için bir türlü buluşamazlarmış. Kız sevdiceğini görebilmek için annesine fırına yemek koyalım diye sık sık yalvarırmış. Bir akşam annesini fırına mercimek koymak için ikna etmiş. Mutluluktan havalara uçarcasına çömleği alıp dışarıya koşmuş ve delikanlıyla bir köşede buluşmuşlar. İki sevdalı muhabbete öylesine dalmışlar ki vakit ilerlemiş ve o sırada fırına yemek koymaya giden insanlar onları görüp gülüşmüşler. Ertesi gün korkulan olmuş. “Ahmet Efendi’nin Zeynep ile Hasan Ağa’nın Ahmet dün akşamüstü mercimeği fırına vermişler” diye mahallede dedikodu çıkmış.

Bu olaydan sonra iki aşık evlenmişler ve ne zaman onların sözü geçecek olsa “mercimeği fırına veren gençler değil mi bunlar?” demişler. Böylece “mercimeği fırına vermek” deyimi evlenmek için gizlice anlaşan insanlar için söylenir olmuş.


Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!