Okunma Sayısı: 96
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Muhteşem Türkçe Şarkı - III


Keşfedilmeyi Bekleyen 10 Muhteşem Türkçe Şarkı - III
Müzik kaşifleri için hazırladığımız listelerin üçüncüsü ile karşınızdayız. Playlistinden sıkılan ve yeni parçalar keşfetmek isteyenlere ilaç gibi gelecek bu liste, hem yıllarını müziğe vermiş sanatçıların hem de müzik kariyerinin başında olan genç müzisyenlerin eserlerini barındırıyor. Size keyifli dinlemeler diliyoruz. Serinin devamında görüşmek üzere.

1) Vedat Sakman - Usulca


1949 yılında doğan sanatçı, divan sazı üstadı babası sayesinde küçük yaşlarda müzikle tanıştı ve hayatını buna adadı. Birçok sanatçıyla çalışmaları olan ve birbirinden güzel albümler çıkaran Vedat Sakman Türkiye'nin en değerli müzisyenlerinden biri. Muhteşem sesinin ve anlamlı sözlerinin buluştuğu bu şarkıyı mutluyken dinlemenizi tavsiye etmiyoruz.

''Hastayım, yorgunum, seni bekliyorum ve zaman akışta...''
 

2) Onur Özdemir - Yalancım


1999 yılında kurulan, 2011 yılında Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin müziklerini yapan ve aynı yıl dağılan efsane grup Sakin'in eski solisti, şimdilerde Onurr adıyla solo çalışmalarını yayınlayan müzisyenin kısa ama defalarca kez dinlemek isteyeceğiniz şarkısı.

''Yürek hesap kitap tutamadı''
 

3) Ezgi Aktan - Küsmedim


Müzik yolculuğuna Boğaziçi Folklor Kulübüyle başlayan kadife sesli şarkıcının, 2016 yılında çıkardığı ''İyi ki'' albümüne ait içinizi ısıtacak, umut dolu şarkısı.

''Ben döne döne dans etmeliyim bu gece ay bize gülümserken''
 

4) Murat Ak - Bozdun Ezberimi


Çamur'un solisti Murat Ak'ın, grubun dağıldığı dönemlerde çıkardığı başarılı solo albümü Destur'a ait ezberleri bozan bu şarkısının bağımlısı olacaksınız.

''Yüzünü güneşe çevir, utansın.''
 

5) Fikri Karayel - Morg


Kıbrıs'ta doğup İngiltere'de büyüyen şarkıcı 2015'te Zor Zamanlar albümünü çıkardı. İlk olarak Myspace hesabında paylaştığı Hayal Edemezsin adlı muhteşem şarkısıyla büyük beğeni topladı. Yine aynı albüme ait olan Morg şarkısı ise müzisyenin güzel parçalarından bir diğeri.

''Emin adımlarla terk ettim enkaz bölgesini''
 

6) Sen Yağmur Dök - Ayrıklar


İlk listemizde ''kani'' adlı şarkısını paylaştığımız Cihan Mürtezaoğlu ve Ezgi Altıner'in güzel eserlerinden bir diğeri.

''Uyuyabilsem gece keder olmaz.''
 

7) Fuat Saka - Ah Be Dünya


Müziğine ''lazca caz'' yakıştırması yapılan, siyasi ortamlardan dolayı yıllarca yurt dışında yaşamış, 2000 yılında ise Türkiye'ye dönüş yapmış başarılı sanatçı; ilk albümünü 1982 yılında ''Yıkılır Zulmün Son Kaleleri'' adıyla çıkardı. Karadeniz türkülerinin yanı sıra farklı tarzlarda da şarkılara sahip olan sanatçının, en çok tanınan eserlerinden biri Şimdi Ne Yapar. Ah Be Dünya ise Lazutlar Livera albümüne ait, ''İçmişim olmuşum tam zil zurna, sen döndükçe dönmüşüm senin için'' diye dünyaya seslendiği özel bir eser.
 

8) Gevende - Ağlaya Ağlaya


2000 yılında Eskişehir'de kurulan grup Kürtçede çalgıcı anlamına gelen Gevende adını 2002 yılında aldı. Psychedelic folk tarzında müzik yapan grup, Nepal dahil birçok ülke de konserler verdi, çok sayıda festivalde sahne aldı. Bazı şarkılarında belirli bir dili değil, doğaçlama insan sesleri kullanan, özgün bir tarza sahip olan grubun 2017 yılında çıkardığı Kırınardı albününe ait olan bu şarkı ise sizi farklı dünyalara götürecek.
 

9) Ayyuka - Havada Bir Hinlik Var


Birçok uluslararası festivalde boy gösteren, oldukça başarılı sahne performansları bulunan grup 2001 yılında Eskişehir'de kuruldu. İsimleri ''göğün en yüksek noktasına doğru bir hareket'' anlamına gelen Ayyuka, ilk albümünü 2007'de piyasaya sürdü. Aynı albüme ait olan bu şarkı farklı atmosferiyle oldukça özel bir parça.

''Nedendir bilinmez bir sıkıntı var, yağan yağmurdan esen yelden mi?''
 

10) Mahmut Çınar - Sevdakeder


Naif sesli müzisyenin söz ve müziği kendisine ait olan bu güzel eserinin ilk versiyonunu buradan dinleyebilirsiniz.

''Sevda dudakta uçuk, kalpte yara, küllükte sönüp duran sigara...''
Kaynak: 1,2,3,4

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!