Okunma Sayısı: 51
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Müzik Endüstrisinin Yeni Bombası: K-Pop


Müzik Endüstrisinin Yeni Bombası: K-Pop
Pop müzik endüstrisi yıllardır ABD önderliğinde ilerliyor. ABD'den çıkan isimler internasyonel anlamda büyük bir şöhret ve üne sahip oluyorken geçtiğimiz yıllar içinde ipler yavaş yavaş ABD'nin elinden kopmaya başladı. Özellikle Güney Kore'den çıkan K-Pop grupları şu sıralar tam anlamı ile dünyayı kasıp kavurmakta. Gangnam Style ile ilk kez dünya çapında ses getiren bu akım, şu sıralar büyük bir kitleye sahip. Bugün dünya çapında parlayan bu yeni yıldızı ve türün en iddialı isimlerini sizlere tanıtmak istedik. Keyifli okumalar!İlk olarak şunu söylemeliyiz ki Güney Kore'de müzik endüstrisi diğer ülkelerden farklı şekilde işliyor. Tüm gruplar belli şirketlere bağlı. Bu şirketler seçmeler yaparak grupları oluşturuyor. Yani kısaca gruplar şirketler sayesinde şekilleniyor. Şirketler seçmelerde ses dışında modellik ve dans gibi başka kategorilerde de yeteneklerinize önem veriyor. Şirketler seçmelerden sonra seçmelere katılıp seçtikleri kişilere bir sözleşme uzatıyor. Basit bir sözleşme gibi düşünmeyin çünkü eğer seçilen kişi o sözleşmeyi imzalar ise artık şirketin bir malı haline geliyor. Sözleşmeler ciddi şekilde ağır. ''Şirkete bağlı kalındığı sürece bir ilişki sahibi olamamak'' gibi kişinin hayatını kısıtlayan maddeler olabiliyor. Eğer maddeleri kabul ederseniz artık o şirket bünyesinde ''stajyer'' olarak bulunmaya başlıyorsunuz.K-Pop'a sadece bir müzik türü demek çok doğru olmaz. K-Pop aslında bir şov. Şov olarak bakıldığından K-Pop'u tek başına müzikal olarak değerlendirmek yerine elinde bulundurduğu görselliği de değerlendirmeye katmak gerekiyor. Zaten müzikal açıdan türdeşi olan herhangi bir pop şarkısından kalite olarak pek bir farkı olmasa da dansları, sanatçıların görselliği ve etkileyici klipleri ile öne çıktığından görsel olarak üst düzeyde bir sektör. Ve bu görsellik K-Pop'u diğer türdeşlerinden ayıran asıl nokta. Grup üyelerinin giyiniş stillerinden danslarına kadar görsel olan her şey estetik açıdan üst seviyede tutulmaya çalışılıyor. Bu görsellik ise K-Pop'un kitlelere pazarlanmasını daha kolay kılıyor gibi gözüküyor. K-Pop'un bu kadar hızlı şekilde kitleler tarafından tanınmasının ikinci sebebi ise sosyal medya. Sosyal medyada büyük bir hayran kitlesine sahip BTS isimli grubun 2017 yılında Billboard Müzik Ödülleri'nde aldığı ''En Sosyal Sanatçı'' ödülü de bu dediğimizi kanıtlar nitelikte. K-Pop, sosyal medya dışında artık Batı tarafındaki müzik sektörünün de ilgisini çekmiş durumda. Yine BTS'in Amerikan Müzik Ödülleri'nde performans göstermesi için davet edilmesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ne gittikleri zaman büyük ilgi görmeleri, bu dediğim için sadece küçük bir örnek.
BTS dışında K-Pop'u ilk kez dünya çapında duyurmayı başaran grup ise BIGBANG desek yanlış olmaz. 2006 yılında çıkışını yapan grup ''Fantastic Baby'' isimli şarkısı ile Amerika ve Avrupa'nın müzik listelerinde üst sıralara tırmanmayı başardılar. Şarkının klibi ise Youtube'da 350 milyon izlenmeyi aşmış durumda. Grubun diğer sevilen parçaları ise ''BANG BANG BANG'', ''LOSER'' ve ''FXXK IT'.''BIGBANG gibi dünya çapında duyulmasa da birkaç sene içinde dünya pop müzik listelerinde üst sıralarda olabilecek gruplardan biri ise MONSTA X. ''HERO'', ''DRAMARAMA'' ve ''JEALOUSY'' gibi şarkıları ile şimdiden sağlam bir kitle kazanan grup, birkaç yıl içinde önde gelen K-Pop gruplarından biri olacak gibi görünüyor.K-Pop'ta erkek grupları kadar kız gruplarının da yüksek bir hayran kitlesi var. Bu kitleye sahip gruplardan biri ise TWICE. ''Heart Sheaker'', ''TT'' ve ''LIKEY'' isimli şarkıları 100 milyon üzeri dinlenmeye sahip.K-Pop bu sene içinde daha da yükselecek gibi gözükmekte olan büyük bir endüstri. Şimdiden ciddi bir kitleye sahip ancak zamana karşı ayakta kalabilecekler mi bunu bize zaman gösterecek. Bir trend olarak kalacak mı yoksa kült bir tür olarak yıllarca varlığını sürdürecek mi onu gelecekte göreceğiz.

Eğer K-Pop'u tanımak istiyorsanız başlangıç kiti tadında olan playlistimize bakabilirsiniz. İyi dinlemeler!

[td_block_video_youtube playlist_title="" playlist_yt="MBdVXkSdhwU, ePpPVE-GGJw, 2ips2mM7Zqw, Nu2yQ1zYDYU, FZ9lJ5ctd0s, bwmSjveL3Lc, KSH-FVVtTf0" playlist_auto_play="0"]

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!