Okunma Sayısı: 17
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

Pisa Kulesi Hakkında Az Bilinen Gerçekler


Pisa Kulesi Hakkında Az Bilinen Gerçekler
İtalya'nın Pisa kentinde bulunan, o meşhur eğik Pisa Kulesi'ni bilirsiniz. Turistlerin onu ittirmeye çalışır gibi yaptığı pozlarıyla hepimiz defalarca karşılaşmışızdır. Peki Pisa Kulesi'nin yalnızca eğik olmak dışında daha birçok özelliği olduğunu biliyor musunuz? İşte Pisa Kulesi'nin az bilinen özellikleri...

1. Pisa Kulesi'nin inşası 200 yıl sürmüştür.

İtalya'nın nehir kenarında yer alan Pisa şehrinde bulunan ve halk katedraline eşlik eden bu çan kulesinin inşasına Ağustos 1173'de başlanmıştır. 1178 yılıyla beraber, o zamanda eğilmeye başlamış olan kulenin yapımına ara verilmek zorunda kalınmıştır. Diğer İtalyan devletleriyle olan askeri çatışmalar nedeniyle 1272 yılına kadar inşaat yarım kalmıştır. Bu yıldan sonra 12 yıl daha devam edebilen inşaatı bu sefer de başka bir savaş durdurmuştur. İnşaatın son adımı 14. yüzyılın başlarında başlamış ve nihayetinde, kulenin tamamlanmasıyla 1372 yılında sona ermiştir.

2. Kule kötü planlanmış tasarım planları yüzünden eğilmiştir.

Eğik duruşu Pisa'nın ikonik bir hale gelmesinin sebebi olsa da, bu durum daha iyi bir planla engellenebilirdi. Pisa Kulesi'nin temelinin kum, kil ve Tuscan nehirlerinin birikiminden oluşan bir karışımdan meydana gelmesi, yapının inşasının ilk yıllarından başlayarak eğilmesine sebep olmuştur. Neyse ki, bu hatanın erkenden fark edilmesiyle bina bu zamanki halini alabilmiştir.

3. Bina farklı yönlere eğilmektedir. 

1272'de yapımına devam eden inşaatın eğikliği düzeltilmek istenmiştir fakat kulenin katları eklendikçe, kuzeye doğru yatık olan bina güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Yani kulenin eğilmesini engellemeye yönelik yapılanların pek de bir faydası olmamıştır. Zaman geçtikçe eğilmeye de devam etmiştir. 2008 yılında, kule uzun bir zamandan sonra ilk kez, tekrar eğilmeye başlamıştır.

4. Kule bundan sonra da eğilmeye devam edebilir.

Bütün çabalara rağmen, binanın yalnızca 200 yıl kadar daha eğilmeden duracağı düşünülmektedir. Eğer bütün her şey aynı şekilde kalabilirse, bina 23. yüzyılın başlarına kadar olduğu gibi kalacak, ondan sonra yine eğilmeye başlayacaktır.5. Eğik kule Pisa İtalya'daki birkaç eğik kuleden birisidir.

Nehir kıyısında olan Pisa şehrinin yumuşak zemini dolayısıyla, Pisa Kulesi dışında eğilmiş olan birkaç bina daha bulunmaktadır. Bunlardan birisi 11. yüzyılda inşa edilmiş olan San Michele degli Scalzi Kilisesi, bir diğeri ise 12. yüzyılda inşa edilen Nicola Kilisesi'dir.

6. Mussolini kuleyi düzeltmek istemiş fakat kulenin durumu daha kötüye gitmiştir.

1934 yılında İtalyan diktatör Benito Mussolini, ulusunun şöhretine leke sürdüğü gerekçesiyle kuleyi düzleştirmek istemiş ve bunun üzerine çalışmalara başlanmıştır. Mussolini'nin talimatıyla kulenin temelinde yüzlerce delik açılmış ve eğiminin düzelmesi için bu deliklere çimento pompalanmıştır. Fakat ağır çimento kulenin toprağa daha çok batmasına ve daha da eğilmesine yol açmıştır.

7. Bina 2. Dünya Savaşı'nda askeri üs olarak kullanılmıştır.

Kulenin ayırt edici silueti onun kolay bir hedef olduğunu düşündürse de, Alman ordusu böyle düşünmemiştir. Aksine konumu nedeniyle savaşı izlemek açısından oldukça uygun bir yer olarak görülmüştür.

8. Amerikan Birlikleri binayı yok etmeme kararı almıştır.

Amerikan ordusu düşman kuvvetlerinin bütün kaynaklarını ve binalarını yok etmekle görevli olsa da Pisa Kule'sinden öylesine etkilenmiş olacaklar ki, kuleyi yok etmemeye karar vermişlerdir.

 

Yorumlar (0)

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu gönderi için henüz bir yorum yapılmamış.

Yorum yapmak için üye girişi yapmalısınız. Üye girişi yapmak için buraya tıklayınız.

WANNART
Profilini oluşturmak, İçerik yazmak, İtibar Puanı Kazanmak İçin Hemen Şimdi Kayıt Olabilirsin! KAYIT OL!